Bitcoin Ajandası

Enflasyonun Ortasında Türk Yatırımcılar O Kripto Paralara Yöneldi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Enflasyonun Ortasında Türk Yatırımcılar O Kripto Paralara Yöneldi!

Enflasyonun Ortasında Türk Yatırımcılar O Kripto Paralara Yöneldi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Türkiye’de dolar/TL kurunun büyük ölçüde değer kaybetmesi, yatırımcıların bazı coin’lere yönelmesine neden oldu. İşte Türk yatırımcıların seçim sonrasında yöneldiği kripto paralar…

Türk Yatırımcıların Odağında Bu Kripto Paralar Var!

Türk Yatırımcıların Odağında Bu Kripto Paralar Var!
Türk Yatırımcıların Odağında Bu Kripto Paralar Var!

Hatırlanacağı üzere bir önceki seçim 2018 yılında gerçekleştirilmişti. Seçimlerin gerçekleştirilmesinden bu yana TL belli bir oranda değer kaybı yaşadı. Dünya çapında birçok yatırımcı kendisini enflasyon ve fiat paralardan gelen çeşitli olumsuzluklara karşı koruyabilmek adına kripto para birimleriyle ilgilenmeye başladı. Şimdilerde durum Türk yatırımcılar açısından da farklı değil. TL değer kaybı yaşamaya devam ederken, Türkiye’de yaşayan bazı yatırımcılar kendilerini ayakta tutabilmek adına kripto paralardan medet umuyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi önemli kripto varlıklar çoğunlukla enflasyondan kaçınmak isteyenler açısından büyük rağbet gördüğü bilinen bir gerçek olurken, Türk yatırımcılar daha çok Tether’e ilgi gösteriyor. Konuyla alakalı olarak basında yer alan haberlere göre Tether’in (USDT) faiz oranı mayıs ayında ciddi bir yükseliş gösterdi. Bu gelişme, ülkede seçim hazırlıkları devam ederken fark edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesi, yatırımcıların bu varlığa olan güvenini artırdı.

Neden Stabilcoin’lere Ağırlık Veriliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kripto eleştirmeni olarak biliniyor. Hükümet, Tether stabilcoin’i kıskaca almış olsa da ülkedeki dostane düzenlemelerden yararlanıyor gibi görünen TL’nin son aylarda çok daha kötü bir performans sergilediğini belirtmek gerekir. Basında yer alan haberlere göre son günlerde TL’nin kuruluşundan bu yana ilk defa düşük seviyelere gerileme gösterdi. Verilere göre TL, 2018 yılından bu yana yüzde 80 oranında değer kaybetmiş durumda.

Son seçimlerden sonra son 1 hafta içerisinde Türk Lirası dolar karşısında yüzde 11 değer kaybı gösterdi. Ekonomi politikalarına ek olarak faiz oranlarında da indirime gidildi. Üniversite öğretim görevlisi Ebru Güven konuya ilişkin açıklama yaparak stabilcoin’lerin insanların varlıklarının değerini koruma imkânı sağladığını, enflasyonun bu kadar yüksek olduğu dönemde varlık değerinin korumanın bir yolu olarak değerlendirildiğini söyledi. İnsanların stabilcoin’lere yönelmesindeki tek motivasyonun bu olduğunu da ekledi.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir