Bitcoin Ajandası

Türkiye Kripto Paralardan %40 Vergi mi Alınacak?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Türkiye Kripto Paralardan %40 Vergi mi Alınacak?

Türkiye Kripto Paralardan %40 Vergi mi Alınacak?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Milliyet Gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu’nun yaptığı habere göre, ismi verilmeyen kaynaklar, Türkiye kripto para vergi düzenlemesiyle %40 gibi vergi alacak, şeklindeki söylentilerinin, yatırımcıları tedirgin etmeye yönelik bir hareket olarak yorumladı.

Özel olarak fahiş bir verginin ortaya çıkmayacağını vurgulayan kaynaklar, işlem hacmine göre bir vergi durumunun ortaya çıkacağını belirtti.

Türkiye Kripto Para Vergi Yasallık Çalışması

Türkiye Kripto Para Vergi Yasallık Çalışması
Türkiye Kripto Para Vergi Yasallık Çalışması

Haber içinde ayrıca hükümetin kripto parayla ilgili yasallık çalışmasını  hızlandırdığı bilgisine yer verildi. Bu kapsamda İngiltere, Japonya ve ABD’nin, konuyla ilgili düzenlemelerin incelendiği belirtildi.

Habere göre, kripto paraya 2 dayanağı olan bir yasal çerçeve çizilecek. Bu iki dayanağın ilki, yerel borsaların şeffaf, güvenli ve denetlenebilir bir duruma getirilmesiyle birlikte buradaki kullanıcıların devletçe korunması olacak. İkincisi ise bu işlemlerin niteliğine uyumlu bir ekonomi altyapısının hazırlanması üzerinde durulacak.

Bir Yasak Söz Konusu Değil

Haberde belirtilen kaynakların, kripto parayla ilgili herhangi bir yasağın olmayacağını söyledikleri belirtiliyor ve salgın öncesi kripto para piyasasının büyüklüğünün 400 milyon dolarken şu an2 trilyonu aştığına dikkat çekiliyor. Türkiye’nin kripto para işlem hacmine göre dünyada 5. sırada bulunduğuna dikkat çekiliyor. İnsanların aracı kurumlarla uğraşmadan işlemlerini kolayca yapmak istediklerine de değinilen haberde hızlı bir şekilde bu düzenlemenin işlerlik kazanmasının öneminden ve kripto paranın Türkiye’yi dünya üzerinde çok farklı ve iddialı bir konuma taşıyacağı vurgulanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir