Bitcoin Ajandası

Türkiye Kripto Tarihine Geçecek Binance Kararını Açıkladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Türkiye Kripto Tarihine Geçecek Binance Kararını Açıkladı!

Türkiye Kripto Tarihine Geçecek Binance Kararını Açıkladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
6 0

İşlem hacimlerine göre en büyük Bitcoin ve altcoin borsası olan Binance’in Türkiye kolu olan Binance Türkiye’ye (BN Teknoloji şirketine) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından ceza kesildiği meydana çıktı. Ceza tam olarak 8 milyon liralık idari para cezası olarak uygulandı. Türkiye kripto tarihine geçecek bu karar ile kripto para alanında kesilen ilk ceza yaptırımı olma özelliği taşıdığını da belirtti.

Bildirilenler üzerinden elde edilen bilgilere göre Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in Türkiye’deki koluna 8 milyon liralık ceza verdi. Trükiye kripto tarihine geçecek 8 milyon liralık bu cezaya karşılık adım attı. Bu ceza MASAK’ın yaptığı yükümlülük denetiminde problemler görülmesiyle ortaya çıkmış gibi görünse de miktarın denetimde tespit edilen ihlallere ilişkin en üst limit olduğunu da belirtmekte fayda olduğu görüldü.

Türkiye Kripto Tarihine Geçecek Kararı Verdi!

Türkiye Kripto Tarihine Geçecek Kararı Verdi!
Türkiye Kripto Tarihine Geçecek Kararı Verdi!

Söz konusu kararla beraber kripto para alanında yer alan ve ilk cezai yaptırım olma özelliği taşıyan yaptırım daha önce de bildirdiğimiz üzere Türkiye’de kripto para alanındaydı. Ayrıca bu alanda hizmet sağlayan şirketler, 1 Mayıs’ta MASAK yükümlüleri arasına eklendi. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin kapsamında da MASAK, kripto para hizmetini sağlayan şirketlere yönelik bir rehber yayınlama kararı da almıştı.  

Kripto Para Verileri

Buna göre kripto hizmet sağlayıcılarından elde edilen müşterilerin tanınmasına ve şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme gibi faktörlere dikkat etmesi gerekiyordu. Bu sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para alanda uygulanan regülasyonun TCMB’ye sunulacağının haberini verdi ve bazıları tarafından bu yasada kripto para verilerine de yer verileceği belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir