Bitcoin Ajandası

Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğindeki Payında Artış Yaşandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğindeki Payında Artış Yaşandı!

Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğindeki Payında Artış Yaşandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Bazı dönemlerde kripto paralarda da araştırma yapan Cambridge Üniversitesi bugün açıkladığı araştırmasında Çin’in üretim gücü olarak düşüşlerine rağmen Türkiye’nin Bitcoin madenciliği payında %30 artış yaşandı.

Bitcoin madenciliği Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin hazırladığı ve uzun zamandır yapılan araştırmalarda kripto para madenciliğinde dünyanın önde gelen ülkesi Çin, hash oranında 2019’un Eylül ayındaki yüzde 75’lik seviyeden, 2021’in Nisan ayında yüzde 46’ya düştü. Hemen hemen her sene kripto paralar konusunda sert tedbirler alındığını söyleyen Çin, Mayıs ayında bu süreçlerin en büyüğünü başlattı. Tam olarak ülke içinde tüm büyük Bitcoin madencilik tesislerini ya kapatmış ya da onlara giden elektriği kesmişti. Şimdi ise Türkiye’nin Bitcoin madenciliği devrede.

Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğinde Payı Arttı!

Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğinde Payı Arttı!
Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğinde Payı Arttı!

Araştırmalara göre Türkiye’nin payında artış kaydederek geçen yıla göre Türkiye, küresel boyutta yüzde 0.03 bölümüyle oluşum sağlayarak son verilerde %30’dan fazla artış %0.04’e kadar yükseliş gösterdi.

Cambridge Üniversitesi’nden Alternatif Finans Merkezi, geçen sene içerisinde Eylül ayı da dahil olmak üzere bir kripto para araştırması yayımlamıştı. Bitcoin madenciliği payı dünyada hemen hemen 100 milyon kişide de Bitcoin ve diğer Blockchain temelli kripto paraların mevut olduğunu açıkladı. 2018 yılına göre de bu rakam yaklaşık 35 milyon oldu.

Yükselen Değer Kazakistan

Bilinenlerin üzerine, Çin’den göç eden madenciler için çoğunun da Kazakistan, Rusya ve ABD’ye gidiş yaparak vesile oldu ya da hala teçhizatlarını bu ülkelere taşımalarına sebep oldu.

Araştırmalarda aynı süre zarfında ABD’nin hash oranında görülen payı ise %4’ten %16.8’e çıktı. Onu dünyada en büyük ikinci Bitcoin üreticisi yaparak Kazakistan’ın burada oluşan payı da %8’e yükseldi. Rusya ve İran da diğer büyük üreticilere katıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir