Bitcoin Ajandası

Üçgen Formasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Üçgen Formasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Üçgen Formasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Kripto borsası terimleri arasında yer almakta olan üçgen formasyonu yatırım yapmak isteyen bireylerin kazancını ve başarı oranını artıran öğelerden biridir. Yatırımcılar için pek çok fırsat sunan bu unsur gelecekte karşılaşılabilecek neticelerin tahmin edilebilirlik oranını yükseltir. Bu bakımdan üçgen formasyonuyla ilgili bilgi sahibi olmak özellikle yatırımcılar için son derece önemli bir husus olarak değerlendirilebilir.

Üçgen Formasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Üçgen Formasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?
Üçgen Formasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Triangle formasyonu olarak da isimlendirilen üçgen formasyonu kısaca fiyat sıkışmasının sonucu olarak birleşme gösteren ve üçgen görünüme kavuşan formasyonlardır. Bu formasyona özellikle teknik analizde sık sık rastlanmaktadır. Fiyat hareketinin yönü söz konusu şablonlar sayesinde belirlenir. Hemen her piyasada yer alan üçgen formasyonu yatırımcı bireylerin uygun pozisyonu alabilmelerine olanak tanır.

Üçgen formasyonları herhangi bir varlığın fiyat değerinin düşüş ya da yükseliş trendinin ardından belirli bir fiyat aralığına sıkışması biçiminde ortaya çıkar. Bu formasyonlar trend eyleminin ne kadar süreyle devam edeceği ile ilgili fikir verir ve kişinin bu konuda tahmin yürütmesine yardımcı olur. Triangle formasyonu grafiği sayesinde önceki trendin süreceği ya da tam tersine döneceği yorumları çok daha rahat bir biçimde yapılabilir.

Triangle formasyon çeşitlerinin her biri farklı göstergeler oluşmasını sağlar. Bu bakımdan bu formasyonların nasıl kullanılması gerektiği iyi öğrenilmelidir. Güvenilir göstergelerin mevcudiyeti bireyin bu hususta rahat davranmasına izin vermemelidir. Çünkü birtakım kritik noktalarda yeterli bilgiye sahip olmamak bu formasyonların sunduğu avantajları kaçırmaya sebebiyet verebilir.

Üçgen formasyon çeşitleri piyasalardaki yatırımcılar ve teknik analistler için oldukça önem arz eder. Bu üçgen formasyonlar var olan trendin eylem alanının daralış gösterdiğine işaret eder. Meydana gelen daralmanın son aşamasında ya fiyat yönünde devam görülecek ya da dönüşe tanıklık edilecektir. Bu bakımdan piyasayı doğru bir biçimde analiz etmek alınacak olan pozisyondan hayli yüksek getiriye sahip olabilmeyi mümkün kılar.

Tüm bunların yanı sıra kişi risk almak istemezse üçgenin daralması durumunda pozisyon küçültebilir ya da kapatabilir.

Üçgen Formasyonu Çeşitleri

Farklı tarafa doğru eylem yapan iki ayrı trend çizgisi bir nokta üzerinde buluşur ve triangle formasyonunu oluşturur. Bu formasyon türü üç farklı başlık altında incelenebilir.

Alçalan Üçgen (Triangle) Formasyonu

Alçalan üçgen formasyonu çeşidinde satıcı alıcıdan daha güçlüdür. Bu formasyonda fiyat değerleri düşme eğilimi içerisindedir. Bu formasyonda her bir tepe kendinden önce gelen tepenin altında oluşum gösteren trend eylemi barındırır. Bu trendlerin tipleri de birbirine yakın düzeylerde bulunur. Söz konusu tepeler birleştirilir ve düşen trend elde edilmiş olur. Üçgenin yüksekliği hedeflenmiş olan fiyat düzeyidir.

Alçalan triangle formasyonunda dipler yakın konumlarda oluşum gösterir. Bu nedenle dipleri birbirine bitiştiren ve bununla beraber üçgenin alt kısmını meydana getiren çizgi düzdür. Tepeleri ve dipleri birbirine bağlayan iki çizgi kesiştiği zaman üçgen biçimi oluşur. İşlem hacminin daralması ve fiyatların bu üçgen içinde sıkışmaya uğraması gözlenen eylemlerdir. Fiyatlar üçgen içinde hareket etmektedir.

Bu hareketliliğin yanı sıra düşüş eyleminde meydana gelen hacimler yükselişte oluşan hacimden daha yüksektir. Bu formasyon fiyatın üçgenin alt kısmını aşağı ve yüksek bir hacim ile kırması sonucu tamamlanabilir. Formasyon tamamlanınca düşüş eylemi başlar ve bu eylem sürerken diplerden çıkan alışlar düzeltme hamlesine sebebiyet verebilir. Düzeltme hamlesindeki yükselişlerse işlem hacminin daralmasına neden olur.

Yükselen Üçgen (Triangle) Formasyonu

Triangle formasyonları arasında yer alan bir diğer isim de yükselen üçgen formasyonudur. Bu formasyonda alıcıların satıcılardan daha güçlü oldukları bilinir. Fiyatlar da doğal olarak artma yönelimine geçerler. Bu formasyon çeşidinde her bir dip kendinden önceki dibin üzerinde olacak biçimde yükselen trend eylemi görülür. Bu trendin tepe noktaları birbirine yakın düzeylerde konumlanır. Dolayısıyla tepeleri birleştiren çizgi düzdür.

Tepelerle beraber dip kısımları birbirine bağlayan bir trend daha çizilir. Tepeler ve dipleri birleştiren her iki çizgi de bir araya gelerek yükselen üçgen biçimini meydana getirir. Bu üçgende işlem hacminin daraldığı ve fiyatların sıkıştığı rahatlıkla söylenebilir. Alış ataklarında oluşan hacim düşüşte görülen hacimden daha yüksektir. Fiyatın üçgenin üst kısmının üzerine yükselen bir hacimle çıkış yaparsa formasyon tamamlanabilir.

Üçgenin yüksekliği belirlenerek yükselen triangle formasyonu hedefi konmuş olur. Üçgenin yüksekliği hedef koyulan fiyat seviyesi kadardır. Bu formasyon oluşunca yükseliş eylemi başlar. Bu eylem sürerken gelen kâr satışları düzeltme eylemine sebebiyet verebilir. Bu eylemde yaşanan geri dönüşlerde işlem hacmi daralma kaydeder.

Simetrik Üçgen (Tangle) Formasyonu

Bu formasyon çeşidinde satıcı da alıcı da dengededir. Fiyatlarsa giderek sıkışan bir alan içerisinde hareket ederler. Simetrik üçgen formasyonundan istenen sıkışma sonrası fiyatların var olan trend yönünde eylemlerini sürdürmesidir. Bu üçgen hangi yönde kırılma gösterirse piyasa o tarafa doğru hareket eder. Bu üçgen formasyonunda hem dip hem de tepe trend çizgileri simetrik biçimde birbiriyle buluşur.

Söz konusu formasyon meydana gelmeden önce mevcudiyette bulunan trend yükseliş göstermiş olabilir. Bu durumda üçgen içinde sıkışan fiyatın yukarı taraflı eylemlerinin işlem hacmi düşüş taraflı eylemlerin işlem hacminden daha yüksek olur. İşlem hacminin daralması fiyatı iki trend çizgisi arasında ilerlemesiyle mümkün hale gelir. Simetrik tangle formasyon öncesi var olan trend düşüş trendi de olabilir.

Öncesi düşüş trendi olan bu formasyon türünde ise fiyatlar üçgen içinde eylemlerine devam eder. Bu esnada düşen üçgen formasyonunda gözlenen düşüş hacmi yükseliş eylemindeki işlem hacminden büyük olur. Fiyat iki trend çizgisi arasında ilerleyişini sürdürür ve fiyattaki sıkışıklıkla beraber işlem hacmi daralma gösterir. Bu formasyon tamamlanınca üçgenin h yüksekliği miktarınca fiyatın aşağı yöne ilerlemesi beklentisi oluşur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir