Bitcoin Ajandası

Üçüncü Çeyrek Metaverse Raporu Yayımlandı: Beklentiyi Karşılayamadı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Üçüncü Çeyrek Metaverse Raporu Yayımlandı: Beklentiyi Karşılayamadı!

Üçüncü Çeyrek Metaverse Raporu Yayımlandı: Beklentiyi Karşılayamadı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

2022 yılının üçüncü çeyrek döneminde ait metaverse raporu yayımlandı. Rapora göre kripto para piyasalarının düşüş trendinden etkilenen metaverse dünyası beklentileri karşılayamadı.

Kripto para meraklılarının heyecan duyduğu ve büyük ölçüde ilgi gösterdiği metaverse teknolojisi, mevcut durumda beklenti ve talepleri karşılayabilecek gibi değil. Özellikle de Meta’nın, eski adıyla Facebook’un metaverse evrenine giriş yapması ve güçlü yatırımlarda bulunması büyük bir ilgiyle karşılandı. Her geçen gün gelişen teknolojinin, metaverse’le birleştiğinde farklı bir boyuta ulaşacağını düşünen kripto meraklıları da bu projeye karşı ayrı bir ilgi göstermeye başladı. Fakat kripto para sektöründe hala kışın sürmesi ve ayı piyasasının devam etmesi, NFT ile metaverse pazarlarını olumsuz etkiliyor.

Mevcut Metaverse Raporu İç Açıcı Değil  

Mevcut Metaverse Raporu İç Açıcı Değil  
Mevcut Metaverse Raporu İç Açıcı Değil  

Açıklanan yeni rapora göre, tüm dünya üzerinde büyük bir ilgi gören metaverse teknolojisi 2022 yılının üçüncü çeyrek döneminde neredeyse yüzde 91 oranında hacim düşüşü yaşadı. Söz konusu düşüşle beraber 90 milyon dolarlık hacim daralması da yaşamış oldu.

Kripto piyasasına damgasını vuran bu teknoloji, kurumsal firmaların da ilgisini çekiyor. Özellikle birçok şirket arazi satışlarına dahil olarak markasını ön plana çıkarmaya çalışıyor. Fakat metaverse raporuna göre bu dönem gerçekleştirilen arazi satışlarında ciddi bir gerileme yaşandı. Raporda yer alan arazi satış verilerine göre ikinci çeyrek dönemine kıyasla üçüncü çeyrekte yüzde 37 düşüş yaşandı.

Metaverse dünyasının liderleri olarak kabul edilen ilk 10 projede de durum pek parlak değil. İlk 10 projenin ticaret hacmi ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 80 gerileme gösterdi. Sandbox ve Decentraland gibi projeler yeni yatırımcı portföyüne ulaşma konusunda güçlük çekiyor. Diğer yandan piyasaya sürülme amacı metaverse olan kripto para birimleri de yüzde 60 oranında değer kaybetti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir