Bitcoin Ajandası

UFO Gaming (UFO) Crypto Dark Metaverse Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. UFO Gaming (UFO) Crypto Dark Metaverse Nedir?

UFO Gaming (UFO) Crypto Dark Metaverse Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

UFO Gaming, herhangi bir merkezi bulunmayan, topluluğa ait, geleneksel oyunlardan blockchain’e uzanan, galaksiler arası temaya sahip bir oyun olarak ifade edilmektedir.

Oldukça eski bir proje olarak bilinen UFO Gaming, Facebook’un Meta adını almasından ve metaverse kavramının ortaya çıkmasından önce de mevcuttu. Uzun yıllar boyunca devam eden çalışma ve gelişmelerin ardından 2022 Temmuz dönemi sonunda gerçekleştirilen lansmanla dünyanın Dark Metaverse’e erişimine imkân sağlandı.

Peki, UFO Gaming projesini diğerlerinden ayıran özelliği nedir? Bu proje, bir sonraki eSpor devi olarak nitelendirilebilir mi?

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde UFO Gaming Cyrpto Dark Metaverse projesi hakkında merak edilen detayları derledik.

UFO Gaming Projesi Nedir?

UFO Gaming Projesi Nedir?
UFO Gaming Projesi Nedir?

UFO Gaming, merkezi olmayan ve oyna-kazan temalı olan bir oyundur. Projenin amacı, sanal evrenin sonsuz olasılıkları açısından blockchain teknolojisinden faydalanması sağlamaktır. Oynarken kazanma imkânı sunan bu projede, varlıkları stake edebilmek ve pasif gelir elde edebilmek mümkündür. Gerçek dünyada maddi değere sahip olan NFT’lerle dijital varlıklara ve sanal arazilere sahip olabilmek de mümkündür.

UFO Gaming projesi topluluğun kontrolünde olan ve merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) olarak faaliyet gösteren bir platformdur. Tekliflerde oy kullanabilmek için projenin başarısı dahilinde topluluk üyelerine eşit hak sunan UFO Token’lere sahip olmak gerekir. Dark Metaverse projesinin geliştirilmesiyle beraber bu proje eSpor endüstrisinde oldukça iddialı bir proje olarak ön plana çıkmaktadır.

UFO Gaming Nasıl Çalışır?

UFO Gaming protokolü tam anlamıyla topluluğuna ait olan bir projedir. Odak noktasında blok zinciri olan bu platform, topluluk üyelerine uygun bir şekilde geliştirilmektedir. UFO ekosistemi olan Dark Metaverse, Super Galaktic ve turnuvalardan meydana gelmiştir.

Dark Metaverse, UFO’daki operasyonlar açısından önemli bir bileşeni olarak nitelendirilen sürükleyici ve hayal ürünü bir gezegen olarak ifade edilir. Bu metaverse temasına sahip ekosistem dahilinde, üretilmesi mümkün olan oyun adına NFT’ler, sanal arazi, bir fırlatma paneli ve oyna-kazan oyunlar yer almaktadır.

Söz konusu bu hayali gezegen yalnızca Ethereum ağıyla sınırlı kalmazken, diğer blok zincirleri üzerinden de inşa edilmesi mümkündür. Özetle zincirden bağımsız olan bu projede, en büyük arazilere sahip olanlara “ebedi” adı verilmektedir. Bu kullanıcılar veri deposu konusunda avantaj sahibi olurken, aynı zamanda çeşitli haklara da sahiptir. Ekosisteme devamlı olarak yeni gezegenler eklenmesi, Dark Metaverse’e yeni oyunlar geldiğinin işaretidir.

Bir NFT pazarı bulunacak olan Dark Metaverse, zincirler arası bir DEX’e start verebilmek için Kadena ve Kaddex ile şirket dahilinde iş ortaklığı gerçekleştirecek. Ticari faaliyetler (alma-satma), stake etme ve NFT stake etme yöntemiyle UFO Gaming varlıklarından gelir elde etme gibi durumlar, DEX sayesinde gerçekleştirilebilecek.

Super Galactic, projenin Dark Metaverse’ünde piyasaya sürülmüş olan ilk oyun olarak nitelendirilmektedir. Bir tür arcade oyunu olan Super Galactic’de, NFT olarak dijital askerler üretebilmek ve savaşlardan ödüller kazanabilmek mümkündür. Üstelik Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, Polygon ağına da entegre edilebilen bir oyun olarak ifade edilebilmektedir.

Bu projede turnuvalar aracılığıyla oyna-kazan NFT oyunlarının yanı sıra eSporlar ve yayın akışıyla UFO Gaming, daha geniş çaplı bir oyun endüstrisi hedeflemektedir. Birbirinden cazip ödüllerin yer aldığı turnuvalara ev sahipliği yapan platform, yayıncılarla da iş birlikleri yaptı. Bu duruma bir örnek göstermemiz gerekirse, UFO Gaming, katılımcılarının 10 bin dolarlık bir ödül için yarıştığı Apex Legend turnuvası düzenledi. Bununla beraber Top Dogs eSports takımını satın alabilmek için Horizon’la da iş ortaklığına imza attı.

UFO Coin Fiyatı

Projeyle alakalı merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de UFO Coin fiyatıdır. Bir kripto para biriminin fiyatını belirleyen çeşitli faktörler bulunur. Bu faktörleri şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Piyasa Likiditesi: Dijital varlıkların fiyatları piyasa likiditesiyse direkt olarak bağlantılıdır. Daha yüksek likidite daha az volatil fiyatlara yol açarken, daha düşük likiditeyse daha yüksek fiyatların oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Sosyal Medya ve Haberler: Dijital varlıklarla alakalı yapılan haberler ve sosyal medya paylaşımları fiyatlar üzerinde etkili olan faktörlerdendir. Özellikle de olumsuz olarak yapılan haberler fiyatların düşmesine neden olurken, olumlu yönde yapılan haberlerse yükselmesini sağlayabilir.
 • Teknolojik Gelişmeler: Kripto para fiyatları teknolojik gelişmelerden de etkilenerek yükselebilmekte ya da düşüş gösterebilmektedir. Yeni özellikler ya da gelişmeler fiyatın yükselmesini sağlayabilir. Diğer yandan teknolojik sorunlar ve güvenlik açıkları da varlığın değer kaybetmesine neden olabilmektedir.
 • Regülasyonlar: Kripto varlıkların fiyatını etkileyen bir diğer faktör de regülasyonlardır. Kısıtlama, yasaklama, serbest kılma ya da teşvik düzenlemeleri fiyatın düşmesine/ artmasına neden olabilir.

Bu gibi faktörler, diğer birçok kripto para birimini olduğu gibi UFO Coin fiyatını da etkilemektedir. Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında (27 Şubat 2023) UFO Token fiyatı 0.000001853 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

UFO Coin Piyasa Verileri

UFO Token fiyatı ve piyasa verileri hakkında bilgi edinebilmek için pek çok farklı kripto para borsasından faydalanabilmek mümkündür. Binance, Bitfinex, Coinbase gibi borsalar kripto varlıkların fiyatı ve piyasa verileri hakkında gerçek zamanlı olarak bilgi vermektedir.

Bunun dışında Coinmarketcap gibi sitelerden de yine UFO piyasa verileri hakkında bilgi alabilmek mümkündür. Coinmarketcap verilerine göre UFO Coin ATH’si (en yüksek fiyatı) 2021 Kasım döneminde ulaştığı 0.00005592 dolar seviyesidir. ATL seviyesiyse 20 Haziran 2020 tarihinde gerilediği 0.00000035 dolar düzeyidir. Ayrıca varlığın hem toplam hem maksimum hem de dolaşımdaki arz miktarı da 25.757.575.757.575 adetle sınırlıdır.

UFO Coin Hangi Borsalarda Var?

UFO Coin’in listelendiği pek çok farklı kripto para borsası bulunurken, bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturarak bu tokeni satın alabilmek mümkündür. UFO Coin’in işlem gördüğü borsalardan bazıları şunlardır:

 • UniSwap
 • KuCoin
 • Gate.io
 • BKEX
 • LBANK
 • Bitget
 • ShibaSwap
 • MEXC
 • XT.COM
 • Hotcoin Global

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir