Bitcoin Ajandası

Ukrayna, Rus İşgali Altında Kripto Yasa Tasarısını Onayladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Ukrayna, Rus İşgali Altında Kripto Yasa Tasarısını Onayladı!

Ukrayna, Rus İşgali Altında Kripto Yasa Tasarısını Onayladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski kripto yasa tasarısını resmen onayladı. Bu yasa, Ukraynalı olan ya da olmayan bütün borsaların önünü böylelikle açmış oldu. Yatırımcılar açısından herhangi bir kısıtlamanın bulunmadığı kripto yasa tasarısı, Ukrayna’nın kripto paraları resmen tanıdığı anlamını taşıyor.

Şubat ayının son günlerinden itibaren Rusya’nın haksız bir şekilde işgal etmeye kalkıştı Ukrayna’da dikkatleri çeken bir yeni gelişme meydana geldi. Ukrayna Devlet başkanı Volodimir Zelenski, şubat ayı içerisinde meclisten geçen kripto para yasa tasarısını resmen onayladı. Böylelikle savaş süreci içerisinde toplanan kripto para yardımları ile alakalı yasal prosedürlerin önü açıldı. Hadi gelin hep beraber bu yasa tasarısının ayrıntılarına bakalım…

Ukrayna Devlet başkanı Volodimir Zelenski’nin imzasını taşıyan kripto yasa tasarısını ele aldığımızda gerek Ukraynalı gerekse de yabancı firmaların Ukrayna’da borsa açabileceklerine yönelik ve yasal bir şekilde hizmet verebileceklerini görmekteyiz. Üstelik bankalar, işlemlerin çok daha kolay bir hale dönüştürülmesi açısından yabancı ve gerdi borsalara yardımcı olabilecek. Yatırımcılar için herhangi bir kısıtlama söz konusu olmayacak. Ukraynalılar, Kripto para alım satım işlemlerini gönül rahatlığı içerisinde gerçekleştirebilecek.

Kripto Yasa Tasarısıyla Artık Yasal Hale Geldi

Kripto Yasa Tasarısıyla Artık Yasal Hale Geldi
Kripto Yasa Tasarısıyla Artık Yasal Hale Geldi

Ukrayna Devlet başkanı Volodimir Zelenski’nin imzasını taşıyan ve yürürlüğe konulan kripto yasa tasarısı, kripto para birimlerini bir ödeme aracı şeklinde kullanmanın önünü açmıyor. Yani Ukraynalı vatandaşlar, kripto para yatırımları ile herhangi bir yerde alışveriş yapamayacak. Fakat bunun çok da önemli olmadığını söylememiz gerekiyor. Zira Ukrayna hükümeti, savaş sebebiyle başlatmış olduğu kripto para yardım toplama kampanyasını aktif bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Yüzlerce milyon dolarlık kripto para yardımı, borsalarda fiziki paraya dönüştürülmek suretiyle kullanıma sokuluyor. Ukrayna hükümeti, dünyanın dört bir tarafından toplanan kripto para yardımları ile askeri teçhizat alarak savunma amaçlı Kullanmak ve mağdur vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla temel ihtiyaç malzemelerini satın aldığını duyurmuştu resmi Twitter hesabında.

Kripto yasa tasarısının ayrıntılarını ele aldığımızda, aslında böyle hamileler ile alakalı kripto paraların resmen tanındığına tanıklık ediyoruz. Ukrayna, içinde bulunduğu olağanüstü koşullarda yurttaşlarını korumak amacıyla kripto yasa tasarısını kabul ederek kripto paraları kullanmaya başladı. Bu gelişme, kripto para dünyasının aslında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Ukrayna’nın resmi para birimi, bu süreç içerisinde kullanılamaz olsa dahi Ukraynalılar, kripto paralar vasıtası ile hayatlarını sürdürmeye devam edebiliriz.

Rusya Saldırısının Getirdiği Koşullar mı Buna Zorladı?

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, bir talimat vererek ordularını harekete geçirdi ve Ukrayna’nın işgal edilmesi emrini verdi. Bunun üzerine Rus orduları gerek havadan gerek karadan, gerekse de denizden Ukrayna’ya saldırmaya başladı. Ukrayna Devlet başkanı Volodimir Zelenski, sık sık yapmış olduğu açıklamalarda yalnız bırakıldıklarını dile getirmişti. Bununla beraber iki tane kripto para cüzdanını dünya kamuoyu ile paylaşarak ambargolardan uzak, güvenilir bir şekilde Ukrayna’ya yardım etmek isteyen kişilerin, kurumların ya da devletlerin, kripto para cinsinden ödeme yapabileceklerini duyurmuştu. Bunun üzerine kısa süre içerisinde milyonlarca dolar değerinde Bitcoin başta olmak üzere Ethereum gibi kripto para birimi toplandı.

Ukrayna hükümetine yakın Twitter hesaplarından yapılan açıklamalarda toplanan bu kripto paralar ile askeri teçhizat alındığı duyurulmuştu. Böyle bir ortamda Ukrayna Devlet başkanı Volodimir Zelenski tarafından imza atılan kripto para yasa tasarısının yürürlüğe konulmasının belki de savaş ortamının olmaması durumunda gerçekleşmeyeceği konuşulan konular arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz Günlerde ABD Başkanı Joe Biden’de Kripto Tasarısını İmzalamıştı

Dünya ekonomisine yön veren devletlerin başını çeken ABD’de, son dönemlerde kripto yasa tasarısını onaylayıp onaylamayacağı ile ilgili gündeme geliyordu. Kripto para yatırım piyasasında merak içerisinde beklenen bu konu, aslında korkulduğu gibi gerçekleşmedi. Bilakis ABD Başkanı, kripto yasa tasarısına imza atarak aslında kripto para alım satım işlemleri başta olmak üzere madencilik faaliyetlerinin yapılması yönünde karar vermiş oldu. Bu durum, kripto para borsaları arasında olumlu bir şekilde karşılanırken, Bitcoin kripto para birimi başta olmak üzere diğer kripto para birimlerinin değerinde aniden yükselme meydana gelmişti.

ABD’de çeşitli eyaletlerde belediye başkanı olarak görev yapan kişilerin 2021 senesi içerisinde maaşlarını kripto para birimi cinsinden (Bitcoin) almalarını istediklerini duyurmasıyla beraber Bitcoin kripto para biriminin fiyatında ciddi manada bir yükselme meydana gelmişti. ABD’li kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği borsalar, başkanın imzasını atmasıyla beraber rahat bir nefes aldı. Gerek yerli gerek yabancı yatırımcıların ABD piyasalarında gönül rahatlığı içerisinde kripto para alım satım işlemlerini gerçekleştirmeleri nin önündeki engellerin bir bölümü daha böylelikle kalkmış oldu.

Türkiye’de Kripto Para Çalışmaları

  • Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 senesi içerisinde katılmış olduğu bir toplantıda kripto paralara karşı savaş halinde olduklarını ve kripto paraları tamamen kaldırmak amacıyla ya da tamamen yasaklamak amacıyla çeşitli girişimlerde bulunacaklarını söylemişti.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonrasında ekonomist ve akademisyenlerle gerçekleştirmiş olduğu bir toplantıda kripto para yasa tasarısının hazır olduğunu ve hiç vakit kaybetmeden bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunacaklarını söylemişti.
  • Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Twitter hesabından yapmış olduğu bir paylaşımda Türkiye’de kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği borsaların temsilcileri ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir toplantı yapmak istediğini duyurmuştu. Bu Twitter mesajından sonra kripto para borsaları öncüleri ile AK parti kurmayları arasında TBMM’de bir toplantı gerçekleştirilmiş ve korkulanın aksine Türkiye piyasalarında kripto paraların tamamen yasaklanmasından ziyade Türk lirasına zarar vermeyecek şekilde nasıl daha güvenilir ve şeffaf bir ortamda ticaretinin yapılacağı ile ilgili çeşitli konuşmalar yapılmıştı.
  • AK parti kurmayları tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye piyasalarında kripto para alım satım işlemlerinin tamamen yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmayacağı, son dönemlerde kripto para dolandırıcılığı vakalarının artış göstermesiyle beraber yatırımcıların mağdur edilmelerinin önüne geçmek amacıyla bir dizi çalışma yürütüldüğünü dile getirmişlerdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir