Bitcoin Ajandası

Ukrayna’nın Ardından ABD Yönetimi de Kripto Para Kullanımına Engel İstedi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ukrayna’nın Ardından ABD Yönetimi de Kripto Para Kullanımına Engel İstedi!

Ukrayna’nın Ardından ABD Yönetimi de Kripto Para Kullanımına Engel İstedi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1659 0

Joe Biden yönetimi Washington tarafından gerçekleştirilen ekonomik yaptırımlarından kaçınmak isteyen Rus vatandaşlarının dijital varlık kullanabileceğine dair piyasaları uyararak kripto para kullanımını engelleme çağrısında bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ardından başta ABD ve AB olmak üzere Batı tarafından uygulanmaya başlayan ekonomik yaptırımlar gündemde yer almaya devam ediyor. Bu gelişmeler kripto para kullanımına engel piyasalarda yeniden tartışmalara neden oldu. Öte yandan Ukrayna için yapılan milyonlarca dolar değerindeki yardımın Bitcoin ve Ethereum üzerinden gerçekleşmesi de piyasalarda tarihi bir gelişme olarak kayıtlara geçti.  

Ukrayna’nın Ardından ABD Yönetimi de Kripto Para Kullanımına Engel İstedi!
Ukrayna’nın Ardından ABD Yönetimi de Kripto Para Kullanımına Engel İstedi!

Bu süreçte kripto paraların ne denli değerli olduğunu kavrayan Ukraynalılar çeşitli kripto para borsalarına Rus kullanıcılarına erişim kısıtlaması getirilmesi talebinde bulundu. Ukrayna’nın bu talebinden sonra ABD hükümetinden de benzer bir mesaj geldi. Bloomberg tarafından geçilen habere göre; ABD Hazine Bakanlığı ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, borsalarda uygulanabilecek bu gibi yaptırımlara maruz kalmak istemeyen Rusların kripto para birimi kullanabileceğine ilişkin uyarılarda bulundu. Konuyla alakalı yardım talebinde de bulunan yetkililer, gazetecilerin kendilerine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı. 

“Kripto Para Kullanımına Engel Tüm Ruslara Değil, Yalnızca Yaptırım Uygulananlara”

Bloomberg’in isimsiz kaynağına göre ABD hükümeti talep ettiği bu uygulamanın tüm Rus kullanıcıları için değil. ABD’nin yalnızca yaptırım uygulanan ve hukuki açıdan problem yaşayan Rusların Ruslara belli bir kontrol sistemi oluşturulmasını istedi. Haberde ayrıca FTX, Binance ve CoinBase gibi piyasaların konuya ilişkin olarak hükümet yetkilileriyle temas halinde olduğu da ifade edildi.

Ruslar Kripto Paradan Çok Dolar Kullanıyor!

Beyaz Saray Yetkilisi konuya ilişkin açıklamalarında Rusya’nın genellikle Amerikan dolarını kullandığını fakat yaptırımlardan etkilenmemek adına kripto parayı tercih edebileceğini belirtti. Üstelik bu durumun önüne geçebilmek adına Amerikan otoritelerinin son derece agresif davranış sergilemeye devam edeceğini de açıklamalarına ekledi.

Bilindiği üzere Rusya’daki bankalar dünya genelinde bankalarla etkileşimi sağlayan WSIFT uygulamasından devre dışı bırakılmıştı. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov da kripto para piyasalarından Rus kullanıcılarının hesaplarının kapatılmasını talep etmişti. CoinBase, Finance ve Kraken gibi borsalar bu talebi reddederken, borsaların yetkilileri masum olan Rusların hukuki bir durum olmadığı takdirde mağdur edilemeyeceğini belirtti.

Bloomberg’in haberinde ayrıca SWIFT erişim engelinden sonra Rusya’daki birçok zengin ve varlıklı kişilerin hesaplarındaki parayı hareket ettiremedikleri, dolayısıyla alternatif yöntem arayışında oldukları da ifade edildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir