Bitcoin Ajandası

Unifi Protocol Nedir? UNFI Nasıl Yükseliyor?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Unifi Protocol Nedir? UNFI Nasıl Yükseliyor?

Unifi Protocol Nedir? UNFI Nasıl Yükseliyor?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Unifi Protocol projesi, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen bir projedir. Kripto para sektöründe önemli bir yere sahip olan bu proje, birlikte çalışılabilirlik ilkesiyle DeFi odaklı bir blok zinciri olarak tasarlanmıştır. Projenin detaylarıysa günümüzde birçok kripto yatırımcısı açısından merak konusudur.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Unifi Protocol ve projenin yerel tokeni olan UNFI Coin hakkındaki detayları derledik.

Unifi Protocol Nedir?

Unifi Protocol Nedir?
Unifi Protocol Nedir?

Unifi Protocol projesi, büyük ya da küçüklüğü fark etmeksizin bütün işletmeler için geniş çaplı, merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetleri sunabilmek amacıyla geliştirilmiş bir projedir. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen bu proje, Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) teknolojisi sayesinde güvenli bir protokol imkânı sağlamaktadır.

AMM, herhangi bir kripto para biriminin değerini otomatik olarak belirleyen bir çeşit yazılım olarak ifade edilebilir. Bu türden bir yazılım aracılığıyla topluluk üyeleri, piyasalarda oluşturulan manipülasyonlardan etkilenmeden kripto para ve merkezi olmayan finans hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Unifi Protocol projesi, Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon olarak faaliyet gösterir. Söz konusu yönetimin dağıtık bir yapıda, topluluk tarafından gerçekleştirileceği anlamına gelir. Protokolün yerel kripto para birimiyse UNFI Coin’dir.

Unifi Protocol platformu, birlikte çalışılabilirlik ilkesini benimsemiş bir platformdur. Üstelik diğer DeFi projeleriyle de ortaklıklara sahiptir. Böylelikle topluluk üyeleri, protokolde pek çok farklı kripto para birimiyle işlem gerçekleştirebilmektedir.

Platformda Ultrade adında bir ürün bulunmaktadır. Bu ürün sayesinde topluluk üyelerinin akıllı sözleşmelere erişebilmesine ve kullanabilmesine olanak sunmaktadır. Proje Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen, ağın işlem hız düşüklüğünden ve işlem masraflarından korunmayı başarmıştır. Unifi topluluk üyeleri, son derece hızlı bir şekilde DeFi ve kripto para işlemleri gerçekleştirebilirken, aynı zamanda staking işlemleriyle pasif gelir elde edebilme şansına da sahiptir.

UNFI Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere UNFI Coin, Unifi Protocol DAO protokolünün yerel kripto para birimidir. Maksimum arzı 10 milyon adetle sınırlı olan UNFI Coin, ERC-20 akıllı kontratıyla oluşturulmuş olan bir tokendir. Bu kripto para birimi protokolün merkeziyetsiz oluşunu sağlayan en önemli etkendir.

UNFI sahibi olan topluluk üyeleri, projenin geleceğine önemli katkılar sağlayacak olan kararların alınmasına oy kullanabilme ve değişim için teklif sunabilme şansına sahiptir. Üstelik protokolün sunduğu akıllı kontratları da devreye sokabilen token sahipleri, geniş çaplı DeFi işlemlerini de yine bu varlık aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir.

UNFI Token, pek çok farklı kripto para biriminin takas işlemlerinde işlem ücreti olarak kullanılan bir varlıktır. Üstelik token sahipleri bu varlık sayesinde son derece hızlı işlem gerçekleştirebilirken, yanı zamanda tokeni staking işlemleri için de kullanabilmektedir. Staking ya da başka bir deyişle stake etmek; kripto para birimlerinin belli bir süre için protokol likidite havuzunda kilitlenerek vade sonuna kadar token ödülleri kazanılması olarak tanımlanır. Bu doğrultuda UNFI Coin sahipleri, söz konusu varlığını stake edip pasif gelir elde edebilmek amacıyla da kullanabilmektedir.

UNFI Token Dağılımı

Projenin hayata geçirilmesinin ardından UNFI Token dağılımının nasıl gerçekleştirildiği de merak konusu olmuştur. Elde edilen bilgilere göre UNFI Coin arzının %4’ü Launchpool’da dağıtılmıştır. Diğer dağılım oranlarıysa şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Tohum satış sürecinde: Totaldeki arzın %6.5’i
 • Özel satış sürecinde: Totaldeki arzın %12’si
 • Binance Chain için özel olarak ayrılan: Totaldeki arzın %1’i
 • Ekosistem desteği olarak ayrılan: Totaldeki arzın %10.50’si
 • Topluluk geliştirme çalışmalarına ayrılan: Totaldeki arzın %51’i

UNFI Coin Nasıl Yükseliyor?

Diğer pek çok farklı kripto para projesinde olduğu üzere UNFI Coin hakkında da en çok merak edilen konulardan biri nasıl yükseliş göstereceğidir. 2022 Haziran döneminde ciddi bir yükseliş gösteren UNFI Coin’in aniden gerçekleştirdiği bu yükselişle yaklaşık 10 katı değer kazanmıştı. Bu durumun nasıl ve neden gerçekleştiği birçok kripto para meraklısı açısından soru işareti haline dönüştü.

Hatırlanacağı üzere 7 Haziran 2022’de 3,46 dolardan işlem gören UNFI Coin, kısa süre içerisinde 40 dolara kadar yükselerek yüzde 1000’den fazla değerlendi. UNFI Coin’de yaşanan bu ciddi değer artışı, aslında Unifi Protocol’de beklenen gelişmeyle alakalı bir durumdu. Protokolde gerçekleştirilen bir teşvik sistemi sayesinde, UP aracılığıyla kullanıcıların daha fazla pasif gelir elde etmesine olanak sağlanmıştı. Bu durum UNFI Coin fiyatına olumlu yönde etki ederek aniden fiyatın yükselmesine neden olmuştu.

Unfi Protocol DAO’nun yerel tokeni UNFI fiyatı şimdilerde değer kaybetmiş gibi görünüyor. Yazım esnasında (1 Ekim 2022 Cumartesi) 6.34 dolar seviyesinden işlem görüyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 43.91 dolara 1 Mart 2021 tarihinde ulaşan UNFI Coin, en düşük seviyesi olan 1.34 dolar seviyesineyse 12 Mayıs 2022 tarihinde ulaştı.

UNFI Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Projeyle alakalı merak edilen bir diğer konuysa UNFI Coin’in nereden ve nasıl satın alınacağıyla alakalıdır. UNFI Coin satın alabilmek için öncelikle bu kripto para birimini listeleyen borsaları bulmak gerekir. Bu borsalardan bazılarına şu şekilde örnek gösterebiliriz:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • Huobi Global
 • Gate.io
 • KuCoin
 • Kraken
 • MEXC
 • Bitrue
 • Pionex
 • XT.COM
 • LATOKEN
 • Jubi

Söz konusu olan bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturan kripto para yatırımcılarının ayrıca kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekir. Bu iki aşamanın sonrasında hesabına uygun pariteden para yatıran yatırımcılar kolaylıkla UNFI Coin satın alma emri oluşturabilmektedir. Ayrıca bu borsalardan yalnızca satın alımlar değil, aynı zamanda takas ve satışlar da gerçekleştirilebilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir