Bitcoin Ajandası

UniSwap Protocol Token (UNI) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. UniSwap Protocol Token (UNI) Nedir?

UniSwap Protocol Token (UNI) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

UniSwap yerel işletim havuzunda tokenlerin alışveriş imkânına sahip olmasını sağlayan bir sözleşme bulundurur. Bu sistem ile kullanıcılar havuz içerisinde yer alan bir tokeni herhangi bir ERC-20 sisteminde bulunan token ile değiş tokuş yapabilir. UniSwap ayrıca bu işlemi direkt olarak kullanıcının cüzdanından gerçekleştirebilmesine de olanak tanır.

UniSwap Protocol Token (UNI) Tokeni Nedir?

UniSwap Protocol Token (UNI) Tokeni Nedir?
UniSwap Protocol Token (UNI) Tokeni Nedir?

UniSwap Protocol Token (UNI) Nedir? UniSwap sistemi ise açık yazılım özelliğine sahip olan bir protokoldür. Herhangi bir merkezi bulunmayan UniSwap protokolü sitem içerisinde gerekli olan güncelleme ve gerekli görülen değişimlerin gerçekleştirilebilmesi için kullanıcıların fikirlerini diğer kullanıcılara sunma hakkına sahiptir. Sistemi aktif olarak kullanan kullanıcılar da sistem içerisinde sahip oldukları tokenler ile güncellemelerde oy kullanarak pay sahibi olur. Sistem içerisinde gerçekleştirilecek olan her türlü değişimin temelinde oylama sistemi bulunmaktadır.

UniSwap Protocol Token (UNI) Token Madenciliği Yapılabilir Mi?

UniSwap Protocol Token (UNI) Token Madenciliği Yapılabilir Mi?
UniSwap Protocol Token (UNI) Token Madenciliği Yapılabilir Mi?

UNI token madenciliği yapılan kripto para birimleri arasında yer almaz. Piyasada bulunan UNI tokenler şirket tarafından belirli aralıklar ile piyasaya sürülmektedir. Arz sayısına ulaşana kadar da yine bu aralıklar ile piyasaya çıkartılmaya devam edecektir. Kullanıcılar UNI tokene sadece kripto para piyasaları üzerinden yapacakları alım işlemi ile sahip olabilirler.

UNI token ilk olarak 2018 yılında piyasaya çıkartılmıştır. DeFi projelerinin de son dönemde hızla büyümesi ve ilgi görmesi ile ilk çıktığı günden günümüze kadar hızla değer kazanarak gelmeyi başarmıştır. Son yıllarda ise değeri ciddi anlamda katlanarak artan bir tokendir.

UNI tokenin güncel olarak dolaşımda bulunan sayısı 202.417.054’tür. Toplam olarak UNI tokenin piyasaya arz edileceği miktar ise 1 Milyar şeklindedir. Bu sayıdan sonra artık UNI tokenin üretimi duracaktır.

UniSwap Protocol Token (UNI) Nasıl Satın Alınır?

UniSwap Protocol Token (UNI) Nasıl Satın Alınır?
UniSwap Protocol Token (UNI) Nasıl Satın Alınır?

Türkiye sınırları içerisinde TL üzerinden UNI tokeni satın almak oldukça basittir. Kullanıcılar uygun adımları izleyerek son derece hızlı bir şekilde UNI token sahibi olabilir. UNI Binance borsası başta olmak üzere birçok borsada aktif olarak işlem gören bir token olduğu için kullanıcılara çok fazla platform üzerinden satın alma seçeneği doğar. UNI tokene Binance borsası üzerinden sahip olmak isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar;

 • İlk adımda bir Binance uygulamasına kayıt olunarak giriş yapılır.
 • İkinci aşamada sistem içerisinde bulunan çoklu güvenlik doğrulamalarını gerçekleştirerek sistem içerisinde gerçek bir kullanıcı kimliğine sahip olunmalıdır.
 • Güvenlik adımlarının ardından kullanıcılar ‘Cüzdan’ sayfasına gelerek burada yer alan ‘Yatırma’ sekmesine gelir ve tercih edecekleri kadar miktarı Binance cüzdanlarına aktarır.
 • Para aktarma aşamasında sistem aracı kurumlar ile çok az bir komisyon ile para aktarma işlem seçeneği sunar. Bununla birlikte kullanıcının kredi kartı veya banka kartı hesabı üzerinden de sisteme aktarma yapması mümkündür. Gerekli tutarları ve bilgileri giren kullanıcılar sisteme kolay bir şekilde TL yükleme işlemini gerçekleştirebilirler.
 • Sistemde bulunan TL üzerinden UNI satın almak için önce kullanıcılar hangi UNI çifti üzerinden alım yapacaklarına karar vermelidir. Binance üzerinde bulunan UNI işlem çiftleri; UNI/USDT, UNI/BUSD, UNI/EUR, UNI/BNB ve UNI/BTC’dir. Hangi çiftten alım yapacağına karar veren kullanıcı öncelikle o para birimine TL işlemini çevirmelidir.
 • TL para birimini çevirme aşamasında BTC’ye dönüşüm için ’Piyasalar’ ekranında yer alan arama butonuna ‘BTC/TRY’ yazılarak alım satım sayfasına ulaşmak mümkündür. Buradan sistemde yer alan miktarı kullanıcı dilediği kadar BTC tutarına dönüştürebilir. Eğer tercih edeceği işlem çifti daha başka ise kullanıcı arama yerine istediği çiftin ismini girerek de gerekli dönüştürme işlemini gerçekleştirebilir.
 • TL’nin dönüştürülmesinin ardından listede yer alan UNI çiftine yine arama butonundan erişim sağlandıktan sonra kullanıcı yine al sat işlemlerinin yapıldığı ‘Alım Satım’ ekranından UNI satın alma işlemini başarı ile gerçekleştirebilir.

UniSwap Protocol Token (UNI) Nasıl Kullanılır?

UniSwap Protocol Token (UNI) Nasıl Kullanılır?
UniSwap Protocol Token (UNI) Nasıl Kullanılır?

UNI tokeni kullanabilmek için kullanıcıların öncelikle bir sanal cüzdana ihtiyaçları vardır. Bu cüzdanlar kullanıcıya kolay bir şekilde token transferi yapabilme imkânını sunar. UNI tokeninde transfer işlemleri asimetrik bir şifreleme ile gerçekleştirilir. İşlem için verilen emir öncelikle ağ içerisinde duyurulur ve ardından bu işlem blockchain zincirine eklenir. Bu adımlar ile bir kez yapılan aktarma işleminin ikinci kez yapılması söz konusu olmaz ve kullanıcıların güvenliği sağlanmış olur.

Kullanıcılar sahip olukları UNI token miktarını borsa üzerinden satış yaparak ihtiyaç durumunda nakit paraya sahip olabilir. Bununla birlikte yine UNI bakiyesi borsa sistemi içerisinde satılır ve karşılığı kullanıcıların hesaplarına TL olarak yatırılabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir