Bitcoin Ajandası

Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0
Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Defi projeleri kapsamında bilinen ve en sık tercih edilen merkeziyetsiz borsa yapılarından biri olarak da tanımlanabilmektedir. Uniswap, temelde  ERC-20 tokenlerinin değişimlerini, akıllı sözleşmeler aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bu işlemi yaparken de herhangi bir yönetime bağlı olmaksızın, tamamen merkeziyetsiz bir şekilde hareket etmektedir. Uniswap protokol sisteminde yer alan havuzlarda, tokenlerin alış verişlerine imkan sağlayan akıllı sözleşmeler bulunmaktadır. Bu havuzlarda, ERC-20 uyumlu tokenlerin değişimleri işlemi gerçekleştirilmektedir. Uniswap, sistemde yer alan kullanıcılarına, sahip oldukları dijital cüzdanlar aracılığı ile direkt olarak bu token değişiminin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu yönü ile de dikkat çekici olduğu söylenebilmektedir.

Merkezi sisteme sahip olan borsalar ile karşılaştırıldığında, uniswap için farklı ve oldukça önemli bir özellikten bahsedilebilmektedir. Bu özelliğin, sistemde gerçekleştirilen işlemlerin borsaya aktarımından sonra, takas gibi işlemleri ortadan kaldırarak direkt olarak takas işleminin kullanıcıların dijital cüzdan ile yapılabilmesi olduğu söylenebilir.

UNI Token Nedir?

UNI Token Nedir?
UNI Token Nedir?

Uniswap, sistemi açık ve şeffaf olan bir yazılım protokolü olarak isimlendirilebilir. UNI token ise, herhangi bir merkeze bağlı olmayan Uniswap borsasının yönetimine dahil olamayı ve dolayısı ile söz sahibi olunmasını sağlayan bir yönetim tokeni olarak ifade edilebilmektedir. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Uniswap protokolü, sistem dahilinde gerçekleştirilen güncellemeleri ve değişimleri önemsemektedir. Bunun neticesinde de, bu işlemlerin tamamlanabilmesi için kullanıcıların fikirleri alınmakta ve diğer kullanıcılara sunulmaktadır.

Sistemde yer alan kullanıcılar, bahsi geçen bu yöntem ile sahip oldukları UNI tokenler sayesinde değişimler ve güncellemeler için oy kullanma hakkına sahiplerdir. Sistemdeki işlemler bu şekilde ilerlemektedir. Bahsi geçen bu güncelleme veya değişimler, yalnızca bu oylama sonucuna göre yapılabilmektedir. UNI token 2018 yılı itibari ile piyasa sunulmuştur. Zaman içinde DeFi projelerine karşı ilginin artması neticesinde, UNI token, 2020 yılı itibari ile oldukça dikkat çekici hale gelmiş ve ciddi değer kazanmıştır. UNI Token dolaşımda bulunan miktarı 202.417.054 UNI’dir. Uniswap’ın piyasaya toplam 1 Milyar UNI süreceği bilinmektedir.

Uniswap (UNI) Nasıl Alınır?

Uniswap (UNI) Nasıl Alınır?
Uniswap (UNI) Nasıl Alınır?

Her kripto para biriminde olduğu gibi, UNI tokenleri satın alabilmek için de bir kripto para borsası platformuna dahil olmak gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, kripto para borsası platformlarının hepsi her kripto para birimi ile işleme izin vermemektedir. Dolayısı ile satın alınmak istenen kripto para birimine göre bir borsa platformu seçmek gerekmektedir. Kullanıcılar kripto para borsası platformlarından herhangi birine kayıt olduktan sonra, bir kripto para cüzdanı edinmelilerdir. Bu sanal cüzdanlar sayesinde, kişiler sahip oldukları kripto paraları güvenle saklayabilir ve depolayabilir. Bir kripto para borsası platformuna dahil olan kullanıcı, sanal cüzdanına bir miktar gerçek para yükleyerek UNI token satın alabilmektedir.

Bunun yanında, seçilen kripto para borsası platformlarına dikkat etmek gerekmektedir. Bu borsa platformlarının güvenli olmaları önemlidir. Güvenlik açığı bulunan kripto para borsalarında hesapların hacklenmesinden dolayı ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple, bu borsa platformlarının seçimini yaparken iyi bir araştırma yapmak ve en sık tercih edilen güvenilir borsa platformlarında yer almak önemlidir.

Kripto paralara sahip olabilmek için ayrıca madencilik işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Kripto para madenciliğinde kişiler, çeşitli matematiksel formüller ile oluşturulan şifrelerin çözülmesini sağlayarak ödül olarak kripto para kazanabilmektedir. Madencilik işlemleri farklı yollar ile yapılabilmektedir. Ancak her kripto para birimi madencilik işleminin yapılmasına izin vermemektedir. Bu sebeple, madencilik yapmak isteyen kullanıcıların, bu işleme izin veren kripto paraları seçmesi önerilmektedir.

Kullanıcılar zaman zaman Türk Lirası ile UNI tokenlerin alınıp alınamayacağı konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ancak sanılanın aksine, Türk Lirası ile UNI token satın almak oldukça hızlı ve kolay bir işlemdir. Bunun için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmaya gerek yoktur. Bu sebeple, bahsedilen yöntemlerden biri seçilerek UNI tokeni sahip olunabilir veya satın alınabilmektedir.

Uniswap (UNI) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Uniswap (UNI) Madenciliği Nasıl Yapılır?
Uniswap (UNI) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para birimlerinin bazıları madencilik işlemine izin verirken bazıları ile madencilik işlemi yapılamamaktadır. Bilindiği gibi, kripto para madenciliği, matematiksel formüller ile oluşturulan şifrelerin çözülmesi işlemine dayanmaktadır. UNI token, madencilik işlemine izin vermeyen bir tokendir. Dolayısı ile kullanıcılar UNI token kullanarak madencilik yapamamaktadır. UNI token bakiyesinin belirli aralıklar ile arz ettiği bilinmektedir. Kullanıcılar, UNI token bakiyeleri ile Uniswap sistemi içerisinde söz sahibi olabilmektedir. Uniswap sisteminin piyasaya oplam 1 Milyar UNI tokeni süreceği bilinmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir