Bitcoin Ajandası

Universal Protocol Nedir UPT Coin Nereden ve Nasıl Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Universal Protocol Nedir? UPT Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Universal Protocol Nedir? UPT Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Universal Protocol projesi, benzer düşünce yapılarına sahip olan kripto para şirketleri ve blockchain teknolojisinin öncü isimlerinin oluşturduğu bir grup tarafından tasarlanmış olan kripto para projesidir. UP Alliance adıyla bilinen bu grup, kripto para piyasalarında önemli bir yer edinmeyi başaran Universal Protocol projesinin mimarı olarak bilinir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, Universal Protokol projesinin ne işe yaradığı, sahip olduğu özellikleri, kullanıcılarına vadettikleri ve UPT Coin ile alakalı merak edilen konuları derledik.

Universal Protokol Projesi Nedir?

Universal Protocol projesi, kendi bünyesinde pek çok farklı stabilcoin’leri ve tokenlere yer veren bir tür tokenizasyon platformu olarak ifade edilir. Ethereum tabanlı olarak tasarlanan bu platform, dağıtık defter ve blok zinciri teknolojisinin bütün internet evreninde benimsenmesini amaçlar. Kullanıcılar, Universal Protocol vasıtasıyla kendi kripto para birimlerini tasarlayıp dağıtabilme şansı elde etmektedir.

Diğer yandan Universal Protocol’ün kurumsal yatırımcıları açısından herhangi bir para birimine, ürüne ya da emtiayla ilişkili olarak bir kripto para birimi oluşturması yalnızca birkaç hafta sürmektedir. Bu, pek çok projede daha uzun süre gerektiren bir işlem olarak bilinir.

Universal Protocol Kullanıcılarına Ne Vadediyor?

Universal Protocol Kullanıcılarına Ne Vadediyor?
Universal Protocol Kullanıcılarına Ne Vadediyor?

Universal Protocol projesi temelde kripto para birimi oluşturmak üzere tasarlanmış bir protokoldür. Bu protokol, birbirinden farklı sabit paralara ve kripto paralara ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Universal Protokol bünyesinde yer alan söz konusu dijital varlıklardan bazılarıysa şunlardır:

  • Universal Bitcoin
  • Universal Dollar
  • Universal Euro

Bunların dışında protokolün hükümet tarafından güvence altına alınan, troy ons altına endeksli Universal Gold adında bir sabit parası da bulunur. Genellikle kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilen bu protokol, kullanıcıları açısından birkaç hafta içerisinde token oluşturur. Üstelik bu tokenlerin hızlı, güvenilir ve erişilebilir olması adına çalışmalar yürütür.

Ethereum ağı üzerine inşa edilen Universal Protocol’de, dijital varlıklar Proxy temeli üzerine oluşturulur. Fakat kolaylıkla ERC-20 token ile uyumlu hale getirebilmek mümkündür. Protokol, dijital varlıkların akıllı sözleşmeler, dApp’ler ve DEX’lerle etkileşim halinde olmasına imkân sağlar. Diğer yandan çok zincirli olma durumunu da destekleyerek varlıkların blok zincirleri arasında aktarımını da mümkün hale getirir. Bütün bunlar, protokolün token oluşturma imkânı sağlayan Token Factory sayesinde gerçekleşir.

UPT Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Universel Protocol projesinin yerel tokeni UPT Coin’dir. ERC-20 tokeniyle uyumlu protokolleri paylaşabildiğinden Universal Coin’lere sahip olmanın en uygun ve maliyetli yöntemidir. Bu durum, UPT Coin’lerin zincir üstündeki herhangi bir Proxy Token’e kusursuz bir şekilde dönüştürülmesine olanak sağlamaktadır. Bütün alım-satım işlemlerinde ortaya çıkan maliyetler sadece UPT Coin üzerinden ödenebilmektedir. Dolayısıyla kullanıcılar blok zincirinde Evrensel Proxy işlemlerini yapabilmek adına UPT Coin sahibi olmalıdır.

Tüm bunlardan yola çıkarak UPT Coin’in, tokenize edilmiş varlık sisteminde en uygun maliyetli ağ geçidi rolü üstlendiğini söyleyebilmek mümkündür. Bununla beraber Universal Protokol dahilinde işlemleri daha kolay hale getiren bir varlık olarak ön plana çıkmaktadır.

Evrensel Protokol simgesinin değiştirilebilir oluşu, dijital para birimi ve varlık portföyünü çeşitlendirmenin pek de kolay olmadığına işaret etmektedir. Bunun nedeniyse UPT Coin’in kesintiye uğramadan riskten korunma aracı olarak hareket etmesidir. Bu durumda yerel token, kullanıcıların değişen piyasa şartlarına cevap olarak varlık sınıfları arasında hem hızlı hem de el becerisiyle hareket etmelerine olanak sağlar.

UPT Coin’in Özellikleri Nelerdir?

UPT Coin ya da başka bir deyişle UPT Token, milyonlarca kullanıcıdan meydana gelen bileşik ekosisteme sahip öncü blok şirketlerinin oluşturduğu bir grup tarafından geliştirilmiş tokendir. Evrensel Protokol ittifakı adı verilen bu koalisyonun oluşturduğu bu token, sektörün ilk mega hizmet tokeni olma niteliğine sahiptir.

UPT Coin, borç alırken ya da verirken kullanıcılarına uygun faiz oranları sunmaktadır. Üstelik daha düşük değişim ücretleri, bazı özel üyelereyse nakit geri ödeme ve takas imkânı sağlamaktadır.

UPT Token’lerin fiyatı, canlı bir ekosistem oluşturulmasının ardından belirlenecektir. Kullanıcılar, temsil ettiği temel varlık aracılığıyla işlem ücretleri haricinde herhangi bir ödeme yapmadan Evrensel Proxy’e ücretsiz olarak sahip olma imkânı elde edecek. Bu durum, dünya genelindeki Bitcoin sahiplerinin, Universel Bitcoin’e kolaylıkla sahip olacağı anlamı taşımaktadır. Bununla beraber nominal bir ücret karşılığında bütün ek güvenlik önlemleri, kullanımları ve harcanabilir oluşuna erişim sağlama anlamı da taşımaktadır.

UPT Token Toplam Arzı ve Fiyatı

CoinGecko tarafından elde edilen verilere göre Universal Protokol Token’in (UPT) toplam arzı 10,000,000,000 adetle sınırlıdır. Buna karşın UPT Coin’in dolaşımdaki arz miktarı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Diğer yandan UPT Coin fiyatı yazım esnasında (20 Ekim 2022) kripto para borsalarında 0,00076850 dolardan işlem görmektedir. Geçmiş verilerine göre ise şimdiye kadar en yüksek seviyesine 2022 Ocak döneminde ulaşan UPT Coin, söz konusu dönemde 0,029 dolara kadar yükselerek tarihinin rekorunu kırdı.

UPT Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Kripto para meraklılarının bu projeyle alakalı merak ettiği konulardan bir diğeri de UPT Coin2in nereden ve nasıl satın alınacağıdır. UPT Coin’in satın alınabileceği tek kripto para borsası Bittrex’tir. UPT Coin’e sahip olmak isteyen kripto para yatırımcılarının bu borsa üzerinde bir hesap oluşturması ve kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından hesabına doğru pariteden para yatıran yatırımcılar, UPT Coin satın alma emri oluşturarak Universal Token’e sahip olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir