Bitcoin Ajandası

Ünlü İsimden Web5 Müjdesi: Web3 VC’lerine Veda Zamanı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ünlü İsimden Web5 Müjdesi: Web3 VC’lerine Veda Zamanı!

Ünlü İsimden Web5 Müjdesi: Web3 VC’lerine Veda Zamanı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
3 0

Jack Dorsey’in kurucusu olduğu şirket Block’un merkezi olmayan finansal hizmetler sunmayı kolaylaştırmak üzere kurulu alt birim TBD’nin yeni projesini açığa çıktı. Jack Dorsey tarafından açıklanan bu yeni proje, ekstra merkezi olmayan Web platformu olarak tanımlanan Web5 olduğu ifade edildi.

Web5 Projesinin Detayları Açıklandı

Web5 Projesinin Detayları Açıklandı
Web5 Projesinin Detayları Açıklandı

Projenin resmî web sitesinde Web5 teknolojisinde veri kimlik kontrollerinin kullanıcılara verildiği ilave merkezsiz bir Web’ yer verileceği ifade edildi. Ayrıca Web’in hali hazırda sahip olduğu yapısının noksanlarından da bahsedilen açıklamada, bilgi alışverişi demokratikleştirilirken, önemli bir katmanın noksan olduğu belirtildi. Bu noksan olan katmanınsa kimlik olduğuna dikkat çekildi.

Web sitesinde yer alan açıklamada hatırlanamayacak yüzlerce hesap ve şifreyle kullanıcıların güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığı, Web’in mevcut durumda kimlik ve kişisel verilerin üçüncü tarafların mülkiyetinde olduğu dile getirildi. Web 5 projesi sayesinde merkezsiz kimlik ve merkezsiz veri depolamanın mümkün olacağına, bu bilgilerin mülkiyetinin kendi sahiplerine verileceğine dikkat çekildi.

Bitcoin Tabanlı Ion Kullanılacak

Jack Dorsey’in Bitcoin destekçisi olduğu ve sonuna kadar savunduğu bilinirken, bu projede de Web 5’in Bitcoin ağı üzerinde bulunan ikinci katman Ion kullanılacağı düşünülüyor.

Dorsey ise konuyla alakalı açıklamalarında bu projenin muhtemelen internete büyük bir katkı sağlayacağını belirtti. Ekibiyle gurur duyduğunu da söyleyen Dorsey, Web3 VC’lerine veda etme zamanı geldiğini de ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir