Bitcoin Ajandası

USD Coin (USDC) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. USD Coin (USDC) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

USD Coin (USDC) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bitocinin sunduğu avantajlı sistem ağı onu kısa zaman için geniş bir kitle tarafından bilinen bir kripto para haline getirmiştir. Kripto paraların başlangıcının etkili bir şekilde gerçekleşmesi, birçok farklı kripto para biriminin geliştirilmesi ve kullanıcılara sunulmasını beraberinde getirmiştir. Bu kripto paraların bazıları bitcoin gibi sistemdeki varlığını koruyarak başarıya ulaşmış, bazları ise kısa zaman içinde ortadan kalkmıştır. USD coin, bir diğer ifadesi ile USDC de geliştirilen bu kripto para birimlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase tarafından desteklenen USDC, değeri 1 amerikan dolarına sabitlenen bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

USD Coin (USDC) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
USD Coin (USDC) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Açık kaynak kodlu bir proje olan USDC, Centre tarafından geliştirilerek kullanıcılara sunulmuştur. USD coinlerin yönetiminden Centre sorumludur. Centre tarafından piyasaya sunulan her bir USDC değeri 1 ABD dolarına karşılık gelmektedir. USD coinlerin piyasaya sunulması ve karşılık gelen 1 ABD doları, devamlı izlenen ve kontrol edilen özel bir banka hesabında depolanmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da 1 USD coinin değerinin 1 ABD dolarına sabitlenmesi hedeflenmektedir. USDC ethereum platformunda sunulan bir kripto para birimidir. Bir sanal para birimi olarak karşımıza çıkan USD coin, birçok finans devletleri tarafından da desteklenmektedir.

USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?

USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?
USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?

Bilindiği gibi Centre açık kaynak kodlu ve şeffaf bir sistem sunmaktadır. USD, stabil kripto para olarak isimlendirilen, yani değeri 1 ABD dolarına sabit olan bir sanal para birimidir. Sağlanan bu altyapı sayesinde, kripto paraların akıllı kontratlar ile etkileşim kurabilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, yazılım geliştiren kullanıcılara, kripto paraları blok zinciri aracılığı ile kullanmak için oldukça avantajlı bir yol sunmaktadır. USDC, çeşitli regülasyonlar etrafında düzenlenmiş ve lisanslı şirketler tarafından yönetilen Centre tarafından yönetimektedir. USD coin, sahip olduğu altyapısı sayesinde, kripto para alım satım gibi işlemler için kullanılan kripto para borsası platformlarına uyumlu bir hizmet sunmaktadır. Ayrıca, USD coin sahibi olmak isteyen ve bu kripto para ile işlem yapmak isteyen işletmelerin vey kişilerin, güvenli işlem yapabilmesi için, kötüye kullanımı engelleyecek şekilde oluşturulmuştur.

USD coin, Centre şirketi tarafından ethereum ağında hizmet vermektedir. ERC-20 akıllı kontratı olarak üretilen ve piyasaya sunulan USDC dolayısı ile ethereum blok zincirini kullanmaktadır. Bunun yanında, UDS coin, ethereum akıllı kontratlarını destekleyen dijital cüzdanlar arasında transfer imkanı tanımaktadır. USD coinler, kripto para borsalarına dahil olunarak alınabilmektedir. Sanıldığının aksine, ülkemizde Türk Lirası ile alınıp satılması da oldukça kolay bir işlemdir. Bu aşamada yalnızca kullanılan kripto para borsası platformunun seçiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Herhangi bir kötüye kullanıma izin verilmeyen güvenlik önlemleri yüksek olan bir kripto para borsası platformunun seçilmesi önerilmektedir.

USD Coin (USDC) Nasıl Saklanır?

USD Coin (USDC) Nasıl Saklanır?
USD Coin (USDC) Nasıl Saklanır?

USD coinin (USDC) ethereum ağını kullanan bir kripto para olduğu bilinmektedir. USDC’ler, ethereum ağına bağlanabilen, ayrıca ERC20 akıllı kontratları desteklenen dijital cüzdanlarda saklanabilmektedir. Bu dijital cüzdanlar, masaüstü, mobil, donanım veya çevrimiçi cüzdanlar olabilmektedirler. Bunun yanında, bir kağıt cüzdan oluşturularak ethereum (ETH) saklayabilme imkanı da sunulmaktadır. Ethereum blok zincirinin tamamına dahil olmak isteyen kullanıcılar için bunun bir uygulaması masaüstüne indirilebilmektedir. Ancak, unutulmamalıdır ki, blok zincirinin tamamının indirilmesi hem uzun bir zaman alacaktır hem de internet kotasından fazla harcamaya neden olacaktır. Bunun yanı sıra, kullanıcıların herhangi bir işlem yapmak istediklerinde, bu blok zincirinin tamamının senkronize olmasının beklenmesi gerekmektedir ki bu da zaman alan bir işlem olarak bilinmektedir.

Blok zincirinin tamamını senkronize etmek istemeyen kullanıcılar için tarayıcı etiketlerinin kullanılması önerilmektedir. Dijital cüzdanları destekleyen bu tarayıcılar ile ethereum, USDC veya diğer ERC20 tabanlı kripto paraların saklanması ve depolanabilmesi imkanı sunulmaktadır. Ayrıca, kripto para birimlerini telefonunda taşımak isteyen kullanıcılar, mobil cüzdanları kullanabilmektedir. Ancak, yeterli güvenlik önlemleri alınmış olsa bile telefonların çalınma ihtimalinin olması mobil cüzdanları tehlikeli hale getirebilmektedir. Çevrimiçi cüzdanların en bilinenleri ve en sık kullanılanları ise ethereum cüzdanlarıdır. Bu cüzdan seçimi esnasında, güvenlik anahtarının belirlenmesi ve kimseyle paylaşılmaması oldukça önemli bir noktadır.

Kullanıcılar, seçilen dijital cüzdanın, 12 ila 24 kelimelik özel anahtar kelime grubunu (seed veya anahtar kelimeler olarak da bilinir) kendilerine sunulduğundan emin olmalıdır. Bu anahtar kelimeler, aksi bir durumda kullanıcıların cüzdanlarını kurtarabilmelerinin tek çözümüdür. Tüm bu dijital cüzdanlar dışında, donanım cüzdanlar ile de USDC saklanabilmektedir. Herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulmayan bu cüzdanlar da oldukça güvenli ve sık kullanılan cüzdanlardır.

USD Coin (USDC) Madenciliği Nasıl Yapılır?

USD Coin (USDC) Madenciliği Nasıl Yapılır?
USD Coin (USDC) Madenciliği Nasıl Yapılır?

USD coin madencilik işlemine imkan sağlayan bir kripto para birimidir. Madencilik işlemi, bu işlemi yapan bir havuza dahil olarak veya gerekli ekipman ve donanıma sahip olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kripto para madenciliğinde, çeşitli matematiksel formüller ile oluşturulmuş şifrelerin çözülmesi amaçlanmaktadır. Bu saye kıymetli varlık olan kripto para ortaya çıkmaktadır. Madencilik işlemi neticesinde, kullanıcıya ödül olarak kripto para verilmektedir. Madencilik işleminin gerçekleştirilebilmesi için gerekli ekipman ve donanıma sahip olunması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun yanında elektrik enerjisi kullanımının da fazla olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir