Bitcoin Ajandası

USDD Nedir? Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. USDD Nedir? Nasıl Çalışır?

USDD Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Dünya, günden güne sanallaşmaya ve bireylerin hayatını kolaylaştırmaya devam eden pek çok hizmete ev sahipliği yapmaktadır. Bu hizmetler kişiye hem zamandan hem ekonomik bakımdan hem de enerjiden tasarruf yapabilmelerinin yolunu açmaktadır. Yatırımın dijital ortama taşınmaya başlaması da bu kolaylıklar arasında yer almaktadır. Sanal ortamda yatırım gerçekleştirmek isteyen bireyler USDD kavramıyla karşılaşabilmektedir.

USDD Nedir?

USDD Nedir?
USDD Nedir?

Kripto para ile ilgilenmekte olan yatırımcı bireyler bu alanda ortaya çıkan kavramları öğrenmek isteyebilir. Çünkü bu kavramlar kişinin konuya daha fazla hâkim olabilmesini ve bilinçli bir şekilde yatırım yapabilmesini mümkün hale getirir. Yatırımcı söz konusu alanla alakalı bilgi birikimi sağladıkça deneyimlerini ve hamleleri daha sağlam bir temel üzerine inşa edebilir.

Dijital yatırım alanında kişilerin karşısına çıkmakta olan terimlerden biri de USDD’dir. Bu kavram kısaca ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik bir stablecoin olarak ifade edilebilir. Bu stablecoin TRON tabanlı bir DAO vasıtası ile yönetilmektedir. Bu stablecoin’in’nin kurucusu bir kripto girişimcisi olarak tanınan Justin Sun’dır. USDD’nin anlamı “Merkeziyetsiz USD”dir. Bu stablecoin TRON blok zinciriyle bağlantısı bulunan TRON DAO rezerviyle yönetilmektedir.

Söz konusu stablecoin, 725 milyon dolarlık piyasa değerine sahiptir ve ilk 10 stablecoin arasında kendine yer edinmeyi başarır. Söz konusu stablecoin 2022’nin nisan ayı içerisinde piyasaya sürülmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra Terra’nin UST’sinin görünmekte olan başarısını kopyalamayı hedefleyen son derece yeni bir algoritmik sabit para olarak kabul edilir.

UST’nin çökmesiyle beraber başarısız olan stablecoin’den ne derece farklı olduğunu kanıtlamak bu kripto biriminin sorumluluğu altındadır denilebilir. Algoritmik tabana sahip olan stablecoin’ler teorik olarak herhangi bir gerçek dünya malını desteklememektedir. Öte yandan istikrarlarını koruma altına almak amacı ile matematiksel algoritmalara dayanmakta oldukları bilgisi mevcuttur.

Bu tür algoritma sistemlerinin arkasında senyoraj adıyla anılmakta olan bir mekanizma bulunur. Senyoraj payları yeni madeni paralar basıldığı zaman meydana gelir ve madeni paralar yakıldığı zaman imha edilir. Sabit kripto paranın fiyat değeri düştüğü zaman senyoraj hisselerinin arzında artış görülecek; bunun yanı sıra sabit para değeri yükseliş gösterdiği zaman azalacak biçimde algoritmik şekilde yönetilir.

Senyoraj hisselerinin ardında bulunan fikir arz-talep oranlarını düzenleyerek stablecoin fiyat değerinin herhangi bir teminat aracılığı ile desteklenmeksizin tek bir “sabit” değere sabit tutulmasıdır. Bu kripto para biriminin değer tavsiyesi istikrarı koruma altına almak adına kullanılan mekanizmalar arasında sadece teminatlandırılmış değil, bununla birlikte aşırı teminatlandırılmış olmasıdır.

TRON’un altcoin varlığı olarak bilinen TRX, bu stabilcoin’i fiyatlandıran ana para birimi şeklinde kullanılmaktadır. Yani TRX, söz konusu kripto para biriminin fiyat dalgalanmalarına karşı koruma sağlayacak şekilde çalışmaktadır. Stablecoin aynı zamanda uzun vadeli katkı sağlayan ağ katılımcılarını ödüllendirme amacıyla kullanılabilmektedir. Kullanıcı bireyler bu kripto para birimi ile ağ içinde gas ücretleri gibi ödemeleri gerçekleştirebilirler. Kripto para piyasasıyla stablecoin risklerden de kaçınabilir.

7 Ekim 2022 tarihinde nüfusu 70.000’i aşan bir Karayip ada ülkesi olan Dominika Topluluğu’nda bu kripto para biriminin yasal ödeme aracı olarak kabul edildiği bilgisine ulaşılmıştır.

USDD Çalışma Sistemi

UST genel olarak LUNA ile teminatlandırıldığı yerde bu birim 580 milyon dolar değerinde, BTC ve 442 milyon dolar USDC gibi görünen bir şeyle, TRX ise 235 milyon dolarla teminatlandırılmıştır. Bakıldığı zaman bu varlık sepeti dolaşımda bulunan USDD değerinin %200’den fazlasını oluşturduğu görülür. Yani piyasadaki her bir USDD, kendi değerinin iki katından da fazlası ile destek bulur. Bu desteğin amacı USDD’nin USD’ye sabitlenmesidir.

Bu para biriminin fiyat değeri 1 USD’nin altına düştüğü zaman kullanıcı bireyler 1 USD değere sahip olan TRX karşılığında 1 USDD yakma hakkına sahip olabilir. USDD’nin sahip olduğu fiyat 1 USD’nin üzerine çıktığı zaman ise kullanıcılar 1 USDD karşılığında 1 USD TRX yakma hakkı elde edebilirler. Bunun yapılmasının amacı varlığın USD’ye 1:1 oranında sabitlenmesidir.

Tüm bunlarla birlikte USDD, bu para birimi kullanıcılarının token’larını USDT ya da USDC gibi öteki stablecoin’lerle 1:1 oranında sıfır kaymayla takas etmelerine müsaade eden açık kaynaklı bir yazılım olan “Peg Stabilite Modülü” sunar. Peg Stabilite Modülü (PSM), USDD’nin istikrarının artış göstermesini hedefleyen bir başka mekanizma olarak bireylerin karşısına çıkmaktadır.

Söz konusu stablecoin’in fiyat değeri istikrarını koruma altına almada rol oynayan TRX coin’lerinin, TRON ağı token’ının 27 bireysel sahibi Süper Temsilciler olarak isimlendirilir. Süper Temsilciler belirli bir mekanizma vasıtasıyla stablecoin’ın yüksek değişkenlik arz ettiği hallerde darbeyi üstlenmektedir. Bu süreç pozisyona başvuru yapabilen ve TRX sahipleri tarafından oylanmış olan Süper Temsilciler için tam tersine çevrilebilmektedir.

Söz konusu olan varlık tıpkı diğer stablecoin’lere benzer biçimde ticarette fiyat değişkenliğinin en az seviyeye düşürülmesi adına kullanılmaktadır. Bu kripto para birimi sayesinde gerek kripto yatırımcıları gerekse tüccarlar ellerindeki paraların değerleri dalgalanmaksızın borsada tutabilirler.

USDD Nasıl Temin Edilir?

Pek çok kripto para yatırımcısı USDD ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalar arasında USDD’nin nasıl elde edileceğine dair bilgilere de ulaşma amacı mevcuttur. Bu stablecoin’e son derece kolay bir biçimde erişim sağlamak mümkündür. Dijital dünyanın en büyük avantajlarından biri de sunduğu basitlik ve hızdır.

USDD stablecoin elde etmek isteyen bireyler öncelikle söz konusu kripto para biriminin listelenmekte olduğu borsalardan haberdar olmalıdır. Daha sonra bu borsalardan birinde kendi hesabını oluşturmalıdır. Oluşturduğu hesaba giriş yapan yatırımcı satın alım işlemini başarıyla gerçekleştirmek amacıyla hesabına para yüklemesi yapmalıdır. Bu işlem için banka kartından ya da kredi kartından faydalanmak mümkündür.

Hesaba para yüklemesi yapan yatırımcı isteği miktarda bu para biriminden satın alabilir. Satın aldığı birimi ister sıcak isterse soğuk cüzdanda koruma altına alabilir. USDD satın alınabilen kripto para borsalarını da şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Poloniex,
  • KuCoin,
  • Huobi,
  • Uniswap v3 (Ethereum),
  • PancakeSwap v2 (BSC).

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir