Bitcoin Ajandası

UST Çöküşünün Arkasında O İsimler mi Var? İddialara Yanıt Gecikmedi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. UST Çöküşünün Arkasında O İsimler mi Var? İddialara Yanıt Gecikmedi!

UST Çöküşünün Arkasında O İsimler mi Var? İddialara Yanıt Gecikmedi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Terra blockchain’in algoritmik stablecoin’i UST’de son bir ayda ciddi bir çöküş yaşandı. 120 dolardan fiyatını neredeyse sıfırlayacak seviyede gerçekleşen UST çöküşü genel olarak kripto para piyasalarını da olumsuz olarak etkiledi. Sosyal medyada yer alan söylentilere göre bu çöküşün arkasında ABD’li iki şirket bulunuyor. Citadel Securites ve BlackRock…

UST Çöküşüyle Alakamız Yok

UST Çöküşüyle Alakamız Yok
UST Çöküşüyle Alakamız Yok

Dünya genelindeki en önemli piyasa yapıcısı olarak tanınan Citadel Securites ve yine niteliğe sahip varlık yöneticisi BlackRock yöneticileri, kendilerine atfedilen UST çöküşüyle ilişkili oldukları iddialarına yanıt verdi. Açıklamalarını bir yayın organı üzerinden gerçekleştiren her iki şirketin yöneticisi, bu çöküşle herhangi bir alakaları olmadığını, üstelik UST alım ya da satımı yapmadıklarını belirtti.

10 trilyon dolar değerinde varlık yöneten dünyaca ünlü şirket BlackRock’ın sözcüsü Logan Koffler, söz konusu çöküşle BlackRock’un ilişkisi olduğu iddialarının tümüyle yanlış olduğunu dile getirdi. Şirket olarak kendilerinin UST’ye yönelik herhangi bir işlem dahi gerçekleştirmediklerini de ekledi. Bilindiği gibi BlackRock, USDC ihracı yapan Circle şirketine yatırım yapıyor.

Citadel’in Adı Farklı Olaylarda da Geçmişti

2021 yılının kış döneminde GameStop hisselerine yönelik yapılan spekülasyonlarda yine Citadel Securites’in adı geçmişti.

Haberin yazıldığı esnada 0.53 dolar seviyesinden işlem görüyor. Yine aynı dakikalarda LUNA’nın değeriyse 0.90 dolar düzeyinde seyrediyor.

LUNA Vakfı Üst Düzey Yöneticisi ve Terra ekosisteminin mimarı Do Kwon, konuyla alakalı birtakım açıklamalarda bulunarak stablecoin’i kurtarma planından bahsetmişti. Terra şimdilerde yeniden UST dengesini kurabilmek ve 1 ABD dolarına sabitleyebilmek için 1,5 milyon dolarlık fon toplayabilmek adına görüşmeler gerçekleştiriyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir