Bitcoin Ajandası

Cardano’nun Uzun Zamandır Beklenen Vasil Güncellemesi Tamamlandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Cardano’nun Uzun Zamandır Beklenen Vasil Güncellemesi Tamamlandı!

Cardano’nun Uzun Zamandır Beklenen Vasil Güncellemesi Tamamlandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Cardano’da uzun zamandır beklenen tarihi güncelleme sonunda başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Birçok kez ertelenen ve son olarak 22 Eylül tarihine işaret edilen Vasil güncellemesi, dün itibariyle resmen hayata geçirilmiş oldu.

Söz konusu bu güncelleme sayesinde protokolde pek çok farklı değişiklik bekleniyor. Vasil hard fork’uyla beraber Cardano ağının kapasitesini artırması ve böylelikle işlem maliyetlerinin düşürülmesi bu değişikliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber Vasil, Cardano’nun akıllı sözleşme işlevlerini de yerine getirecek. Bu sayede geliştirici ekip, ağ üzerinde daha güçlü ve güvenli dApp’ler oluşturabilme şansı elde edecek.

Vasil Güncellemesi Sonrasında ilk Blok Binance’den Geldi

Vasil Güncellemesi Sonrasında ilk Blok Binance’den Geldi
Vasil Güncellemesi Sonrasında ilk Blok Binance’den Geldi

Vasil hord fork yükseltmesinin ardından Cardano ağı üzerinde üretilen ilk blok Binance tarafından geldi.

Diğer yandan kripto para borsaları yükseltme gerçekleştirilmeden önce ADA Coin yatırma ve çekme işlemlerini bir süreliğine durdurmuştu. Coinbase başta olmak üzere şimdilerde pek çok borsa işlemler yeniden aktif etmeye başladı.

Daha Fazla Test Yapılması Gerekti

Cardano blockchain’inde bir süredir test aşamasında Vasil güncellemesi, hatalar, sorunlar ya da bu gibi çeşitli sebepler gerekçe gösterilerek birkaç kez ertelenmişti. Protokolün kurucusu Charles Hoskinson, güncellemenin herhangi bir problemle karşılaşmadan tamamlanması için daha fazla test yapılması gerektiğini ifade etmişti.

Akıllı sözleşmenin işlevsellik kazanmasıyla beraber Cardano protokolünde proje sayısı ciddi ölçüde artış gösterdi. NFT projelerini kendi ağına çekmeyi başaran protokol, proje sayısında 7 bini görmüştü. Bu NFT’lerin ticaretinin yapıldığı 15 pazar yerindeki işlem hacmi de 460 milyon dolara ulaştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir