Bitcoin Ajandası

Validator Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Validator Nedir?

Validator Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bilinen karşılığı doğrulayıcı olan validator kavramı üzerine bilgi aktarırken çalışma prensibi ve platformu içindeki kurallar üzerinde değinerek nasıl olunduğu hakkında açıklama yapmaya çalışacağız. Başlayalım…

Validator Nedir? Ne İşe Yarar? 

Validator Nedir? Ne İşe Yarar?
Validator Nedir? Ne İşe Yarar?

Blokzincir ağı üzerinde kullanılan proof of stake mekanizmasının önemli bir parçası konumundadır. Proof of work sistemi içinde madencinin rolünü üstlenerek cihazlar yerine blok ekleme ve doğrulama işlemlerini yerine getirmesi ile bilinir. Blokzincir üzerinde yapılan işlemler, sadece validatorun onayı sonrası tamamlanır. Bu yanı ile zincirin kilit halkası olarak ifade edilebilir.

Nasıl Çalışır?

Proof of stake mekanizması, ağa yeni bir blok eklenmesi için rastgele bir seçim yapmak üzerine işlemektedir. Rastgele yöntem ile seçilen kişi ya da kişiler validator görevini icra etmeye başlar.

Seçiminde de bazı kaideler bulunur. Validator seçimi, miktarı yüksek coin sahibi olan kişilerin arasından yapılır. Sonrasındaki süreç şu şekilde işler: Blok ekleme ve doğrulama aşamalarının bitimine kadar kendilerine ait olan tüm coinler ağda kilitlenmeye maruz kalır. İşlemlerin sonunda doğrulanma yapıldıktan sonra kilit açılır ve bu işi yapanlar da ödüllerini kazanmış olurlar.

Nasıl Validator Olunur?

Blokzincir ağı üzerinde validator olmak için adaylık beyanı verilmesi mecburiyeti bulunur. Bu beyanın yanında bazı bilgiler de talep edilmektedir. Bunlar; işlemler sırasında doğrulayıcının kullanacağı hesap, isim ve isteğe bağlı açıklama, blok oluşumu için belirlenmiş olan ilk komisyon, azami komisyon ve komisyon değişim oranları, en az seviyede bağlı atomlar ve başlangıçta kendi kendine bağlı bulunan atomlar. Bu gibi bilgilerle beraber başvuru süreci gerçekleşir.

Sistem, başvuru yapanların içinden otomatik olarak seçimde bulunur. Burada önemli bir ince durum söz konusudur. Seçilen kişi, en yüksek varlık sahibi olma özelliğini kaybettiğinde validator olma hakkını da yitirir.

Asıl öne çıkan özellik yüksek miktarda kripto varlık sahibi olmaktır. Bu temel niteliğe sahip olanlar unvan için avantajlı konumda yer alır. Sonrasında bu unvanı sürekli taşıyamama tehlikesi de bulunmaktadır. O risklerden bahsedelim…

Validatorlükte Kura Dışına Çıkılmamalı

Validatorlükte Kura Dışına Çıkılmamalı
Validatorlükte Kura Dışına Çıkılmamalı

Kuralların dışına çıkarak harekette bulunursa cezaya tabi tutulur. Cezanın sonucundan unvanını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Validator olanlar verdikleri kararlarda dürüstlüğün dışına çıkmak ve çift imza tercih etmek kurallara aykırı davranmak anlamına gelir. Böyle bir durum yaşandığında farklı ceza yöntemlerinin uygulanması söz konusu olur. Bu cezalar, hataların çeşidine göre farklılık gösterir.

Cezai durumlar ortaya çıktığında sahip olduğu hisselerinin belli bir kısmı alındığı gibi onaylama yetkisi de ondan alınabilir. Böyle bir duruma tabi olan validator itibar kaybına uğrar ve bir dahaki seçim için teklif verse de seçilme şansını yitirebilir. Bunun yanında geçici veya kalıcı olarak oy haklarından mahrum olabilir. En kötü maruz kalacağı ceza ise ağa erişiminin kalıcı olarak engellenmesidir.

Ağ içerisinde önemli görev üstlenirken aynı zamanda ağır bir sorumluluğun da sahibidir. Validotor olanların, ağ kurallarına uygun olarak hareket etmeleri, tartışmasız bir davranış olarak öne çıkar.

Görüldüğü gibi de unvanını elde edenler sürekli bu unvan ile devam edememe durumu ile karşı karşıyalar. Sistemde belirlenen kurallara uygun hareket etmek büyük önem taşır.

Farklı Bir Bakış

Validation’ın ilk versiyonu Nick Kew ismi tarafından Webthing Firması’na yazılmıştır. Sonrasında Webthing Firması bu sistemden tüm kullanıcılarının yararlanması amacı ile valet.webthing.com adresi üzerinde duyuru yapmış ve Site Valet ismiyle basit bir arayüz ile kullanıcılara hizmet vermeye başlamıştır.

Site Valet, webmaster ve web yazılım geliştiricileri düşünülerek kurulmuş olan ilk çevrim içi araç özelliği taşır. 1996 yılında çevrim içi olarak hizmete vermeye başlayan bu servis, 1997 yılında htmlhelp.com adresine taşınmıştır.

2000′li yıllarda Validation‘un şimdiki kullanışlılığını almasındaki en önemli pay, Nick Kew ismine aittir. SQL database sistemi ile çalışma gösteren validation yazılımının kullanılmaya başlaması ile yazılım, webmasterlar ve web geliştiricileri için ciddi bir önem kazanmıştır.

Validator Olunca Ne Kazanılır?

Platformun kuralları bünyesinde hareket ettikçe bir kazanç elde etme hakkı kazanır. Ancak validatör olmak için yüksek miktarda coin sahibi olmak mecburiyeti unutulmamalıdır. Bu durumda ciddi oranda coine sahip olanların kazanma durumu ortaya çıkmaktadır.

Kripto varlık dünyasında önemli bir kavram olan validator kavramı, aslında klasik açıklaması ola doğrulayıcı ile birçok şeyi ifade etmektedir. Web dünyası için geliştirilen bu sistemin çok farklı sektörlerde de kullanıldığı görülmüştür. Toplu taşıma araçlarının ya da otopark girişlerinin ve benzer alanların kart okuma sisteminde de teknoloji kullanılmaktadır.

Kripto dünyasındaki tam karşılığı gerçek hayattaki kullanım alanlarına işaret etmese de kripto sektörüne ilgi gösterenlerin merak edip bilgi almak istediği kavramlar arasında bulunur. Sağladığı özellik ve hizmetlerden faydalanmak için gereken büyük coin sermayesi her kullanıcıda bulunmadığı için validator kavramı, nadir bilinmesi ile öne çıkmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir