Bitcoin Ajandası

VanEck, 2023 Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. VanEck, 2023 Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı!

VanEck, 2023 Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Madencilerin yaşadığı iflasların lider kripto para birimini etkileyeceğini düşünen yatırımcı VanEck, 2023 yılının ilk çeyreğine yönelik Bitcoin fiyat tahminin açıkladı.

Madenciler olumsuz piyasa şartlarıyla mücadele edebilmek için madeni para stoklarını eritiyor. Blok zinciri analiz şirketi Glassnode’un izlediği veriler, madenci cüzdanlarında bulunan bakiyenin Temmuz 2022 döneminden bu yana 25 bin BTC (444 milyon doların üzerinde) azaldığına işaret ediyor. Ayrıca son 14 ayın en düşük seviyesi olan 1,818 milyon BTC’ye gerilediğini de gösteriyor. Madencilikle meşgul olan birçok firma, likidite problemiyle karşı karşıya olduğundan bu durum düşüş eğilimi devam edebilir.

VanEck, Yeni Yılın İlk Çeyrek Tahmininde Bulundu

VanEck, Yeni Yılın İlk Çeyrek Tahmininde Bulundu
VanEck, Yeni Yılın İlk Çeyrek Tahmininde Bulundu

Yatırım şirketi VanEck, madencilerin iflas dalgalarının 2023 yılı ilk çeyrek döneminde Bitcoin’i baskılayabileceğini ifade ederken, yılın ikinci yarısında bir boğa canlanması yaşanabileceğini düşünüyor.

Şirketin dijital varlıklar araştırma başkanı Matthew Sigel konuyla alakalı olarak birtakım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Sigel, önümüzdeki yıl Bitcoin’in kripto kışının en düşük noktasını işaret edecek olan madenci iflaslarının ortasında ilk çeyreklik dönemde 10 bin ila 12 bin arası destek seviyesini zorlayacağını ifade etti.

Diğer yandan MVIS Küresel Dijital Madencilik Endeksi piyasa değerinin şimdilerde 180 milyon dolar olduğunu söyleyen Sigel, neredeyse tüm bileşenlerin nakit yaktığını ve defter değerinin altında işlem gördüğünü belirtti. Son dönemlerde artan elektrik maliyetleri ve değer kaybeden Bitcoin göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin madenciliğinin ciddi ölçüde karsız olmasından dolayı madencilerin yeniden yapılanacağını ya da birleşeceğini tahmin ettiklerini de ekledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir