Bitcoin Ajandası

Vaneck’in Spot Bitcoin ETF’i için Karar Gününe Az Kaldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Vaneck’in Spot Bitcoin ETF’i için Karar Gününe Az Kaldı!

Vaneck’in Spot Bitcoin ETF’i için Karar Gününe Az Kaldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Şu an için başvuru yapılabilen en eski spot Bitcoin ETF’i konumunda bulunan VanEck’in ürününde son gün 14 Kasım olarak belirlendi… ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ya başvuruyu onaylayacak ya da reddedecek.

Bitcoin’in Ekim ayı içerisinde çok ciddi bir yükselişi görmesi üzerine rallisini başlatmasına sebep olan ETF’ler üzerinden yeni bir dönüm noktası daha gelmek üzere olabilir. Ekim ayı içerisinde hem Valkyrie hem de ProShares’in vadeli Bitcoin ETF’leri kabul görmeyen ve önce fiyat hareketine başlayan en büyük kripto para, SEC’nin verdiği onayların sonrasında yükselişini daha da hızlandırmıştı. Vaneck’in spot Bitcoin ETF’i için karar gününe az kaldı.

Vaneck’in Spot Bitcoin ETF Kararı!

Vaneck’in Spot Bitcoin ETF Kararı!
Vaneck’in Spot Bitcoin ETF Kararı!

Vadeli Bitcoin ETF’leri üzerinden yansıtılan ve sonrasında da beklenenden büyük ilgi görürken, tarihi rekorları da ardı ardına kırarak gündeme yansımıştı. ProShares Bitcoin ETF’i (BITO) İlk işlem gününde 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşım sağlarken, ikinci işlem gününde de bu rakamların daha da üzerine çıkarak 1.275 milyar doları görmüştü. ETF’in varlıklarından da 1 milyar doları geçmesinin sonrasında ETF aynı zamanda varlıklarda 1 milyar dolara en hızlı şekilde ulaşan borsa yatırım fonu da olmuştu.

Şimdi ise vadeli Bitcoin ETF’lerine olan büyük ilginin, spot ETF’lerin öneminde de bir kez daha etkisini göstermesi üzerine direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden bu tarz yatırım fonlarını kripto para uzmanlarının vadelilere göre çok daha önemli ve güçlü gördüğü biliniyor. Bu nedenle de spot Bitcoin ETF’inin kabul edilmesinin sonrasında da çok daha büyük bir kurumsal yatırımcı dalgasını üzerine çekebilir.

Nihai Karar Verilecek

Vadeli ETF’ler üzerine bu denli ilgi görülmesinin ardından bir ortamda spot ETF’lerin onay alması, Bitcoin fiyatından daha çok büyük bir yükseliş hareketine başlamasına da sebep olabilir. Daha öncelerde de birçok kez VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunda karar gününü uzatan ve erteleme sağlayan SEC’nin bu kez böyle bir şansı yok. Yani kurum ya “evet” ya da “hayır” diyecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir