Bitcoin Ajandası

Protokol Yetkilisi Vasil Hard Fork Avantajlarından Bahsetti!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Protokol Yetkilisi Vasil Hard Fork Avantajlarından Bahsetti!

Protokol Yetkilisi Vasil Hard Fork Avantajlarından Bahsetti!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Cardano’da önemli isimlerden biri Vasil hard fork avantajlarından bahsetti. Ünlü isim konuyla alakalı olarak açıklamalarında bu yükseltme sayesinde Cardano blok zincirinin yeteneklerinin büyük ölçüde artacağını söyledi.

Cardano geliştiricisi olarak bilinen Input Output’un Topluluk ve Ekosistem biriminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Tim Harrison Vasil hard fork avantajlarından bahsetti.

Konuyla alakalı olarak önemli açıklamalarda bulunan Tim Harrison, Vasil hard fork sayesinde Cardano blok zincirinin çok daha verimli olacağını belirtti. Bununla beraber Plutus V2 komut dosyaları sayesinde akıllı sözleşme yeteneklerinin gelişeceğine de vurgu yaptı.

Vasil Hard Fork Avantajları Dikkat Çekiyor

Vasil Hard Fork Avantajları Dikkat Çekiyor
Vasil Hard Fork Avantajları Dikkat Çekiyor

Vasil hard fork yükseltmesiyle beraber blockchain üzerinde veri paylaşabilmek mümkün hale gelecek. Başkan yardımcısına göre bu durum oracle’ler açısından oldukça yararlı olacak.

Satır açısından verilerin uygulanması, proje geliştiricilerinin komut dosyası hazırlamasına ve bunları direkt olarak output’a dahil etmesine imkân sunar. Böylelikle hash ihtiyacının ortadan kalkmasını sağlar.

Birçok Sorun Çözüme Kavuşturulacak

2021 Eylül döneminde gerçekleştirilen Alonzo hard fork yükseltmesinden sonra büyük komut dosyalarını büyük komut dosyalarını işleme hususunda bazı problemler ortaya çıktı. Vasil yükseltmesinin bu problemleri çözüme kavuşturacağı düşünülüyor.

Konuyla alakalı elde edilen bilgilere göre yükseltme sayesinde blok yayılımı da hızlanmış olacak. Bu sayede yüksek verim elde edilerek blok zinciri performansı ciddi ölçüde artmış olacak.

Daha önce pek çok kez ertelenen Vasil hard fork’un 22 Eylül’de gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir