Bitcoin Ajandası

Velodrome Finance (VELO) Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Velodrome Finance (VELO) Nedir? Ne İşe Yarar?

Velodrome Finance (VELO) Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Velodrome Finance (VELO), kripto para piyasalarında popülarite kazanan blok zincir ağı Optimism üzerine inşa edilmiş bir DeFi projesi olarak ifade edilmektedir. Kripto kullanıcılarının varlıklarını yönetebilmeleri ve büyütmeleri için konusunda çözüm sunan Velodrome Finance, pek çok farklı hizmet sunmayı amaçlayan bir projedir.  

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Velodrome Finance projesinin ne olduğu ne işe yaradığı, VELO Coin’in nereden ve nasıl alındığı gibi en çok merak edilen konulara değindik.

Velodrome Finance (VELO) Nedir?

Velodrome Finance (VELO) Nedir?
Velodrome Finance (VELO) Nedir?

Velodrome Finance, sektörün en popüler blok zinciri ağlarından biri olan Optimism üzerine inşa edilmiş bir projedir. Bir çeşit DeFi platformu olarak da ifade edebilmenin mümkün olduğu bu proje, kullanıcılara borç verme, borç alma, stake etme ve bunun gibi pek çok farklı finansal işlemi gerçekleştirme imkânı sunmak amacıyla geliştirilmiştir. Hızlı bir şekilde büyüme kaydeden DeFi pazarında Velodrome Finance, kullanıcıların dijital varlıklarını yönetebilmeleri ve büyütebilmeleri için eşi benzeri olmayan, yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.

Platformun temel varlığı, Ethereum blok zinciri ağında yer alan bir Katman 2 ağı olan Optimism’de merkeziyetsiz bir değişim AMM modeli ve likidite pazarı olarak bilinmektedir. Bunu Ethereum’daki UniSwap ya da BNB ağındaki PancakeSwap ile kıyaslayabilmek mümkündür. Blockchain dünyasında heyecanla beklenen bir gelişme ve Optimism bu harekette kilit oyuncu olma hedefine sahiptir. Fakat Katman 2’nin sağladığı faydaların verimli bir şekilde görülmesi için yeteri kadar likidite bulunması gerekmektedir.  

VELO Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Projeyle alakalı merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de VELO Coin’dir. VELO Coin, Velodrome Finance projesinin yerel kripto para birimi olarak ifade edilmektedir. Protokoldeki hizmet tokeni olarak da nitelendirebilmenin mümkün olduğu bu varlık, 2 ünlü kavramın bir kombinasyonunu yansıtmaktadır. Bu kombinasyonlarsa ve-token ile 3,3 oyun teorisidir.

VELO Token sahibi olan topluluk üyeleri, veVELO’ya sahip olabilmek için bu varlıkları oylayabilmekte, emanet edebilmekte ya da stake edebilmektedir. VELO Coin’ler, veVELO sahiplerinden alınan oylar doğrultusunda havuzlar arasında dağıtılmaktadır.

Velodrome Finance platformu, emisyonlar vasıtasıyla likiditeyi teşvik etmekten ziyade VELO Token sahibi olanları oylamaya, stake etmeye ve direkt olarak emisyona teşvik ederek kazancını en üst seviyeye çıkaracak şekilde çalışmaktadır. Sonuç olarak hem ticaret hem de ücret bakımından en yüksek düzeyde kullanım gören havuzlar, en büyük emisyon tahsislerini almakta ve en fazla likiditeyi çekmektedir.

VELO Coin Piyasa Verileri

Projeyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de VELO Coin piyasa verileridir. Coinmarketcap verilerine göre Velodrome Finanse protokolünün yerel tokeni maksimum 30.000.000.000 adetle sınırlıdır. Bu varlıkların 23.999.998.948 adedi toplam arz olarak kayıtlara geçerken, 4.984.154.058 adediyse dolaşımdaki arz miktarı olarak bilinmektedir.

Diğer yandan VELO Token’in ATH seviyesi, başka bir deyişle tarihi boyunda gördüğü en yüksek fiyat seviyesi, 8 Mart 2021 tarihinde gördüğü 2,0662 dolar seviyesi olarak kayıtlarda yer almaktadır. ATL seviyesi, yani tarihinin en düşük fiyat seviyesiyse 18 Aralık 2022’de gerilediği 0,001029 dolar seviyesi olarak bilinmektedir.

Güncel olarak VELO Coin fiyatı da projeye ilişkin araştırılan bir başka detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında (19 Nisan 2023 Çarşamba) 0,00597 dolar seviyesinden işlem görüyor.

VELO Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Kripto para piyasalarında ilk olarak 2 Haziran 2022 tarihi itibariyle alınıp satılmaya başlanan VELO Token, günümüzde birçok farklı kripto para borsasının listesinde yer almaktadır. Fakat bilinmelidir ki diğer birçok kripto para birimlerinin aksine fiat para birimiyle direkt olarak satın alabilmek mümkün değildir. VELO Coin satın almak için ilk olarak ETH satın alınması ve sonrasında bu varlıkları ticaret yapan borsalara transfer ederek doğru fiat paritesiyle alım işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

VELO Token’in listelendiği kripto para borsalarını örneklendirmemiz gerekirse;

 • KuCoin
 • Bithumb
 • Bitfinex
 • Poloniex
 • Huobi Global
 • OKX
 • Gate.io
 • MEXC
 • Bitget

VELO satın alabilmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

1.     Adım: Kripto Para Borsasında Hesap Oluşturun

VELO satın alabilmek için ilk aşamada yapmanız gereken şey, bu varlığı listeleyen kripto borsalarından herhangi birinde hesap oluşturmaktır. Hesap oluşturan yatırımcıların sonrasında kimlik doğrulama işlemini de tamamlaması, hesabını kullanabilmesi açısından önemlidir.

2.     Adım: Uygun Fiat Paritesinden Varlığı Cüzdanınıza Aktarın

VELO, fiat para birimiyle satın alabilmenin mümkün olduğu varlıklardan biri değildir. Dolayısıyla uygun pariteden varlığı satın alarak cüzdan hesabına aktarmak gerekir. İlk aşamayı tamamlayan yatırımcıların bu doğrultuda satın aldıkları ETH’yi cüzdan hesabına aktarması gerekir.

3.     Adım: VELO Satın Alım Emri Oluşturun  

Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından son olarak yatırımcıların bu varlığa sahip olabilmek için VELO satın alım emri oluşturması gerekir. Böylelikle birkaç dakika içerisinde emir gerçekleştirilmiş ve VELO Token cüzdan hesabına aktarılmış olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir