Bitcoin Ajandası

Venus (XVS) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. Venus (XVS) Nedir?

Venus (XVS) Nedir?

Faruk Keresteci Faruk Keresteci -
14 0

Venus (XVS), Sentetik stabilcoinlerin üretimini sağlamak için Binance Smart Chain üzerinde Merkezi Olmayan Finans (DeFi) para piyasası platformu oluşturur. Proje özel olarak üç temel desteği amaçlar.

 • Kullanıcılar için değeri sağlanan varlıklar, değerinin %75’ini ya da altında olan varlıkları ödünç alabileceği aşırı teminatlı kredilendirmeleri,
 • Protokolle desteklenen teminat varlıkları sağlayarak faiz kazanma,
 • Protokolün elde görülen sentetik stabilcoin’i olan VAI’yi basma yeteneği, 1 USD değerine sabitleme.

Venus (XVS) Nedir?

Venus (XVS) Nedir?
Venus (XVS) Nedir?

XVS belirteci olarak, platform üzerinde yerel olarak BEP-20 yönetişim tokenı olan öncelikle ürün geliştirmeleri için yeni yönlendirmelerin uyumu, platform parametrelerindeki farklılıkları ya da bunun gibileri için yönetim kararlarında oy vermek için kullanılma faydası sağlar.

İlk platform ayarlamalarına göre, toplam XVS token arzının %79’u Ekosistem Madenciliği için tahsis edilecek ve aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır:

 • Borç Verme Havuzuna veya başkalarının ödünç alması için varlık yatırarak faiz alan kullanıcılara %35.
 • Borçlanma Havuzuna veya varlıkları ödünç alan ve platforma faiz ödeyen kullanıcılara %35.
 • Stablecoin Havuzuna veya platformda VAI basan kullanıcılara %30.

XVS Token Nedir?

Venus (XVS) Token Nedir?
Venus (XVS) Token Nedir?

Venüs varlıkların ödünç verilmesi ya da alınması işlemlerinin yanında sentetik stabilcoinlerin üretiminin sağlanmasında yalnızca Binance Smart Chain üzerinden algoritmik bir para piyasası altında protokol ile oluşturulur. Bu protokolün temek görülen garanti için teminatı kullanmak ve ona karşı borç almak üzere kullanılabilmektedir.

Protokol üzerinde var olan faiz oranları nihai olarak belirlenmek için belirli piyasaların getirilerinin eğrilerinde kullanılmasına dayanmaktadır.  Protokolde tanımlanan ayrıca XVS 1 USD’ye sabitlenme ve hedeflemeleriyle ilk sentetik stabilcoin olan VAI’nin basılmasına imkan oluşturmaktadır. VAI, protokole sağlanan garantilenmiş teminatla bastırılmıştır. Kullanıcılar burada protokole sahip olma teminat değerlerinden %50’sine kadar ulaşan vToken’lerin VAI’ya kadar ödünç alınma işlemini uygulayabilir. XVS kullanıcıları yeni teminatları eklemek adına çeşitli platform girişimlerinde oylamaya katılım sağlayarak tanınan kendi yerel tokenlarını XVS tarafından yönetebilir ve parametleri değiştirmek hatta ürün iyileştirmelerini başlatma ve daha fazlasını da sunmak için işlem yapma fırsatı sunabilir.

XVS Coin Ne Kadar?

XVS coin an itibarıyla 36$ seviyelerinden alıcı bulma aşamasına gelmiş bulunmaktadır. 368 Milyon $’lık piyasa değeri ile marketcap verilerine göre 127. sırada bulunan DeFi platformu ve DeFi “coin”inin dolaşımdaki miktarı ise 10 Milyon civarlarına gelmiştir.

XVS Kredi Hizmeti Sunar

Binance Smart Chain sayesinde kullanıcılarına varlığı karşılığında kredi hizmetleri sunan ve amaç edinen platform, fazla yapılan teminatlandırma mantığı ile kullanıcıları için kredi alma imkanı sunar. Venüs’teki aşırı teminat işlemi için varlıkların %75’i kadar borçlandırma yapabilmektedir.

XVS Faiz Geliri

XVS Faiz Geliri
XVS Faiz Geliri

Platformun diğer bir özelliği ise DeFi uygulaması üzerinde desteklenerek teminat varlıkları üzerinden faiz kazanmayı hedefler. Bu sayede kullanıcılar Venus’te kilitledikleri varlıklar üzerinden faiz elde edebilmektedir.

Venus Stablecoin Üretilebiliyor

Üçüncü bir özelliği ise Venus’un kendine ait “stablecoin”i ortaya çıkarmasıdır. Merkez bankasına benzer bir yönü varmış gibi davranan Venus, teminatları karşılığı güvence altında kullanıcıların VAI isimli dolara 1:1 oranında eşlenik “stablecoin”ini basmasını sağlayabilmektedir. Diğer Ethereum üzerindeki MakerDAO ile benzer bir yapıda olan Venus, MakerDAO’da üretilebilen stablecoin DAI’nin bir benzerinin üretilmesinde kaynak sağlayabilmektedir.

Stablecoin, üretme tarafından da aşırı teminatlandırma yapı sistemlerini uygulayan Venus, kullanıcıların teminatlarının yüzde 50’sine kadar stablecoin üretme aşamasına imkan tanımaktadır. Ayrıca teminatlarının değerinin artmasına göre kullanıcılar daha fazla stablecoin (VAI) üretme imkanına da sahiptir.

Venüs (XVS) Coin Nasıl Alınır?

1. Adım: Venüs (XVS) Coin, Binance, Gate.io, PancakeSwap, OpenOcean gibi kripto para borsalarında işlem yapılabilmektedir. Seçilen borsaya ulaşılma sağlanır,

2. Adım: Borsadan hesap açılışı yapılarak, sistemin sunduğu KYC adımları tamamlanarak diğer adıma geçilir,

3. Adım: Kimlik tanımlama ile hesap etkinleştirildikten sonra borsa hesabına alım için para yatırılır,

4. Adım: Para hesaba geçtikten sonra borsadan XVS Coin paritesinin görüleceği işlem sayfasına erişim sağlanmalıdır,

5. Adım: Güncel fiyattan veya uygun bir fiyattan XVS Coin alım emri verilme işlemi yapılır,

6. Adım: Emir onayı ile hesaba geçen VXS Coin miktarı sanal cüzdanda veya daha güvenli olan donanım cüzdanlarda saklanabilir.

Venüs (XVS) Coin Avantajları

Pasif Gelir: Piyasa volatilitesinden korunmak ve pasif gelir elde etmek isteyen kullanıcılar, XVS Coin’lerini çevrimiçi cüzdanlarında tutup, işlem yapmadan belirli vade sonunda yeni coinler kazanma durumlarına erişmelerinin sağlanmasıdır.

Havuzdan Kredi Alma: Geleneksel bankacılık hizmetlerinden çeşitli sorunlara bağlı kredi sağlayamayan kullanıcılar burada Venüs ağında bulunan kredi alma havuzuna gidip, burada VXS Coin kredisi alabilme imkanına sahiptirler.

İşlem Hızı: VXS Coin cüzdanlar arasında sınır ötesi değiş tokuşlarda hızlı şekilde karşı cüzdana gitme işlemini yapar. Alım-satım ve değişimde ise emir onayı verilme ve bekleme süresi oldukça kısa tutulmaktadır.

Düşük Masraf: Cüzdanlar arası sınır ötesine veya sınır içine transferde VXS Coin kullanılıyorsa işlem masrafları düşüktür.

Dezavantajları Ne?

Sınırlı İşlemler: VXS Coin sahipleri merkeziyetsiz finansal işlemlere katılım sağlayabilir ve yatırım yapma işlemini yapabilirler. Ancak bu coin ile uygulamada satın alma, alışveriş yapma ve ödeme gibi popüler işlemlerden yararlanma fırsatları yoktur.

Saldırı Riski: VXS Coin’in sanal cüzdanlarda saklanma durumuna her kripto para birimi gibi ağda ki oluşabilecek risklerde sınırlı olan saldırılarla aynı oranda ilişkili tutulur. Donanımların da bu durumda cüzdanlarda saklaması tercih edilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir