Bitcoin Ajandası

Vertcoin Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Vertcoin Nedir?

Vertcoin Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Vertcoin’in ne olduğu, gelişim süreci ve çalışma usulü ile ilgili bilgiler aktaracağımız yazımızla önemli fikirler edinebilirsiniz. Herhangi bir kripto yatırım önerisi özelliği taşımayacak olan yazımızda Vertcoin ile ilgili önemli verileri paylaşmaya çalışacağız. Başlayalım…

Vertcoin Nedir? Nasıl Gelişti?

Vertcoin Nedir? Nasıl Gelişti?
Vertcoin Nedir? Nasıl Gelişti?

Merkeziyetsiz özellikteki bir kripto para birimi olarak tanımlanır. Bitcoin ve Litecoin ile aynı zincirdeüzerinde  bulunan bir kripto para özelliğine sahip bulunur. Vertcoin, dağıtılmış fikir birliği temini için iş kanıtını tercih ettiği bilinmektedir.

Bitcoin ve Litecoin’den ayıran en önemli özelliği, madencilik faaliyetlerini merkeziyetsiz bir biçimde saklamasıdır. Bundan ötürübirçokPoWcoininin aksine ASIC dirençli olması ile öne çıkar.

Ekibi, ASIC direnişi ile kullanıcılar ve madencilerin daha adil ve demokratik bir para birimine ulaşabildiğini düşünüyor. Vertcoin, madenciliği daha da erişilebilir bir duruma getirip yaygınlaştırmak için düşünülmüş bir proje özelliği göstermektedir. Para birimi VTC olarak ifade edilir.

Vertcoin Nasıl Çalışır?

Bütün shtick özelliği, madencilerin blok zinciri üzerinde madencilik etkinliklerini devam ettirmesi için ASIC donanımı kullanımını tamamı ileyapılamaz hale getiriyor. Vertcoin’in madencilik oyununda katılımcı olmak için gereksinim duyulan şey, güçlü özellikte bir grafik kartı ve hızlı bir bilgisayar işlemcisi olarak öne çıkmaktadır.

2014 yılında ortaya çıktığında PoW konsensüsüne erişmek amacı ile Scrypt-N algoritmasından yararlandı. O günden bu yana Scrypt-N’ye has olan ASIC’lerin ortaya çıkması ile ekip projelerini geliştirirken tekrar başa döndüler.

Lyra2RE Güncellemesi

2014 aralık ayında platforma temel yazılımı güncellemesi özelliğinde olan Lyra2RE algoritmasını tamamlamış oldular. Lyra2RE’nin teknik incelemesi sonucu, bu yeni algoritma, geliştirme ekibine bellek kullanımında ve zaman maliyetinde bağımsız değişiklik yapma izni vererek ASIC’lere karşı daha fazla direnç zemini sağlamıştır.

Geliştirmelerin sonunda Scrypt-N’nin tersine zaman maliyeti ve bellek maliyetinin birbirinden ayrılması ileher iki parametre üzerinde bağımsız kontrol imkanı sunuyor.

ASIC’lerinScrypt-N için geliştirilmesi, Lyra2RE’ye göre daha kolay bir seyir göstermiştir. Scrypt’in N faktörünün artırılması için yalnızca algoritmada daha fazla tekrar yapmak yeterli oluyor. Lyra2 ile zaman maliyetinin artırılması, daha fazla yineleme gerektirirken bellek ihtiyacını artırmak ise aktif ASIC cihazlarının her bir iş parçacığı için daha fazla bellek kullanılarak tasarlanması anlamını taşır.

Ekip, Lyra2RE güncellemesinin ardından 10 Ağustos 2015 tarihli bir başka güncelleme gerçekleştirerek Lyra2REv2 yükseltmesini duyurdu. Bir botnet, ağın hash gücünün %50’sinde kontrol sahibi olduğu için bu güncellemeye büyük ihtiyaç bulunuyordu.

Lyra2REv2, ASIC madenciliği yapanları uzak tutmak amacı ile bazı hilelere başvurdu. Bu açıdan uygulanabilir madencilik donanımı olarak GPU veya CPU öne çıkmaktadır.

Vertcoin Özellikleri

Öne çıkan özelliklerini başlıklar altında inceleyerek platformun, kullanıcılarına sunduğu hizmetlerden bahsedelim…

Tek Tıkla Madenci

Tek Tıkla madencilik özelliği, halkın madencilik programı olarak ifade edilmektedir. Bu özellik, madencilik alanında kullanabilecek en kolay ve pratik yazılım konumunda bulunur. Tek Tıkla madenci, resmi web sitesi üzerinden indirerek madencilik yapılmaya başlanabilir.

Program indirildikten sonra kazanılacak madencilik ödülleriiçin bir cüzdan adresi girilmesi ve katılım için bir madencilik havuzu seçilmesi gerekir. Ayrıca madencilik faaliyetine başlarken GPU veya CPU ile madencilik durumunu da belirtmek durumu söz konusudur. Bu başlangıç aşamalarını geçip kurulumu tamamladıktan sonra madenciyi çalıştırarakVertcoin kazanmaya başlanabilir.

Birleştirilmiş Madencilik

MobileCash ve Unitus, Vertcoin ile birleştirilebilecek 2 madeni para olarak bilinmektedir.

Bu şekilde bir birleştirme ile madencilere aynı an içinde birden çok blockchain madenciliği yapma olanağıtanır. Bir madencinin oluşturduğu her karma, birleştirilmiş olan iki para biriminin de toplam karma hızına katkı sağlar. Bunun sonuncunda da her iki ağda bulunankriptografik algoritmaların çözülmesi durumu ile karşılaşılır.

Vertcoin Hakkında Bilgiler

Projesini oluşturan ekip ve tarih süreci ile ilgiliçok fazla bilgi ortada bulunmamaktadır. Resmi web sitesinden de bu konuda şu ana kadar şeffaf bilgilere ulaşılamadı. Projenin daha çok gönüllülük esasına dayanarak çalışan bir ekip tarafından geliştirilmesinin bunda payı olabilir.

Gelişme süreci, tamamen bağışlar üzerinden sağlandığından, son zamanda ortaya çıkan ICO dalgasına göre farklılık gösterir. ICO,Airdrop,  Premine gibi unsurları Vertcoin’da göremeyiz. Bu açıdan bakıldığında projesi farklılık taşır.

Vertcoin Teknolojisi

Vertcoin Teknolojisi
Vertcoin Teknolojisi

Platformu içinde bulunan teknolojik özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeni Multicoin Yıldırım Cüzdanı -LIT üzerine kurulmuş olan LitBox Projesi,
  • Birden Çok Platformlu Tek Tıklama Madencisi Yeniden Yazma -UX Güncellemesi,
  • VertHash – Yeni Madencilik Algoritması,
  • VertcoiniOS Cüzdanı

Vertcoin Piyasa Geçmişi

2015 senesinden önce birçok madeni para gibi saldırı görerek hacklenmiştir. Bu saldırıdan sonra platform, 2017 yılına kadar kendini anca toparlayabildi. Fakat bundan sonra da adını olumlu anlamda duyurmayı başardı. Piyasada ilgi görmeye başladı.

Kripto varlıklar içinde bütün zamanların en yüksek düzeyi olarak bilinen 10.14 dolara erişim sağlamasının ardından 424 milyon dolarlık piyasa değerinden 14 milyon dolarlık değere düşüş seyri içine girdi.2018 senesinin sonu itibari ile 0,30 dolar civarında işlem aldığı görüldü.

Vertcoin Nereden Alınır?

Bittrex, Upbit ve Poloniex ortamlarında iyi bir işlem hacmine sahip olmasına karşın Vertcoin- Bitcoin çiftleri ile pazarda etkinlik gösterir.

Değişimi için kullanılabilecek tek para birimi Bitcoin’dir. Ülke para birimleri ile ticaret olanağı sunan ve çok bilinmeyen borsalar bulunmaktadır. Ancak burada hacim düşük durumdadır. Bu durumda Bitcoin çiftlerini kullanmak en sağlıklı yol olarak görünmektedir.

Nerede Saklanır?

Satın alımı yaptıktan sonra birkaç saklama seçeneği bulunur. Donanım cüzdanları konusunda Trezor ve LedgerNano S, Vertcoin’i saklama konusunda kullanıcılara hizmet verir. Bir yazılım cüzdanı talep edildiğinde Vertcoin’in çekirdek cüzdanını ya da Electrum’u indirme imkanı da bulunmaktadır. Son olarak platforma hizmet vermek adına bir mobil cüzdan oluşturulduğu biliniyor.

Yorum

Para biriminin ASIC dirençli olarak sürmesinde gereken altyapıyı sağlamak için platformun temel yazılım güncellemesi konusunda büyük bir başarı sağladı. Tek Tıkla madencinin yan sıra ASIC direnci bulunan bu madeni para, platformunu, bütün kripto kullanıcılarına açık bir konumda tutuyor. Platformunu daha da geliştirerek kullanım yaygınlığını sağlamaya çalışıyor. Litecoin ile kurduğu başarılı atomik takasının üzerine Lightning Network işlemlerini ve atomik takasların, geliştirici ekip tarafından tanıtılması dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir