Bitcoin Ajandası

VET Coin Nedir? VeChain Projesi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. VET Coin Nedir? VeChain Projesi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

VET Coin Nedir? VeChain Projesi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

2018 sonrasında kripto para sektörü ciddi bir büyüme ve gelişme kaydetti. Diğer yandan eski ve güçlü projeler günümüzde de popülaritesini korumaya devam ediyor. VeChain Projesi ve VET Coin popülaritesini koruyan projelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kripto meraklısı VeChain projesi ve yerel tokeniyle alakalı çeşitli araştırmalarda bulunarak bilgi elde etmeye çalışıyor.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda VeChain Projesi ve projenin yerel tokeniyle alakalı merak edilenler hakkında bilgi vereceğiz.

VET Coin Nedir?

VET Coin Nedir?
VET Coin Nedir?

İlk olarak VET Coin’in ne olduğundan bahsetmemiz gerekirse, başlangıçta VEN Token’i, Ethereum blockchain’inde işlem gören dijital varlık olarak ifade edebiliriz. Daha sonrasında kendi blockchain platformuna geçiş yapan VeChain, 2018 yılında marka haline geldi. Marka değişikliğinin bir adımı olarak VEN blockchain, isim değiştirerek VeChainThor (VET) blockchain adını aldı.

VeChainThor (VET) blockchain, çalışma süreçlerini ve tedarik zincirinin yönetilmesini geliştirebilmek amacıyla geliştirilmiş olan bir blokchain platformu olarak tanımlanabilir. Halka açık bir blockchain olan bu protokolde iki farklı yerel token bulunurken, bu tokenler VET ve VHTO Coin’dir.

VET Coin; protokolün yerel tokenlerinden biri olurken, smart contracts’daki değeri ya da akıllı paraları aktarabilmek amacıyla kullanılan dijital bir para birimidir. Başka bir şekilde izah etmek gerekirse; VeChain blockchain’inde geliştirilen merkezi olmayan uygulamalarda kullanılan bir kripto varlıktır.

VeChain Projesi Nedir?

VeChain Projesi, Proof of Work mekanizmasını kullanan madencilik çalışmaları yürütülebilen, çalışma süreçlerini ve tedarik zincirinin yönetilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan bir projedir. Bir çeşit blockchain platformu olarak da ifade edebilmenin mümkün olduğu VeChain, ilk olarak 2015 yılında geliştirilerek piyasaya sürülmüştür.

Projenin amacı; dağıtılmış defter teknolojisinden (DLT) faydalanılarak karmaşık tedarik zincirleri adına bilgi akışını ve bu türden süreçlerin yürütülmesini sağlamaktır. Bu projeyle aynı zamanda sektörün ilk kripto varlık arzları (ICO’lar) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) bağlantılı cihazlar üzerinde işlemleri gerçekleştirebilmek için lider bir platform konumuna ulaşılması da hedefleniyor.

VeChain Projesinin amacıyla alakalı olarak geliştiriciler tarafından yapılan açıklamada, bilgi akışının şeffaflıkla sağlanması, iş birliğinin verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve yüksek hızda değer aktarımları sağlamak adına güvene dayalı olmayan, dağıtılmış bir iş ekosistemi oluşturmak amacıyla geliştirildiği ifade ediliyor. Çalışma süreçleri açısından tedarik zinciri verileri mevcut düzende birden fazla bölümlere ayrılmıştır. Bu durum aynı şekilde paydaşlar arasında bölüştürülmüş olan bilgi akışı üzerinde etkilidir. VeChain, söz konusu veri silolarından elde edilen bilgileri ortadan kaldırarak bir kuruluşun tam anlamıyla görüntülenebilmesini sağlamayı amaçlayan kurumsal bir blockchain platformudur.

Proje Kim Tarafından Geliştirildi?

VeChain Projesinin geliştiricisi, Louis Vuitton Çin’in eski baş bilgi sorumlusu (CIO) Sunny Lu tarafından geliştirilmiş olan bir projedir. Aynı zamanda bir BT kurucularından biri ve yöneticisi olan Sunny Lu, projenin piyasaya sunulduğu tarihten bu yana kripto sektörünün önemli isimleri arasında yer alıyor.

Tedarik zincirinin bir parçası olarak yolsuzluğun söz konusu olmadığı güvensiz yapılar geliştirme fikrini savunan Lu, blok zinciri teknolojisinin ağırlıklı olarak şeffaflığı çözümleme potansiyeline dikkat çekmiştir.

VeChain Projesinin küresel açıdan kurumsal yapısına karşı ilgi duyan, bununla beraber yönetişimi ve finansal yönetişimini kontrol eden kurucu ortaklardan Jay Zhang ise, daha önce risk yönetimi ve finans konusunda Deloitte ve PriceWaterHouseCoopers gibi kurumlarda çalışmıştır. 2016 yılının Haziran ayında piyasaya sürülen söz konusu proje, sektördeki en eski ve en özel blok zinciri platformları arasında yer alır.

VeChain Ne için Kullanılır?

VeChain ve VET Coin’le alakalı en çok merak edilen konulardan biri de ne için ve ne gibi alanlarda kullanılabileceğidir. Bu durumu bir örnekle izah etmek gerekirse; herhangi bir ilaç kutusunun ya da alkol şişesinin orijinalliğini, saklama koşullarını ve hatta nakliye sürecini dahi takip edebilmek için kullanılabilir. Bu takibi yapabilmek için VeChain, görevli pay sahipleri tarafından gerçek zamanlı olarak erişilebilecek blockchain ağına önemli bilgiler sunan akıllı çip etiketleri ve sensörleri kullanır.

Bunun dışında VeChain platformunu otomobil sahiplerinin verileri elde edebilmek ve bu verileri sigorta şirketleriyle yüksek standartlar için pazarlık yapabilmek amacıyla da kullanılabilmek mümkündür.

Piyasada Kaç Adet VET Coin Bulunur?

Yazım tarihi itibariyle (5 Temmuz 2022) söz konusu kripto para biriminin CoinMarket Cap verilerine göre dolaşımdaki arzı 72.511.146.418 VET Coin’dir. Toplam arzı 85.985.041.177 VET olurken, maksimum arzıysa 86.712.634.466 VET olarak kayıtlara geçmiştir.

Diğer yandan yazım esnasında 0.02214 dolardan işlem gören VET Coin, mevcut piyasalarda yüzde 3.34 civarında değer kaybetmiş gibi görünüyor. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren gördüğü en yüksek değer 0.2798 dolar olurken, en düşül değerse 0.001678 dolardır.

VET Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Kripto para yatırımı yapan birçok insan VET Coin’in nereden ve nasıl alınacağını merak edip araştırmalarda bulunabiliyor. Türkiye’deki yatırımcılar açısından VET Token satın alımı son derece basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. VET Token’in işlem gördüğü piyasalar şunlardır:

 • Binance
 • KuCoin
 • Huobi Global
 • Bithumb
 • Binance.US
 • Gate.io
 • Bittrex
 • Bitfinex
 • Binance TR
 • PancakeSwap
 • Bitrue
 • CoinDCX

Söz konusu borsalar sektörün en güvenilir platformlardan yalnızca birkaçı olarak örneklendirilebilir. Bu platformlardan herhangi birinde hesap oluşturan kripto yatırımcıları kolaylıkla VET Coin satın alabilme şansına sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir