Bitcoin Ajandası

Vitalik Buterin: Yeni Bir ‘Kripto Kışı’na Girmiş Olabiliriz!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Vitalik Buterin: Yeni Bir ‘Kripto Kışı’na Girmiş Olabiliriz!

Vitalik Buterin: Yeni Bir ‘Kripto Kışı’na Girmiş Olabiliriz!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Bu konuşmada yeni bir ‘kripto kışı’na girilmiş olunabileceğini belirtti. Bu tür zamanlar üzerinde de altı dolu projelerin kendini kanıtladığı dönemler olduğunu ayrıca açıkladı. Buterin:

“Artık niş bir grubun, başka niş grupları kontrol ettiği kripto para dönemlerinden çıktık. Kripto artık ana akım finansal piyasaların bir parçası gibi davranıyor” dedi. Bu sözleriyle ‘kripto kışı’na girmiş olduğunu belirtti.

Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin fazlasıyla gündeme yerleşecek yorumlarda bulundu. Kıyafetleriyle ön plana çıkan ve ETHDenver 2022 Konferansı’nda değerlendirmelerde bulunan Buterin, kripto para piyasalarının yeni bir “kış mevsimi”ne girmiş olabileceğini belirtti.

‘Kripto Kışı’na Girmiş Olabiliriz!

‘Kripto Kışı’na Girmiş Olabiliriz!
‘Kripto Kışı’na Girmiş Olabiliriz!

“Güçlü projeler şimdi ortaya çıkacak.”

Kripto Kışı”na girip girmedikleri konusunda emin olmadığını dile getirdi. Böyle bir durum olursa da uzun dönemli bir kalıcı projelerin şimdi ortaya çıkacağını belirtti. Buterin şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralarda kış sert geçer ve bu dönemde birçok uygulama ve proje yok olur. Geriye kalanlar ise uzun dönemli ve dayanıklı olanlardır. Ekipleri ve getirdikleri modellerle zorlu dönemde hayata tutunmayı başarırlar. Artık kripto para endüstrisi, belli bir niş grubun, diğer bir niş grubu kontrol ettiği dönemleri geride bıraktı. Özellikle geçen sene yaşadığımız büyüme beni şaşırttı. Artık kripto para piyasası ana akım finansal piyasaların bir parçası gibi davranıyor. Bu dönemde bir kripto kışına girip girmediğimiz konusunda emin değilim ama eğer öyle ise, iyi projelerin hayatta kaldığı dönemler olacak. Yeni teknolojiler inşa eden projeler için de bu dönemler bir fırsat olur.”

“İnsanlar blok zincirleri yeniden kullandığında bu sorunları görmemeli.”

Ethereum’un Ölçeklendirilmesi

Bir süredir konusuna eğilen Buterin, yeniden ağın yoğun olarak kullanıldığı dönemler geldiğinde insanların aynı problemleri görmek istemeyeceğini de söyledi:

“Blok zincir yeniden kullanıldığında, insanların hala tıkanıklık ya da işlem yapılamama durumlarını görmesini istemeyiz”

1300 dolardan 90 dolara kadar inmişti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılının Aralık ayındaki boğa sezonuyla beraber birçok kripto para gibi müthiş yükselişler yaşayan Ethereum, 2018’in Ocak ayında 1300 dolara kadar yükselmişti. Daha sonra gelen büyük düşüş hareketiyle birlikte kademeli şekilde düşen Ethereum, 90 doların da altına inmişti.

2021 yılındaki boğa sezonunda da adından söz ettiren ikinci en büyük kripto para, 10 Kasım günü de ATH yapmış ve 4 bin 800 doların da üzerine çıkmıştı.

Ethereum blok zinciri durumunda da işlemlerin yavaşlığı ve yüksek ücretleriyle eşleşme sağlandı. ETH 2.0’ın bu tür sorunları çözmesi bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir