Bitcoin Ajandası

Volcano Energy, El Salvador’da Faaliyet Göstermeye Başladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Volcano Energy, El Salvador’da Faaliyet Göstermeye Başladı!

Volcano Energy, El Salvador’da Faaliyet Göstermeye Başladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

El Salvador’a ait Bitcoin madencilik şirketi Volcano Energy, gerçekleştirilen 250 milyon dolarlık yatırımın ardından faaliyetlerini başlattı.

El Salvador’da kamu-özel ortaklık olarak hayata geçirilen Bitcoin madencilik şirketi, madencilik tesisini oluşturabilmek için 1 milyar dolar harcama taahhüdünde bulundu. İlk aşamada 250 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, ülkedeki Metapan bölgesinde 241 megavatlık bir enerji üretim tesisi hayata geçirdi.

Volcano Energy Yatırımcılarından Biri de Tether Oldu

Volcano Energy Yatırımcılarından Biri de Tether Oldu
Volcano Energy Yatırımcılarından Biri de Tether Oldu

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan El Salvador’un kripto madencilik şirketi, toplanan fonların rüzgâr ve güneş enerjisinden faydalanarak enerji üretim tesisinin geliştirilmesinde kullanılacağını belirtti. Sonrasındaysa kripto madencilik operasyonlarına güç kazandırılacağını ekledi.

Stabilcoin ihraççısı Tether, kripto madencilik şirketinin geliştirilmesi için gerçekleştirilen ilk finansman turunda yatırımcılar arasında yer aldı. Fakat şirketin yaptığı yatırımın miktarı henüz açıklanmış değil. Tether baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino konuya ilişkin açıklamada bulunarak bu yatırımla beraber şirketin yenilebilir enerji üretimi ve madencilik altyapısına destek olmayı amaçladığını belirtti.

Tether’e göre bu tesisin hesaplama gücünün saniyede 1.3 exahash’i geçeceği öngörülüyor. Bu hamlenin başarılı olması halinde tesisin kümülatif Bitcoin madenciliği hash oranı küresel anlamda ilk 20 havuz arasında yer alacak.

Konuyla alakalı olarak Volcano Energy tarafından yapılan açıklamada, şirketin El Salvador’daki Bitcoin devrimine yenilebilir enerji sayesinde güç kazandırdığı ifade edildi. Hükümet, girişimin planlanması ve yürütülmesinde önemli bir rol üstlenecek, kazancın yüze 23’üne tekabül eden imtiyazlı katılımı güvence altına alınacak.

Tüm bunların dışında bir Bitcoin savunucusu olan Max Keiser, ülkedeki benimseme girişimlerinde önemli bir role sahip. Ayrıca Keiser, devlet başkanı Nayib Bukele’nin danışmanı ve madencilik şirketinin başkanı olarak görev yapıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir