Bitcoin Ajandası

Warren’ın Baskısı, Bitcoin ETF Onayını Hızlandırabilir!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Warren’ın Baskısı, Bitcoin ETF Onayını Hızlandırabilir!

Warren’ın Baskısı, Bitcoin ETF Onayını Hızlandırabilir!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Bloomberg analistlerinden elde edilen sonuçlarda Senatör Elizabeth Warren’ın baskısı SEC Başkanı Gary Gensler’dan kripto para borsalarına yönelik düzenleme maksadıyla oluşturulacak çerçeve oluşturma talebine yönelik oldu. Bitcoin EFT, onayında ABD pazarında daha erken giriş yapmasını sağlayabilir.

Bu haftanın başlarında yayınlanan verilerin notlarında analist Eric Balchunas ve James Seyffart, “SEC, ABD hükümeti yetkilileri kripto para düzenlemesinden hoşnut olana kadar bir Bitcoin ETF onayını yapamaz ve Warren’ın baskısı süreci hızlandırabilir.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin EFT analistlerin yaptığı yoruma göre SEC’in Bitcoin onayında sürekli gecikme yaşanmasının bireysel yatırımcıları korumadan ziyade diğer yetkililerin kripto para yatırımcılarına, çevreye, dolara ve ulusal güvenlik boyutuna ekstra zarar verecek olan varlıkları görmeleri gerektiği üzerine yoğunlaşma yapılmalı. Buna göre düzenleyici çerçeveler ya da sıkı önlemler alınabilir. Balchunas ve Seyffart, ayrıca EFT onayının yatırımcılar açısından alternatiflerinden daha iyi olabileceğini savundu.

Warren’ın Bitcoin EFT Onayı Baskısı Altında Ne Var?

Warren’ın Bitcoin EFT Onayı Baskısı Altında Ne Var?
Warren’ın Bitcoin EFT Onayı Baskısı Altında Ne Var?

ABD’li senatör Elizabeth Warren, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’e, kurum içinde kripto para regülasyonları alanında ileri dönemlere yönelik Kongre’de Bitcoin EFT onayı üzerinde durulması gerektiğini ve hamle yapılmasını düşündüğünü içerek soruların olduğu mektup yazdı.

Senato’nun Bankacılık Komitesi’nin bir alt komisyonunda bulunan Ekonomi Politikası başkanı olan Warren, mektuba 28 Temmuz’a kadar cevap verilmesini bekliyor.

Senatör, “Kripto paralarına olan taleple birlikte, kripto para borsalarının da sayısı gittikçe artıyor. Mantıklı regülasyon kurallarının eksikliği, sıradan yatırımcıları dolandırıcıların ve manipülatörlerin merhametine teslim ediyor. Regülasyonlardaki boşluklar finansal piyasalarımızın güvenliğini, tüketicileri ve yatırımcıları tehlikeye atmaktadır. Bu riskleri ortadan kaldırmak için SEC tüm otoritesini kullanmalıdır ve tabii ki Kongre de devreye girmelidir” diyor.

Onay Bekleyen ETF Başvurularının Sayısı Artıyor

SEC’nin önüne gelen onaylanmayı ya da reddedilmeyi bekleyen on civarında başvurusu bulunmakta. Bir diğer tarafta ise Grayscale de bugün 500 binden fazla BTC bulunan fonunu, bir ETF’e dönüştürmek için yoğun çalışmalara başladı.  Şirket ise bu konuyla ilgili son olarak bankacılık alanında lider olan BNY Mellon ile anlaşmaya vardı ve fonunda oluşan muhasebe yönetimi gibi süreçleri bu bankaya devretti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir