Bitcoin Ajandası

WhatsApp’ın Novi Dijital Cüzdanı ile Ödeme Kabul Edebileceği Gündemde!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. WhatsApp’ın Novi Dijital Cüzdanı ile Ödeme Kabul Edebileceği Gündemde!

WhatsApp’ın Novi Dijital Cüzdanı ile Ödeme Kabul Edebileceği Gündemde!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

WhatsApp’ın beta kodları sonucunda ortaya çıkan Facebook Novi dijital cüzdan kodları bulunmakta. WhatsApp’ın da kripto paralar arasında oluşacak sistemde ödeme kabul edebileceği düşüncesini ortaya çıkardı.

WhatsApp, 2020 yılında Kasım ayı içerisinde Hindistan’da bulunan kullanıcıların WhatsApp ile para transferi yapmasını devam ettirebilmek için ‘Payments’ desteğini kullanıma açmıştı. ‘Ödemeler’ olarak Türkçe diline çevrilen bu özellik sayesinde kullanıcılara, birbirleri arasında WhatsApp uygulaması üzerinden para gönderip alabilme işlemini başlatabilecek.

Facebook aracılığıyla da artık hayata geçirilen ve USDP kripto parası üzerinden gönderim yapılabilen “Novi” dijital cüzdan uygulamasından da alınan bazı kodlar, WhatsApp uygulamasında meydana çıkartıldı.

Novi Dijital Cüzdanı ile Ödeme

Novi Dijital Cüzdanı ile Ödeme
Novi Dijital Cüzdanı ile Ödeme

WABetainfo desteğiyle paylaşıma alınan ekran görüntüsü, WhatsApp uygulamasında olan Novi cüzdanının, kullanıcıların banka hesabını eklemesine veya bir kart bağlamasına izin verildi. Bunun yanında, banka hesabına para çekmesine ve işlemlerini ve bakiyesini görmesine izin vereceği de belirtildi.

Sadece ABD ve Guatemala’da teste geçen Novi cüzdanı PAXOS firmasının desteği ile ortaklığını geliştirdi. PAXOS, denildiğinde bilineceği üzere PAX Gold kripto parasından ve sonradan oluşturulan isimden USDP olan PAX dijital dolarını tedarik ediyor.

WhatsApp’ın Novi cüzdanları ile oluşturulan entegrasyonunu ne zaman uygulamaya ekleyeceği henüz bilinmemekte. Bununla birlikte Novi cüzdandan yapılacak işlemlerin yaygınlaşması, WhatsApp için de yaygın bir ödeme yöntemi olacağı anlamına da geliyor.

WhatsApp Payments Özelliği Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

2018 yılı içerisinde duyurulan ve şu an için sadece Brezilya ve Hindistan’da aktif olarak kullanılabilen WhatsApp’ın Payments (Ödemeler) özelliği hala beklenen yaygınlaşma seviyesinde karşılık göremedi.

Payments özelliğinden sonra Türkiye ile beraber dünyanın geri kalanına ne zaman geleceği ise belirsizliğini devam ettiriyor. Facebook’un öncelik verdiği Hindistan ve Brezilya’da bu özelliği yaygınlaştırması ve sorunları gidermesi gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir