Bitcoin Ajandası

Wink Protokolü Nedir? WIN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Wink Protokolü Nedir? WIN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Wink Protokolü Nedir? WIN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Oyun platformlarının her geçen gün gelişmesi ve popülerlik kazanması kripto kullanıcılarının da ilgisini çekiyor. Wink protokolü de bu anlamda ilgi çeken projelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli oyun evrenleriyle bir bağlantı içerisinde olan Wink, daha geniş kitlelerin ilgisini de çekmeyi başarıyor. Bu durumda birçok kripto ve oyun meraklısı Wink protokolünün ne işe yaradığını, WIN Coin’in ne olduğunu ve projenin detaylarını merak edebiliyor.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Wink projesi ve protokolün yerel tokeni olan WIN Coin’in detaylarından bahsedeceğiz.  

Wink Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Wink Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?
Wink Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Wink protokolü, kendisini kullanıcıların pek çok farklı blok zinciri ekosisteminde pay alabilecekleri bir tür blok zinciri oyunu ve sosyal platform olarak tanımlıyor. Platform, yeniliklere açık bir token ekonomisi ve davranışsal madencilikle beraber Wink projesini yapışkan bir hale getirmeye çalışan çeşitli teşvik mekanizmalarından meydana gelen eşsiz bir oyun ekosistemine sahip olduğunu düşünüyor. Ayrıca kullanıcılarına dikkat çeken bir oyun deneyimi sunmak istemesiyle beraber geliştiricilerin kullanıcı katılımını ve benimsenmeyi teşvik teni DApp’leri kolaylıkla oluşturabilmesi adına oluşturulmuştur.

Wink protokolü tarafından kullanıcılara sunulan 6 milyon dolar değerinde WIN Coin olacaktır. Bu coinler Binance ağında BEP2 tokenleri ve Tron ağında TRC-20 tokenleri olmak üzere iki farklı şekilde yayınlanmış olacak. Bu sayede platform ilk Tron tabanlı bir platform haline getirilmiş olacak. Projenin geliştirici ekibi, devamlı olarak yeni, yüksek standartlarda DApp’ler sunarak projenin pazardaki yerini genişletmeyi planlıyor. Ayrıca ekip, geliştiricilerin deneyimlerinden yararlanarak ve yeni geliştiricilerin dApp oluşturmasını kolaylaştırarak bu yeni projenin pazar hakimiyetini sağlayacağını, etkileyici bir büyüme göstereceğini düşünüyor.

WIN Coin Nedir?

WIN Coin, Wink protokolünün yerel tokeni olarak ifade ediliyor. Çeşitli alanlarda kullanılabilen bu yerel tokenlerin kullanım durumlarıysa şunlardır:

 • Ağ Ödemesi: Projenin geliştirici ekibi, güvenilir verileri talep edebilmek için ağırlıklı olarak WIN Coin’lerle Node’lara ödeme gerçekleştirir.
 • Node Teşvikleri: Protokolde güvenilir veriler sunan Node’lara için ödüller, WIN Coin’leriyle sunulur.
 • Katılım Teşviki: WIN Coin, Tron ağı üzerinde çalışan TRC-20 tokenleridir. Dolayısıyla bu coinler geliştiricilerin ve Node’ların katılımına teşvik edebilmek amacıyla kullanılır.

Wink Protokolü Nasıl Çalışır?

Wink protokolünün geliştiricileri, topluluk üyelerini platformun çekirdeği olarak kabul eder. Bununla beraber platforma bağlanan her bir dApp, elde edilen gelirin bir bölümünü RainDrop mekanizması sayesinde topluluk üyeleriyle paylaşabilir. Topluluk üyelerinin almış olduğu miktar, stake etmek istedikleri WIN Coin miktarıyla orantılıdır. RainDrop bahis yapan topluluk üyelerine her gün ödeme gerçekleştirirken, ödemeler TRX’te yer alacak. Staking’e ilave olarak protokolün yönetiminde söz hakkına sahip olabilmek için WIN Coin’lere ihtiyaç duyulacak.

Bu sayede topluluk üyeleri sadece oyuncu olarak değerlendirilmezken, ayrıca aktif bir kullanıcı olarak da nitelendirilebilir. Bu durum, sadece birtakım merkezi güç yapısının önemli kabul ettiği şeylerle bağlantılı olarak değil, kullanıcılarının talep ve ihtiyaçlarına bağlı olarak büyümesine yardımcı olacak. WIN Coin’i stake edenlerin dApp2lerin nasıl oluşturulduğuyla alakalı olarak ilerleyen süreçlerde daha fazla fayda göreceği düşünülüyor. Bu faydaların çoğunlukla daha büyük ödemeler, direkt olarak indirim ya da artan madencilik oranı şeklinde görülebileceği ifade ediliyor.

Wink Protokolünün Avantajları Nelerdir?

Wink protokolünün bilindik en önemli özelliği, topluluk üyelerine çeşitli platformlarda işlem yapabilme imkânı sunmasıdır. Fakat bunun dışında sahip olduğu farklı özellik ve sunduğu ayrıcalıkları da bu projeyi ön plana çıkarabiliyor. Wink protokolünün sunduğu avantajlardan bahsetmemiz gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Wink platformuna bağlı olan bütün dApp’ler, Win Drop aracılığıyla bütün WIN Coin sahipleriyle elde edilen gelirin bir bölümünü paylaşır.
 • WIN Coin tutma oranı sayesinde işlemler masraflarını büyük ölçüde düşürebilmek mümkündür.
 • Direkt olarak indirimler, artırılmış ödemeler ya da hızlandırılmış madencilik oranları gibi faydalardan yararlanılabilir.
 • Protokolün yönetim mekanizmasında yer alarak projenin geliştirilmesi ve yönünün belirlenmesi gibi beceriler kazandırır.
 • Ünlü poker turnuvaları ya da araba eşantiyonları gibi çeşitli özel etkinliklere katılma imkânı sağlar.
 • Büyük çaplı kullanıcı tabanları için faaliyet gösteren yüksek hacimli oyuncular ve dApp’ler, her işlem için farklı avantajlar sağlayabilir.

WIN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

WIN Coin günümüzde pek çok farklı kripto para borsasında işlem gören bir varlıktır. Bu borsalardan bazıları şunlardır:

 • Binance
 • Huobi Global
 • Kucoin
 • Poloniex
 • Gate.io
 • LBank
 • MEXC
 • WazirX
 • OKX
 • DigiFinex

WIN Coin Fiyatı ve Arzı

WIN Coin fiyatı yazım esnasında (14 Eylül 2022) 0,000104 dolardan işlem görüyor. Wink Coin’in piyasaya sürüldüğü günden bu yana ulaştığı en yüksek seviye 5 Mayıs 2021 tarihinde ulaştığı 0,002965 dolar seviyesi olarak biliniyor. Tüm zamanların en düşük seviyesiyse 13 Mart 2020 tarihinde gördüğü 0,00004145 dolar seviyesi olarak ifade ediliyor.

WIN Coin’in piyasadaki toplam arzı 993.701.859.243 adetle sınırlı olurken, maksimum arzı 999.000.000.000 olarak biliniyor. Diğer yandan dolaşımdaki arz miktarıysa 961.737.300.000 adet olarak kayıtlara geçmiş durumda.

WIN Coin Yorumları ve Gelecek Tahminleri

Diğer pek çok kripto projelerinde olduğu üzere Wink projesinde de protokolün yerel tokeninin geleceği merak edilen bir konudur. WIN Coin yorumları ve gelecek tahminleri de bu doğrultuda birçok oyuncu ve yatırımcı tarafından merak edilen bir konudur.

Bazı kripto para uzmanları ve analistlere göre WIN Coin fiyatı yakın bir gelecekte düşüş gösterebilir. Bununla beraber son zamanlarda popülarite kazanmaya başlayan WIN Coin’in uzun vadede parlak bir geleceği sahip olduğu da söylenebilir. Analistlerin WIN Coin yorumlarının, fiyatın ilerleyen süreçlerde yükseliş göstereceği yönünde olduğu biliniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir