Bitcoin Ajandası

WINk (WIN) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. WINk (WIN) Nedir?

WINk (WIN) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Davranış yapısını baz alan madencilikte, yenilik adımlı tokenli ekonomi tasarımları ve diğer teşvik mekanizmaları aracılığı sayesinde WINk, kaliteli oyun deneyimleri sağlayabiliyor. Geliştiricilerin benimsenmeye teşvik edebilmesinde faydalı olan dApps oluşumlarını yaparak bunları sağlayan ve kullanıcıların aktif paydaş olarak katılmalarına olanak sağlayan bir kendine has yaşam alanını inşa etti. WINK’in asıl hedeflerinden biri de yüksek hacimli dApp’ların sabit ve tutarlı bir düzende tanıtımı yoluyla lider Blockchain oyun platformlarında pazardaki yerleşkelerini de oluşturmaktır.

Bunların yanı sıra WINk ekibinde oyun ya da ekosistem tasarımları konusundaki deneyimleriyle yararlanma sağlar ve diğer geliştirmelerden ekiplerin ve kullanıcıların platformunda büyümeyi ve yönünü benzersiz bir yönetişim mekanizmasıyla yönlendirmelerini sağlayarak başarmaya çalışır. TRON Arcade Foundation’ın stratejik yatırımları da dahil olmak üzere bir parçası olarak ve sürekli büyüme beklentisi içerisinde ekip, bir topluluk oluşturmada ve platformu genişletmede devam eden garanti sözleşmesini daha da yansıtmak için TRONbet’ten WINk’e (Wink.org) resmen yeniden marka yaratarak oluşmuştur.

WINk’ın Oyun Platformlarından Ayrılan Yönleri

WINk’ın Oyun Platformlarından Ayrılan Yönleri
WINk’ın Oyun Platformlarından Ayrılan Yönleri

Daha çok merkezi oyun platformlarıyla karşılaştırma yapıldığında, TRON tabanlı platformlarda WINk benzersiz ve çekici bir kullanıcı deneyimi sunarken:

 • Oyunların denetlenebilmesine yönelik akıllı sözleşmeleri vardır,
 • Birçok oyun kullanıcıları için ellerine paralarının tam kontrolünü almalarını sağlar,
 • Kullanıcılar oyun oynayabilmek için kriptografik tokenler ve diğer hediyelerin alımını yapar,
 • Toplum içinde sosyal özellikler ve özel etkinlikler yapılmasını sağalar,
 • DApp geliştirmelerde ve kullanımını destekleyebilmek için TRON ve BitTorrent ünlü marka ortaklıkları oluşturmuştur.

Kullanıcılar için oluşan fonların kontrolünü vererek ve şeffaf DApp’ları dağıtımını yaparak, kullanıcı ya da oyuncuya odaklanarak işlemini yapar. Ekiplerde, özel WIN tokeninde ve sunduğu yeniliklerde VIP kullanıcıları cezbettiğini ve sadık ve kararlı bir kitleye sahip bir platform oluşturacağını belirtmektedir.

WIN Token ve Faydaları Nelerdir?

TRON Blockchain içinde bu sistem üzerine kurulu bir TRC-20 yardımcı program olan WIN tokenı, bu platformun içerisinde kullanımı sağlanacak yerel dijital varlık olarak ve geliştiriciler ve kullanıcılar da dahil olmakla birlikte kilit paydaşların aktif katılımını teşvik etmede yararlıdır. Bu token çekirdek kullanım durumlarının ayrıntılı bir listesi aşağıdadır:

Win ile para kazanma: WIN sahiplerine WIN tokenleri için Win Power verilir.

Win Drop Staking: Oyun platformun içinde bağlı olan bütün dApp’lar, Win Drop üzerine WIN token sahipleriyle birlikte sahip olduğu kazançların belli bir miktarını paylaşımda bulunur.

Yönetim Hakları: Platformda yönetim mekanizmasında kullanımı sağlanan gelişimde ve yönünü etkileme becerisini oluşturmuştur.

WIN Tutmanın Faydası: WIN’i tutma oranı ile işlem maliyetlerini azaltma sağlanmaktadır.

Özel Fırsatlar ve Deneyimler: Bilinen poker turnuvaları veya araba eşantiyonları gibi özel etkinliklere katılım sağmaktır.

Oyun Bonusları: Büyük kullanıcılar eşliğinde tabanlara hizmet eden yüksek hacimli oyuncularla ve dApp’lar ile her işlem içinde avantajlar elde etmek; yararlarına bakıldığında direkt olarak indirimler, artırılmış ödemeler veya hızlandırılmış madencilik oranları sayılabilir.

WIN Tokenin Yönetimi ve Fon Kullanımı

18.07.2019 tarihine göre düşünüldüğünde bu tarihten itibaren toplanan fonlarda hiçbirini kullanmamıştır. Ancak, öngörülen 18 aylık dönem sürecinde nakit kullanımları yaklaşık 5 milyon dolar olmuştur. Toplanan fonlar aşağıdaki tahsislere göre harcanacaktır:

 • %5 ortaklıklar ve toplum gelişimi
 • %15 pazarlama
 • %55 FTE ekibi maliyetleri
 • %3 ürün geliştirme
 • %4 ekipman ve yazılım
 • %13 yasal ve lisans
 • %5 operasyonel maliyetler

WINk (WIN) Projesinin Güncellenen Yol Haritası

WINk (WIN) Projesinin Güncellenen Yol Haritası
WINk (WIN) Projesinin Güncellenen Yol Haritası

WINk (WIN) projesinde 2019’da üçüncü çeyrekte olabilmek için güncelleme sağlanan yol haritasında şunlar yer almıştır: WINk markalaşması ile WINk poker ve spor lansmanı, “Faz 1” Onboard daha fazla Blockchain platformunda (BTC, ETH, LTC), kullanıcıları ile hiyerarşik düzende yayınla beraber oyun lisanslarında alınma işlemi uygular ve projede 2019’un dördüncü çeyreğinde güncelleme ile yol haritasında şunları bulundurur:

 “Faz 2” Onboard Blockchain platformları (EOS, ERC-20’ler), WINk Sports resmi sürümü başlatarak daha fazla DApp ile ortaklık ile kullanıcıların oluşturduğu hiyerarşi sistemlerinde test ve geliştirilmelerde ekosistem fonunun açılışını sağlar.

Bu projede 2020’de birinci çeyrek içerisinde güncelleme yoluyla haritada şunlar yer almaktadır. Stablecoin entegrasyonlarında, SDK ve API sürümlerinde, cüzdanlar ve DApp bilgi siteleri için portallar ile ortaklıklar ve Launch platformunun da başlaması dâhildir. WINk (WIN) projesinde 2020’nin ikinci çeyreği içerisinde olan güncellenen yol haritası ise kullanıcılara şunlara yer veriyor. Başlıca geleneksel oyun işletmeleriyle ortaklık, Avrupa Futbol Kulüpleri ile ortaklık, Gaming DApps mağazası ile başlamaya ve BitTorrent ve Opera ile kullanıcı kazanımını sağlar.

WINk (WIN)’in Başarıları ve Topluluğu

WIN tokeni bu rapor içerisinde yayınlanmaya giren ve tarihi itibariyle de aktif olarak işlem görmeden devam eden tokene Binance Launchpad portalı üzerinden ulaşım sağlanabilir. Bunlar arasında (TRONbet), dApp izleme siteleri DAppRadar ve DappReview tarafından bildirildiği üzere şu an içerisinde kullanıcılar, işlem sayısında işlem hacmi bakımından en yüksek sırada.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir