Bitcoin Ajandası

Worldcoin Projesinin Tokeni Bugün Piyasaya Sürülüyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Worldcoin Projesinin Tokeni Bugün Piyasaya Sürülüyor!

Worldcoin Projesinin Tokeni Bugün Piyasaya Sürülüyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Yaklaşık olarak 3 yıl öncesinde temeli atılan proje olan ve kimlik ya da coğrafi bölgeden bağımsız olarak herkesin erişim sağlayabileceği bir global kripto para birimi yaratma hedefi güden Worldcoin projesinin yerel tokeni sonunda piyasaya sürülüyor.

Konuyla alakalı olarak ABD medyasından edinilen bilgilere göre son zamanlarda yatırımcıları yapay zekâ kartıyla ikna eden OpenAI kurucusu Sam Altman, Worldcoin’in arkasındaki Tools of Humanity (İnsanlar için Araçlar) isimli şirkete fon toplama konusunda problem yaşamadı.

Bununla beraber basında yer alan haberlere göre Altman, Worldcoin fiyatının artması halinde elde edilecek kar konusunda da yatırımcıları ikna etti.

Worldcoin Projesinin Tokeni Binance’de Listelenecek

Worldcoin Projesinin Tokeni Binance’de Listelenecek
Worldcoin Projesinin Tokeni Binance’de Listelenecek

Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan Binance borsası, Worldcoin projesinin yerel tokeni WLD Coin’in bugün TSİ 12’de listeleneceğini belirtti. Token, WLD/BTC ve WLD/UST paritelerinde işlem görmeye başlayacak. WLD Token sahibi olanlar şimdiden borsada yatırım yapma şansına sahip olacak. WLD Token çekim işlemleri ise yarın (25 Temmuz) TSİ 12’de başlayacak.

2022 Mart döneminde 100 milyon dolar, 2023 Mayıs döneminde ise 115 milyon dolarlık ciddi yatırımlar alan proje, kullanıcı kimliklerinin tespiti adına göz taraması yapıyor. Pek çok kişi ve kurum tarafından sert eleştiri alan Worldcoin’e yönelik en büyük iddia ise insanların mahremiyetini ortadan kaldıracağına yönelik korku oldu. Kullanıcıların izni olmadan onları takip etme ve kişisel verilerini kullanma, şeffaflıkta noksanlık, proje ortaya çıkmadan belirtilen sayıdan fazla üretildiği iddia edilen token, Sam Altman’a iletilen en önemli kriterler olarak karşımıza çıkıyor.

OpenAI kurucusu Altman ise projenin merkeziyetsiz olduğunu ifade ederek söz konusu eleştirilere karşı çıkıyor. Ayrıca projeyi destekleyen birçok kişi ve kurum bulunurken, destekçiler göz taramasının sanıldığı kadar tehlikeli olmadığın, sansüre karşı bir kimlik sağlama yöntemi olduğunu savunuyor.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir