Bitcoin Ajandası

Wyckoff Ticaret Yöntemi Nedir? Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Wyckoff Ticaret Yöntemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Wyckoff Ticaret Yöntemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Wyckoff ticaret yöntemi, kripto piyasalarında bir hayli etkili olan ve olabildiğince fazla kar elde etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem esasında psikolojik olarak oynana bir oyunda başarılı olan ve büyük tüccarlarla yapılan gözlemler ya da röportajlar neticesinde ortaya çıktı. Bu sebeple Wyckoff, büyük tüccarlara benzer şekilde hareket edebilmek adına pek çok farklı ipucu sunar. Bu doğrultuda geliştirilen ticaret yönteminde ayrıca bazı kurallar ve ilkeler oluşturulmuştur.

Kripto para piyasalarındaki birçok yatırımcı gibi nasıl ticaret yapabileceğini öğrenmek isteyenler için bu yazımızda Wyckoff ticaret yönteminin ne olduğu ve nasıl yapıldığı gibi konuları açıklayacağız.

Wyckoff Ticaret Yöntemi Nedir?

Wyckoff Ticaret Yöntemi Nedir?
Wyckoff Ticaret Yöntemi Nedir?

Wyckoff ticaret yöntemi, kripto para piyasalarını arz ve talep dengesini göz önünde bulundurarak analiz etmek üzere geliştirilen teknik analiz yöntemi olarak tanımlanır. Birtakım ilke ve stratejiden meydana gelen bu yöntem, ilk olarak 1930’lu yıllarda Richard Wyckoff tarafından geliştirilmiştir.

Richard D. Wyckoff dönemin en meşhur Amerikan hisse senedi yatırımcılarından biri olurken, aynı zamanda Magazine Wall Street’in kurucusu ve Borsa Tekniği kitabının editörüydü. Sahip olduğu bu nitelikler Wyckoff’un finansal piyasa konusunda son derece bilgi sahibi olduğunu gösteriyor.

Richard Wyckoff, sahip olduğu büyün bilgileri piyasaların analizi için kullanırken, gelecekteki fiyat hareketliliği hakkında tahminde bulunabilmek adına tarihsel fiyat analizlerini gözlemledi. Bu sebeple Wyckoff, finans ve kripto para piyasalarında teknik analizlerin öncü isimlerinden, hatta kurucularından biri olarak değerlendiriliyor.

Wyckoff ticaret yöntemi, gerçekleştirilen ticaret aralığının detaylı bir şekilde analiz edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Büyük balinalara dayalı bir hisse senedi satın almak ya da satışı gerçekleştirebilmek adına en uygun fiyat aralığının tespit edilmesini sağlar. Bu yöntem geçmişte olduğu gibi bugün de önemli faydalar sağlayabiliyor.

Wyckoff ticaret yöntemi her ne kadar hisse senedi piyasalarına odaklansa da prensipte kripto para piyasaları da dahil olma üzere serbest piyasa ticaretinin yapılabildiği ve büyük kurumsal yatırımcıların yer aldığı tüm piyasalarda fayda sağlayabilir.

Fiyat Döngüsü

Arz ve talep konusunda detaylı bir analiz gerçekleştirilerek piyasa hakkında fikir edinebilmek mümkündür. Bu analiz, fiyat hareketiyle beraber zaman ve hacim grafiklerini inceleyerek yapılabilir. Ticaretle uğraşan biri olarak Wyckoff, piyasadaki bütün yatırımcıları inceleyerek mum ve çizgi çizelgelerini takip etti. Böylelikle yatırımcıların gelecekteki ne tür hamleler yapacaklarını deşifre emiş oldu.

Wyckoff’un görüşleri, büyük çaplı yatırımcıların piyasadaki hareketleriyle alakalı olarak idealize edilmiş bir döngüde tasvir edilebilir. Bu durum fiyat artış ve düşüşlerinin hem hazırlanması hem de uygulanmasını kapsayabilir. Bir fiyat artışı için hazırlanmaya “birikim bölgesi”, düşüşe hazırlanmayaysa “dağıtım bölgesi” adı verilir.

Bu bağlamda bir uzun pozisyon, fiyat artışı açısından hazırlığın sonuna doğru ve fiyat düşüşü açısından yine hazırlığın sonuna doğru bir kısa pozisyonu oluşturulabilir.  

Wyckoff Ticaret Planları

Wyckoff yönteminin asıl amacı, gelecekteki bir fiyat beklentisiyle pozisyon fırsatı sağlayabilmek için doğru zamanı bulmaktır. Bu gibi işlemlerde olabilecek en iyi ödül risk oranını elde etmek son derece önemlidir.

Konsolidasyon bölgesi, eski bir eğilimin durduğu ve arz-talep dengesinin sağlandığı, fiyatı kabaca sabit tutan bir bölgedir. Söz konusu bölgede büyük yatırımcılar aktif bir şekilde kripto para ticareti gerçekleştirerek fiyat artışına ya da düşüşüne hazırlanır. Birikme söz konusu olduğunda satın alınan kripto para sayısı satılan kripto paradan fazla olur ve bu durumda fiyat yükselişe geçer. Dağıtım söz konusu olduğundaysa satın alınan kripto paralarına adedi satın alınanlardan daha az olur ve bu durumda fiyat düşüşe geçer. Böylelikle bölgenin yönün ortalama bir şekilde belirlenmiş olacaktır.

Wyckoff’un 3 Temel Kanunu

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Wyckoff yönteminde çeşitli araştırmalar doğrultusunda bazı kanun ve ilkeler belirlenmiştir. Bu kanunlardan analiz yapma konusunda en etkili olan 3 temel kanunu göz önünde bulundurmakta fayda var. 3 temel kanunsa şunlardır:

Arz ve Talep Yasası

Arz ve talep yasası, tüm piyasalar için geçerli olan en temel yasalardan biri olarak kabul edilir. Talebin arzdan fazla olması halinde fiyat yükseliş gösterir. Tam tersi olan talebin az olması durumundaysa fiyat düşüş gösterir. Wyckoff ticaret yöntemini kullanan yatırımcılar, arz-talep dengesini analiz edebilmek için fiyat hareketi ve işlem hacmini dikkat alır.

Neden ve Etki Yasası

Neden ve etki yasası, arz-talep dengesinin her zaman için bir nedene sahip olduğu düşüncesini temel alır. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse; birikim dönemi, fiyatların artış göstermesiyle neticelenebilir. Bu gibi durumlarda birikim “neden” tepkisi olarak değerlendirilirken, yükseliş ivmesiyse “etki” olarak değerlendirilir. Neden ve etki yasasına göre etki, her zaman sebebinin direkt olarak bir sonucu olmuştur.  

Çaba ve Sonuç Yasası

Çaba ve sonuç yasasına göre, bir kripto varlığın fiyatında yaşanan değişim, işlem hacmi tarafından temsil edilen “çabanın” neticesi olarak ifade edilir. Buna göre işlem hacmiyle fiyatın dengeli olması halinde, hali hazırdaki trend yüksek ihtimalle devam edecektir. İşlem hacmi ve fiyat arasındaki dengesizlikse trend değişimine işaret edecektir.

Sonuç

Wyckoff ticaret yönetimi büyük yatırımcılara dayalı kripto para birimleri satın almak ya da satmak için doğru zamanın detaylı bir analizini sağlar.

Kripto yatırımcıları bu yöntemde ilk olarak piyasanın mevcut trendini belirleyebilir ve düşündüğü kripto paranın bir birikim ya da dağıtım şemasında yer alıp almadığına bakabilir. Bu sayede ilerleyen süreçlerdeki trendin ne yönde olacağını tahmin edebilmek ve arz-talep dengesine göre fiyat hareketinin ne seviyede olacağını analiz  edebilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir