Bitcoin Ajandası

XRP Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. XRP Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

XRP Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

XRP Nedir? Günümüzde bu durum kullanıcıların farklı yatırım araçlarına yönelmesine sebep olmaktadır. Özellikle yurt dışı para transferi işlemlerinde kullanılan mevcut sistemler oldukça maliyetli olabilmektedir. Ayrıca, yüksek orandaki işlem ücretleri de yeni yatırım araçlarının tercih edilmesine sebep olmaktadır. XRP yani diğer adı ile Ripple, bahsi geçen bu ve benzeri sorunları iyileştirmek veya ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. XRP, Blockchain tabanlı bir iletişim protokolü olarak oluşturulmuştur. Bu özelliği sayesinde XRP, dünyaya hızlı ve kolay işlem hizmeti sunmaktadır.

XRP Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

XRP Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
XRP Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

XRP Nedir? Blockchain sisteminin dağınık yapıda, herhangi bir yönetime bağlı olmayan ve şeffaf yapısı, bu sistemi oldukça avantajlı hale getirmektedir. Bu sistem, güvenliğin sağlanması ve sağlıklı bir hizmet verilmesi açısından oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Bu anlamda, geleneksel finansal yöntemler ile karşılaştırıldığında oldukça hızlı ve ucuz bir hizmet sunan XRP, kısa zaman içinde kullanıcıların dikkatini çekmiş ve oldukça geniş bir kitleye yayılmıştır.

Piyasaya ilk çıkan kripto para Bitcoin olduğu için, dolayısı ile yeni geliştirilen her kripto para birimi Bitcoin ile kıyaslanmaktadır. Bu durumda, bitcoin ağı ve XRP karşılaştırıldığında, XRP ağının çok daha avantajlı olduğu söylenebilmektedir. XRP, sunduğu hızlı transfer işlemi ve maliyet açısından oldukça uygun hizmetler sunması ile dikkat çekmektedir. XRP veya Ripple protokolü, sahip olduğu yapısı ve sunduğu hizmetler ile 1970’li yılların başında ortaya çıkan SWIFT sisteminin yerini almayı hedeflemektedir.

Bu kripto para biriminin hem XRP hem de Ripple olarak anılmasının ardında bir değişiklik yatmaktadır. Başlangıçta kendi adı ile piyasaya sürülen ve dolayısı ile Ripple olarak bilinen bu kripto paranın, bugünkü kripto para birimi XRP olarak isimlendirilmektedir. 2018 yılı itibariyle, bu kripto para birimi XRP ismi ve yeni logosuyla geliştirilmiş ve işlem görmeye başlamıştır. XRP de Ripple’ın kazandığı güven ve başarıdan dolayı kısa zaman içinde dikkat çekmeyi başarmıştır. Bunun yanında XRP, birçok avantajı da beraberinde getirmiştir.

Yaklaşık 4 saniye gibi kısa bir sürede transfer işlemine izin vermesi XRP kripto parasının en dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, transfer ücretlerinin de oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Ancak Ripple ağını kullanan banka ve ödeme kuruluşlarının, gerçekleştirilen işlemlerde XRP kripto para birimi ile işlem yapmadıkları da unutulmamalıdır.

Ripple-XRP Nasıl Alınır?

Ripple-XRP Nasıl Alınır?
Ripple-XRP Nasıl Alınır?

XRP Nedir? Kripto paralar ile işlem yapabilmek için veya satın alabilmek için kripto para borsalarında yer almak gerekmektedir. XRP sahibi olabilmek için de, bu kripto para ile işlemlere izin veren kripto para borsalarında yer almak gerekmektedir. Her kripto para borsası platformu, her kripto para birimi ile işleme izin vermemektedir. Bu sebeple seçim yaparken bu detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Bir kripto para borsası platformuna dahil olunması ile birlikte, kripto paranın saklanması ve depolanması için bir kripto para cüzdanına da sahip olmak gerekmektedir. Kripto para cüzdanına sahip olunmasının ardından, kripto para borsası platformunda XRP almak veya diğer işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. XRP satın almak isteyen kullanıcıların, bu işlem için kripto para cüzdanlarında alacakları XRP kadar para bulundurmaları gerekmektedir.

XRP veya ilk anılan ismi ile Ripple, oldukça geniş bir avantaj portföyüne sahiptir. XRP ile tanımlanan işlemlerde, diğer kripto para işlemlerine göre oldukça düşük transfer ücreti mevcuttur. Ayrıca, hızlı transfer özelliğine sahip olması da XRP’yi cazip hale getirmektedir. Bu özellikleri sebebi ile en çok tercih edilen kripto paralardan biri olan XRP, kısa zaman içinde milyarlarca dolarlık piyasa değerine ulaşmayı başarmıştır. Bu başarısı sayesinde de sektörün en gelişmiş ve büyük projeleri arasında yer alması beklenen bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto paraların piyasaya sürülen miktarları ve işlem hacimleri ele alındığında, XRP’nin ilk 10’da yer aldığı görülmektedir.

Ripple Mining (Ripple Madenciliği) Nasıl Yapılır?

Ripple Mining (Ripple Madenciliği) Nasıl Yapılır?
Ripple Mining (Ripple Madenciliği) Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliğinde amaç, kıymetli olan kripto para birimini açığa çıkararak bunun karşılığınfa kripto para kazanmaktır. Sistem, çeşitli matematiksel formüllerden oluşan şifreler içermektedir. Kripto para madenciliği esnasında ise bu şifreler çözülmektedir. Bunun karşılığı olarak da kullanıcılara kripto para ödülü verilmektedir. Madencilik işlemi herhangi bir havuza dahil olarak veya madencilik ekipmanlarına sahip olarak gerçekleştirilebilmektedir. XRP için madencilik işlemi ise biraz daha farklılık göstermektedir.

Aslında XRP protokolü incelendiğinde, bu kripto para ile madencilik işlemine izin verilemediği görülmektedir. Dolayısı ile kullanıcıların XRP ile madencilik işlemi yapmaları mümkün değildir. Bu sebeple, madencilik işlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların, bitcoin veya madencilik işlemine izin veren diğer kripto paraları kullanmaları önerilmektedir. Kazanılan kripto paralar XRP ile takas edilerek, XRP sahibi olunabilmektedir.

XRP’nin Geleceği Nasıl Şekillenecek?

XRP'nin Geleceği Nasıl Şekillenecek?
XRP’nin Geleceği Nasıl Şekillenecek?

Son zamanlarda, geniş bir alana yayılan ve uluslararası anlaşmalarla kendinden çok sık söz ettiren Ripple’ın kripto para birimi XRP’nin, yakın bir gelecekte, kullanıcılar tarafından en sık tercih edilen kripto para haline dönüşeceği ön görülmektedir. Sahip olduğu avantajlı sistem sayesinde de bu ön görü şaşırtıcı değildir. Protokolü, vizyonu ve sahip olduğu avantajlı yanları sebebi ile dikkat çeken ve önemli ödeme kurumları ile iş birliği içinde olan Ripple’ın aynı zamanda çeşitli bankalar ile de çalıştığı bilinmektedir. Ripple çoğu zaman XRP ile karıştırılsa da, XRP, Ripple ağının kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır.

Proje ile alakalı olarak olumsuz eleştirilere de rastlanabilmektedir. Bu eleştirilerin başında, Ripple şirketinin arzın önemli bir kısmını elinde tutması bulunmaktadır. Yani herhangi bir merkezsizlik mevcut değildir. Her ay 1 milyar XRP emanet cüzdanından piyasaya sürülmektedir. Bunun bir sonucu olarak da arz ve talep kontrolsüz bir şekilde yönetilmektedir. Bu durum da XRP kripto parasının ilerleyişini sınırlandırmaktadır. Ancak, işleyişe ve sahip olduğu avantajlı yapıya bakıldığında, Ripple ağının yakın bir gelecekte, Bitcoin ve ethereum gibi başarılar yakalayacağını söylemek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir