Yaygın Kripto Para Kullanımıyla Tanınan Ülkeler

Yaygın Kripto Para Kullanımıyla Tanınan Ülkeler

Kripto Para
Şubat 5, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
123
Kripto para veya bitcoin borsasında yer alan ülkeler ve kullanıcı sayısı giderek artmaktadır. Kripto para yatırımında önde gelen ülkeler ise dijital para kullanımı hakkında yasal düzenlemeler oluşturmaktadır.
Yaygın Kripto Para Kullanımıyla Tanınan Ülkeler

Kripto para veya bitcoin borsasında yer alan ülkeler ve kullanıcı sayısı giderek artmaktadır. Kripto para yatırımında önde gelen ülkeler ise dijital para kullanımı hakkında yasal düzenlemeler oluşturmaktadır. Dijital para kullanımı her ülkede farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde oldukça yaygın bir kullanım söz konusu iken bazı ülkeler kripto para kullanımına sıcak bakmamaktadır.

Yaygın Kripto Para Kullanımıyla Tanınan Ülkeler

Yaygın Kripto Para Kullanımıyla Tanınan Ülkeler
Yaygın Kripto Para Kullanımıyla Tanınan Ülkeler

Yaygın Kripto Para, Yıllar önce Satoshi Nakamato takma adı ile geliştirilen kripto paraların ilki olan Bitcoin, kısa bir zaman diliminde çok geniş bir alana yayıldı. Blok zinciri teknolojisine dayanan bu dijital para kısa zaman içinde değerini katlayarak neredeyse tüm dünyanın dikkatini çeker hale gelmiştir. Bu sayede kullanımı da artmıştıR. Özellikle merkezi bir yönetime dahil olmaması ve dolayısı ile dağınık bir yapıda oluşu bitcoini güvenilir hale getirdiğinden çok sık tercih edilmesine sebep olmuştur. Bu yüzden diğer kripto paralardan ayrılmıştır. Ayrıca bitcoin ve diğer geliştirilen alt coinler zaman zaman yükseliş ve düşüşleri ile bu alanda yatırım yapmak isteyen kullanıcıların dikkatini çekmeye devam etmektedir.

Kripto Para Yatırımcılığında Öne Çıkan Ülkeler

kripto para yatirimciliginda one cikan ulkeler
Kripto Para Yatırımcılığında Öne Çıkan Ülkeler

Yaygın Kripto Para Kullanımıyla Tanınan Ülkeler, son araştırmalar değerlendirildiğinde kripto para yatırımcılığında ön sıralarda olan ülkeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Amerika Birleşik Devletleri; Kripto para borsasında en fazla hareketliliğin olduğu ülke olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, ekonomi konusunda da güçlü bir yapıda olduğu için dijital para alanında üst sıralarda yer alması şaşırtıcı olmamaktadır. Yaklaşık nüfusun 327 milyon olduğu ele alındığında, kripto para birimleriyle kullanıcıların en az bir kez işlem yapması neticesinde %8’lik bir kesim oluşmaktadır. Bu da oldukça dikkat çekici ve etkili bir rakamdır.
 • Romanya; Oldukça fazla bilgi teknolojileri firmasını bünyesinde bulunduran bu ülke için dijital para kullanımının çok yaygın olması şaşırtıcı değildir. Bu ülkede yaşayan pek çok genç ve yatırımcı öncelikli olarak bitcoin olmak üzere birçok farklı kripto para birimi ile işlem yapmaktadır. Kullanım oranının %12 olduğu bilinmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti; Ülkenin pek çok farklı bölgesinde birçok bitcoin ATM’sinin açıldığı bilinmektedir. Ülke genelinde dijital paraya yatırım yapmak isteyen birçok kullanıcı yer almaktadır. Mevcut kullanıcılar da hem bitcoin hem de diğer kripto paralara yatırım yapmaktadır. Kullanım oranının %10 civarında olduğu bilinmektedir.
 • Çin; Özellikle son yıllarda Çin’de gerçekleştirilen siyasi ve ekonomik gelişmeler söz konusudur. Bu bağlamda kripto para birimleri ile alakalı yasal düzenlemeler de sağlanmaktadır. Ancak bir kullanıcının farklı yollardan kripto para sahibi oldukları ve kripto para borsalarında yer aldıkları bilinmektedir.
 • İspanya; Bitcoin ile işlem yapılan birçok banka ve ATM bulunan İspanya, %10 gibi bir değer ile kripto paraların en sık kullanıldığı ülkeler arasında yer almaktadır.
 • Polonya; 40 milyon gibi bir vatandaşı bulunan Polonya için kripto para ve bitcoin borsasında yer alan ciddi bir kesim bulunmaktadır. Bu oranın %12 olduğu bilinmektedir.
 • Türkiye; Ülkemizin konumu ve devamlı değişiklik gösteren ekonomik durum farklı yatırım arayışları getirmiştir. Özellikle para birimimizin hızlı ve beklenmedik bir şekilde değer kaybetmesi, kripto paralara yönelimi arttırmıştır. Yeni bir yatırım aracı arayan kullanıcılar yatırımlarını bu yönde geliştirmek istemişlerdir. Dolayısı ile ülkemizde de özellikle bitcoin olmak üzere kripto para kullanımı oldukça geniş bir kesime yayılmış durumdadır.
 • Japonya; Bahsi geçen diğer ülkelere nazaran Japonya, kripto para birimleri konusunda çok daha keskin ve farklı bir uygulama sergilemektedir. Kişilerin kripto para birimlerinin kullanımı yasak olmamak ile birlikte belirli bir yasal çerçevede düzenlenmiştir.
 • İsviçre; Bankacılık sisteminin ve yatırımcıların oldukça olumlu yaklaştıkları kripto paraların kullanımı dolayısı ile çok geniş bir alana yayılmıştır. Hatta bankalar da bu para birimini kabul ettiklerini duyurmuşlardır.
 • İngiltere; Dünyanın en köklü ve en güçlü ekonomilerinden biri olan Birleşik Krallık’ın ana parçası olan İngiltere’de de kripto para borsalarında yer alan ve işlem yapan vatandaşların sayısının oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Başta bitcoin olmak üzere, ülkede pek çok kripto para biriminin kullanıldığı bilinmektedir.

Kripto Para Madenciliğinde En İyi Kripto Para Birimleri

deger farki sebepleri
Kripto Para Madenciliğinde En İyi Kripto Para Birimleri

Kripto para madenciliğinde kullanılan pek çok farklı dijital para birimi bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye kullanılan para birimi değişmek ile birlikte, en sık kullanılan ve en iyi kripto para birimleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Grin (GRIN)
 • ZEC (Zcash)
 • RavenCoin (RVN)
 • Monero (XMR)
 • Ethereum Classic (VB)

Gizliliğin esas alındığı bu kripto para birimlerinin iyi sonuçlar vermesi ve çok sık tercih edilmesinin sebebi güvenlik ve kontrol anlamında pek çok imkan sunmalarıdır. Her birinin kendi içinde farklı özellikleri bulunan bu kripto paralar, farklı hizmetlere imkan vermektedir.  Dolayısı ile her biriyle gerçekleştirilen işlem farklılık gösterebilir. Bilindiği gibi her kripto paranın piyasa değeri farklılık gösterdiği için seçim yaparken iyi bir araştırma yapılması önerilmektedir. Ayrıca bir kripto para biriminin çok fazla araştırılması veya aratılmasının da o kripto paranın değerinin diğerlerinden yüksek olacağı anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Yani arama ve kullanım durumu paralellik göstermemektedir.

Kripto paraların kullanımının yaygınlaşması beraberinde birçok farklı kripto paranın geliştirilmesine sebep olmuştur. Dolayısı ile sisteme yeni dahil olmak isteyen kullanıcılar kripto para seçiminde kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Bu sebeple iyi bir araştırma yapılması, konu hakkında bilgi donanınımına sahip kişilere danışılmasında fayda olacaktır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle