Bitcoin Ajandası

Yearn Finance (YFI) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Yearn Finance (YFI) Nedir?

Yearn Finance (YFI) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
16 0

Yearn finance uygulama DeFİ alanlarında büyüme sağlar ve herhangi ekstra üçüncü bir parti uyumu sağlanırsa teşvikler artar. Bunların yanı sıra kendi token’ı olan tokenlerde YFI bir nevi teşvikte işlem görür.

Yearn finance, birden fazla farklı ürünlerde bağımsız olanlarda sahiplik bulunur.

APY: Farklı borç alınma aşamasında oluşan protokolleri kullanarak bu yol üzerinden faiz oranlarını gösterir.

Earn: Borç verme durumu altında en yüksek faizi veren havuzu da alternatif olarak sunar.

Vaults: Kullanıcılardan fayda sağlanarak diğer DeFi projeleri kapsamında hangi işlemlerin kapsamında en yüksek getirileri sağlayacak projeleri gösterir.

Cap: Maliyet iş üzerinden farklı sepetleme ile maliyetten kurtarma sağlar.

Kullanıcılar YFI token’larında Balancer ve Curve’yi kullanarak bu noktada alım satım işlemleri için kilitleme yaparlar.

Bu durumda sunulan avantajlarla yield farming işlemi yapılabilir ve Yield farming işleminde kullanıcılar kripto paralarını platforma ödül karşılığı kilitleme yapabilirler.

DeFi Alanında Büyüyen Yearn Finance

DeFi Alanında Büyüyen Yearn Finance
DeFi Alanında Büyüyen Yearn Finance

Yearn Finance daha öncelerde de bilinen bir şey olarak şunu söylemek gerekir ki merkezsiz finansın ne olduğu ile ilgilenir. DeFi kullanıcılarında dünya da belirli olmayan herhangi bir yerden tek cüzdan sayesinde etkileşime girilebilir. Bu merkezsiz finans uygulamaları açık kaynaklı olarak herkes tarafından denetim sağlayabilir, merkezi yapıları olmaz ve kullanıcılar burada istedikleri anda forklama yaparak kendi uygulamalarını rahatça oluşturabilirler. 

Nasıl Çalışır?

Yearn Finance Ethereum ağından oluşan diğer merkezsiz borsalar üzerinden diğer merkezsiz borsalar (DEX) bağlantısını sağlayan projedir. Bu sebeple de YFI kontratları güvenle farklı işlem olarak gerçekleşme sağlar.

YFI Token Nedir?

YFI, Yearn protokolü altında token olarak şu zamana kadar 30.000 YFI olarak dağıtımı sağlandı. Doküman üzerinde daha çok oluşan YFI istenilen ve gereken her konuda satın alma yapabilir ve kullanıcılara da protokolde söz sahibi de olabilir. Ancak bu belgelere göre YFI gerekli durumlarda çıkarken stake de edilmelidir. Yapılan staking işlemlerinde söz sahibi olabilirken hesaptan çekim işlemleri için %5 ücret alır. Buradan alınan yüksek ücret hazine sağlanırken YFI sahipleri de dağıtımdan faydalanır.

Yearn Finance token Uniswap üzerinden listelenmez ve borsa üzerinden değerlendirmeye göre de kısa zamanda %35.000 getiri sağlandığı görülmüştür. Kredinin verilecek protokolleri üzerinden de kilit altına alınan toplam değerde 4 milyar dolara kadar geçiş görülür.

Kullanıcılar Para Yatırdıkları Zaman Ne Olur?

Kullanıcılar burada likidite üzerinden havuzda oluşan hisselerde ispat sağlanması için token alır ve hisse karşılığında token yield farming için sık kullanılma uygulanır. Burada ise işlem gerçekleştirmek daha zor olabilir. İnsanlar elinde bulunan token’larını havuzda bulundurduklarında da hiçbir şey alamayabilir. Para hesapta olursa ve depozito kimlikle alınmasına olanak sağlar.

Farklı olarak DeFi’ler bir banka gibi çalışmadığı için cüzdan adresleri işlem olarak karşılığı belli olmayan faiz oranlarında alınır. Yatırılan miktarın da geri alımı için token’lar kullanımda geri alınmalıdır.

Bu da yatırılan token’larda karşılık olarak protokol kullanıcının yatırdığı ispatını verir. Token’lar yatırılmanın ispatını yapar ve herhangi bir zaman aralığında token’ları almayı sağlar. Ayrıca token’lar başka bir platformda satılabilir.

Bu durumda ilk olarak stablecoin ile başlayan Yearn, zamanla değişim sağlar ve farklı kripto paralara karşılık işlemleri sunar. Ardından zaman içinde artması beklenir.

Yönetişim Nasıl Çalışır?

Yönetişim Nasıl Çalışır?
Yönetişim Nasıl Çalışır?

Yearn Finance, diğer DeFi projelerine benzemesi gibi kendi alanında yönetişim fonksiyonuna sahiptir. Ayrıca protokol üzerinde gelişim sağlamak için çok fazla öneri bulunur.

Yönetişim alanında en büyük kısım, insanların farklı kasalar için farklı stratejiler önerilerinde bulunmasıdır. Burada kullanıcılar önerilerini paylaşır ardından YFI sahipleri tarafından oylanır. Bunun sonucu olarak uygulamaya geçilip geçilmeme durumları kararlaştırılır. Elde edilen karın bir kısmı da kullanıcılara gider.

Yearn, DeFi protokolleri altında oluşan güçlü bir yönetişime sahiptir ve bunun yanı sıra çoklu imza yetkisine sahip kişiler arasında geçici süreliğine YFI sahipleri tarafından seçime uğrar.

YFI Nasıl Satın Alınır?

YFI, hem Year protokolü üzerinden hem de borsalar üzerinden satın alınabilir ancak borsalardan alım yapılacaksa Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Bithumb ve Bitfinex gibi borsalar üzerinden hesaplar bu durum üzerinden işleneceğinde o zaman içerisinde kolayca satın alınabilir. Borsalarda işlem çiftleri ise YFI/USDT, YFI/USD, YFI/BTC ve YFI/EUR işlem çiftleri üzerinden başta olarak birçok işlem çiftleri kullanılabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir