Bitcoin Ajandası

Yeni Başlayanlar için Kripto Para Ticareti
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Yeni Başlayanlar için Kripto Para Ticareti

Yeni Başlayanlar için Kripto Para Ticareti

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Birçok devlet başkanından dev yatırım şirketlerine kadar uzanan birçok kişi tarafından yatırım kripto para ticareti ile yapılmıştır. Bunun yanı sıra teknoloji ve internet ortamından uzak kalan insanların aklına bir soru işareti oluşturmaya devam etmektedir.

İlk olarak grip doğal kriptoloji nedir bunun cevabını bulmalıyız. Kriptoloji aslında bir şifreme yöntemidir. Eleme yöntemi verilerin rakam veya herhangi bir mesaj belirtisi ile sistemi aktarılması ve güvenli bir ortam sağlandığında sistemim bunları çözmesidir. Kripto para güvenlik bakımlarında kriptoloji bilimlerinden de yardım alarak işlem uygulayan dijital ve sanal bir para birimidir. Bu şifreler matematik temellidir. Aslında bakarsanız bu paralar günlük hayatın içinde kullanılmaktadır. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız en çok kullanım çeşididir. Bankaların kasalarından herhangi bir para çıkışı olmadan sistem üzerinden her birimiz para harcıyoruz ve bu paralar sadece sistem üzerinden rakamsal değişikliklere uğruyor.

Aslında bakıldığında kripto paralar da bu mantıkla çalışmaktadır. Kripto para ticaretinin bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi herhangi bir hükümet veya devlet tarafından bir merkezinin olmamasıdır. Yani merkeziyetçi bir yapısı yoktur. Kripto parayı kimin ortaya çıkardığı belli değildir fakat dünyada Bitcoin Sahoshi Nakamoto takma isimli birinin çıkarıldığı düşünmektedir. Kripto paralarınız sanal bilgisayarlar üzerinden. Güvenlik açısından da kripto paralar milyar dolarları aştığı için sistem hacklenerek saldırılara uğramaktadır.

Bu da kripto para ticareti için büyük risk analiz etmektedir. Bu durumun güvenliği için blockchain adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Blockchain şifrelenmiş dağınık bir veri tabanıdır. Aslında güvenlik için kullanılan bu program bizlerden çıkan bilgi, karşıdaki kişiye ulaşan kadar belli kodlar ile eşleşerek bu bilgiye kimse tarafından erişilemiyor, sisteme müdahalede bulunamıyor. Bu teknoloji zinciri üzerinden taşınan bilgiler madenci adı verilen kişiler tarafından sağlandığı için herhangi bir sorun ortaya çıkmıyor. Kripto para piyasasın da her gün milyarlarca dolarlık bir döngü söz konusudur. Uzun vadeli düşünmeyen bireyler kripto para piyasasını takip ederek anlık kazanç sağlayabilir. Eğer sanal ortamda para alım satımı yapmak isterseniz hiç sıkılmadan anlık takipte kalmalısınız.

Türkiye’de Kripto Para Ticareti

Türkiye'de Kripto Para Ticareti
Türkiye’de Kripto Para Ticareti

Tüm dünyaya adını duyuran kripto paralar Türkiye’de de belli bir kitle oluşturmaya başarmıştır. 2020’de statista araştırma platformu her ülkeden 4 katılımcının yürüttüğü global tüketici araştırması istatistik verilerine göre Türkiye yüzde 16 oranında bir sahiplenmiş ve kullanmıştır. 2021 günümüz verilerine bakıldığında Türkiye de kripto para kullanan yaklaşık 2.5 milyon kişi vardır. Fakat Türkiye Çin de getirilen kripto para düzenlemelerinin ardından belirli sınırlamalar getirmiştir. 16 Nisan tarihinde ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası hazırlanan bir yönetmelik ile 30 Nisan 2021 tarihinde kripto varlıkların mal ve hizmet alım satımını, doğrudan ve dolaylı kullanımında yasaklanma uygulanmıştır. 28 milyar Türk lirası işlem hacmi ve 5 milyon aktif kripto yatırımcısı Türkiye’de olduğu gibi birçok ülkede de ilgi görmeye devam etmektedir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Nasıl Alınır?
Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para alımını gerçekleştirebilmek için en çok kullanılan yöntem ise burada kripto para alim satım platformlarıdır. Kripto para alım satımı yapmak için özel borsalar vardır. Bu borsalardan birine kayıt olarak kripto para alım satımı yapabilirsiniz. Kripto para ticareti platformları üzerinde itibari para birimini sisteme yatırılarak karşılığında kripto para satın alabilirsiniz ya da kripto paralar arasında alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kripto para cüzdanınızda da para yok ise başka birisinden transfer yapmasını isteyebilirsiniz. Kripto para birimleri aslında bakıldığında doğrudan cüzdanlar arasında aktarım yapmaktadır. Eğer daha fazla nasıl kripto para kazanırım derseniz bir ürün ya da hizmet satabilir karşılığında Bitcoin veya diğer kripto paraları elde edebilirsiniz.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir?

Kripto Paralar Nasıl Üretilir?
Kripto Paralar Nasıl Üretilir?

Kripto para ticareti üretimlerinde daha çok yaygın olarak madencilik ismi verilen bir süreç sayesinde üretilmektedir. Madencilik dediğimiz şey güçlü bir donanım ve ilgili yazılımın çalıştırılması karmaşık bir dizi matematik işleminin çözülmesidir. Genelde madenciler kriptolar endüstrinin belkemiği demişlerdir. Madencilerin çözmüş olduğu problemler aslında bu Ada gerçekleşen tüm işlemlerin onaylanma sürecidir. Bu aşamalar takip edilerek kripto para üretimi yapılır. Sistemin doğru ilerlemesi için de dikkatli ve özenli olunması gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir