Bitcoin Ajandası

Yeni Sistem Proof of Reserves Merak Uyandırdı: Binance ve Diğer Borsaları Koruyabilecek mi?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yeni Sistem Proof of Reserves Merak Uyandırdı: Binance ve Diğer Borsaları Koruyabilecek mi?

Yeni Sistem Proof of Reserves Merak Uyandırdı: Binance ve Diğer Borsaları Koruyabilecek mi?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

FTX’in çöküşü kripto para borsalarını derinden etkilerken, sektörün öncü isimleri yatırımcıların güvenini artırabilmek adına harekete geçti. Bu kapsamda yapılan incelemeler sonucu Proof of Reserves (PoR) mekanizması lanse edildi. Bu yeni mekanizmanın FTX iflasının yol açtığı risklere karşı koruyucu bir etki sağlayıp sağlamayacağıysa merak konusu oldu.

Kripto para uzmanları bu konuda Binance CEO’su kadar emin değil. Sektörün en büyük borsası Binance, diğer borsalar gibi bu yeni mekanizmaya geçiş sözü verdi. Konuyla alakalı olarak açıklamada bulunan Changpeng Zhao, yeni mekanizmanın yatırımcı ve borsalar arasında tam anlamıyla şeffaflık sağlayacağını ifade etti.

Proof of Reserves (PoR) Nedir?

Proof of Reserves (PoR) Nedir?
Proof of Reserves (PoR) Nedir?

PoR mekanizması, Proof of Work gibi bir tür fikir birliği mekanizmasıdır. Bu mekanizmaya göre üçüncü bir taraf, varlıkların gerçekte mevcut olup olmadığını tespit edebilmek adına PoR kullanır. Bu sayede bir yatırımcının varlıklarının nerede olduğuna dair detaylı bilgi verebilmek mümkün hale gelir. Bununla beraber PoR yatırımcılara, paranın hala hesabında olduğunu ve ödünç verilmediğini gösterir. Fakat bu konuda resmi bir verinin bulunmadığını da ifade etmek gerekir.

PoR Mekanizması Binance ve Diğer Borsaları Korur mu?

Proof of Reserves mekanizmasıyla alakalı en çok merak edilen konu yatırımcıyı ve kripto para borsalarını koruyup koruyamayacağıdır. Yeni sistemle alakalı değerlendirmelerde bulunan Uphold Blockchain ve kripto araştırma başkanı Martin Hiesboeck, mekanizmanın iki büyük sorunu olduğundan bahsetti.

Hiesboeck’e göre bu sorunlardan ilki PoR’un belirli bir zaman noktasındaki bakiyeleri gösterirken, varlıkların anlık olarak denge kurabilecek herhangi bir giriş çıkış hareketini hesaplamaması. Bu durumu bir örnekle açıklayan ünlü isim, 400 milyon dolarlık varlığı kazayla başka bir borsaya aktaran yatırımcıyı gösterdi. Ayrıca PoR’un bu gibi transferleri destekleyebileceğinden bahsetti.

Bir diğer sorunsa Proof of Reserves’da dikkat çeken boşlukların olması. Bu boşlukların, varlıkların yanıltıcı görünmesine yol açan yükümlülüklerin bulunmaması nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Hiesboeck, yeni mekanizmaya şüpheyle yaklaşıyor.

Ayrıca bazı uzmanlar da olumsuz yorumlarda bulunarak, Binance ve diğer borsaların krediyi geri ödeyemeyecek olan olması halinde borçlulara fon vermeye devam edebileceğini belirtti. Bu gibi durumlardaysa fonların doğru şekilde kullanılmasını sağlayacak bir sistem geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir