Bitcoin Ajandası

Cardano (ADA) Geliştiricileri Yeni Token Türünü Tanıtıyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Cardano (ADA) Geliştiricileri Yeni Token Türünü Tanıtıyor!

Cardano (ADA) Geliştiricileri Yeni Token Türünü Tanıtıyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Input Output Global ve Cardano Vakfı ile ortaya çıkan yeni token türü için tanıtımlar başlatıldı ve kar amacı gütmeyen kuruluş olan Cardano (ADA) katılımcıları arasında dağıtıma başladı.

Cardano Vakfı ile yayınlamaya alınan ve ayrıntılı bir blog olarak gönderilerde Cardano (ADA) geliştirici web portalı üzerinden sağlanan lansmanda olağandışı şekilde kutlanmaya başlanırken blockchain ilerlemesi için katkıda bulunanlar için kutlama yapılıyor. Yeni token türünü tanıtırken blog gönderisi için şu ifadeleri kullandı:

 “Cardano Geliştirici Portalı’nın lansmanını kutlamak için Cardano Vakfı, dünyanın non-fungible Takdir Token’larını (NFTA’lar) bastı. NFTA’lar, geri bildirim sağlayan ve geliştirici portalının oluşturulmasına yardımcı olan on geliştiriciye takdirlerini gösteren NFT’lerdir. Bunları bir seminere veya etkinliğe katıldığınızda sizlere verilen ‘katılım sertifikaları’ olarak düşünün. Tek farkları dijital olması.”

Yeni Token Türü Yetkilendirilmesi

Yeni Token Türü Yetkilendirilmesi
Yeni Token Türü Yetkilendirilmesi

Yeni token’lar NFT odaklı çalışmalar sonucunda NFT odaklı bir Cardano İyileştirme Önerisi olan CIP 721 Meta Veri Standardına göre basımı yapılan bu bilgiler üzerinde blockchain‘de saklanabilmek için kullanıcılar üzerine Cardano token’ına meta üzerinden veri eklemelerine olanak sağlıyor. Cardano Vakfı resmi cüzdanlarda bunları basmak için de ayrıca yetkilendirildi.

Ayrıca token için yapılan basım süreçleri ise herkes için Cardano üzerinden blockchain gezginine gönderimi gerçekleşen bir QR kodu ile doğrulanabilir. Diğer yandan token’lar Cardano Foundation’ın resmi oluşan NFTA sayfalarından kontrol de sağlama imkanı vermekte.

Cardano’nun Token’ları ADA’ya Benzer Şekilde Basılıyor

Cardano (ADA) geliştiricileri üzerinden NFTA’ların ve tüm Cardano token’larının Ethereum üzerinden daha farklı bir şekilde basım işleminin gerçekleştirildiği vurgusu yapıldı. Ancak Cardano’nun token’ları ADA’ya benzer şekilde basıma geçmiştir. Süreç içinde ise akıllı sözleşmeler henüz gerçekleşmemiş.

Cardano üzerinde gerçekleşen yani inşa edilen token’lar yerel olarak yayınlanmaktadır. Ethereum‘un ERC-20 token’larından daha farklı olarak Cardano, akıllı bir sözleşme gerektirmeden diğer bir amaç altında bunun yerine token’lar üzerinden Cardano’nun yerel token’ı ADA gibi işlem görür. Yerel token’ları kullanımında ise sanatta veya takdiri temsil edilmede Non-Fungible-Tokens gibi çeşitli dijital varlıklar oluşturulabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir