Bitcoin Ajandası

Yield Farming Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Yield farming yöntemini kullananlar çok karmaşık stratejileri izlemesiyle bilinir. Bu kapsamda kazançlarını artırmak için kriptolarını farklı borç verme pazar yerlerinde devamlı harekete sokarlar.

Yield farming tercihinde bulunanlar, en öne çıkan yield farming stratejilerini gizli tutar. Bunun nedeni, bir stratejiyi bilenlerin sayısı az olduğunda etkisinin çok olmasıyla ilgilidir.

Yield Farming Patlaması Nasıl Oldu?

Yield Farming Patlaması Nasıl Oldu?
Yield Farming Patlaması Nasıl Oldu?

Merkeziyeti olmayan finans akımı, blockchain üzerinde en çok inovasyon yapılan sahalardan biri olarak bilinir. Merkeziyetsiz finans uygulamalarını benzersiz yapanın ne olduğu da bu açıdan merak konusudur. İzne tabi olmamalarının bunda etkisi söz konusudur. Bununla birlikte genellikle herhangi bir aracı ya da emanetçiye güven duyma ihtiyacına gerek duyulmaması da benzersizlikte etkilidir. İşte burada yield farming kavramı kendini belli ediyor.

Yield farming, izne dayalı olmayan likidite protokollerinden yararlanarak kripto para varlıklarıyla ödül kazanmanın yeni bir yolu olarak öne çıkar. Herkesin Ethereum üzerinde kurulmuş merkeziyetsiz ekosistemle pasif gelir elde etme imkanına sahiptir.

Yield farming’e karşı yoğun bir ilgi nasıl oluştu, sorusu merak edilebilir. Bu yoğun ilgide, Compound Finance ekosisteminin yönetişim tokenı olarak bilinen COMP tokenın kullanıma açılmasının etkisi bulunabilir. Yönetişim tokenlarının, tokenlere sahip olanlara yönetişim hakkı sunduğu bilinir.

Merkeziyeti olmayan bir blockchaini başlatmanın en bilinen yollarından biri yönetişim tokenlarını algoritmik şekilde likidite teşvikleriyle beraber dağıtmaktır. Bunun sonucunda likidite sağlayıcılarının protokole likidite sağlayarak yeni tokenı farm etme yönlendirmesi yapması durumu ortaya çıkar.

Yield farmingi COMP ortaya çıkarmış olmasa da bu tokenların kullanıma açılması bu tip bir token dağıtımı modelinin yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır.

Kilitlenen Toplam Değer (TVL) Nedir?

Yield Farming Nasıl Çalışır?
Yield Farming Nasıl Çalışır?

Merkeziyetsiz finans ağırlıklı yield farming dünyasının genel sağlığı hakkında bir tespit yapmanın en iyi yolu Kilitlenen Toplam Değer olarak karşımıza çıkar. Bu değer, merkeziyetsiz finans ortamında borç vermede ve diğer pazar yerlerinde kilitli durumdaki kriptoların ölçümünü yapar.

TVL olarak kısaltılan Kilitlenen Toplam Değer için, likidite havuzlarında bulunan toplam likiditedir ifadesi kullanılabilir. Merkeziyetsiz finans ve yield farming piyasasının bütününün sağlığını ölçme konusunda kullanışlı bir endeks olarak görülür. Farklı merkeziyetsiz protokollerinin piyasa payı konusunda oranlama yapmak için de etkili bir ölçü özelliği taşır.

TVL’nin takibi için DeFi Pulse düşünülebilir. Böylece merkeziyetsiz finans ortamı üzerinde kilitlenmiş Ethereum ya da başka kripto varlıkların miktarının en yüksek miktarda bulunduğu platformlar kontrol edilebilir.

Kilitlenmiş değerin yüksekliği, yield farmingin yapılma sayısının fazla olduğuna işaret edebilir. TVL’nin ETH, USD ve BTC şeklinde ölçülebilmesi de mümkündür.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield farming, otomatik piyasa yapıcı modeliyle yakın bir bağlantıya sahiptir. Burada likidite sağlayıcılar ve likidite havuzları karşımıza çıkar.

Likidite sağlayıcıların, fonlarını bir likidite havuzuna yatırmaları durumu oluşur. Bu havuz, kullanıcıların token olarak borç verip alabileceği ve takas edebileceği bir pazar yerine destek vermesiyle bilinir. Bu platformlar kullanıldığında bir komisyon ödeme mecburiyeti bulunur. Komisyonların, likidite havuzundaki payları oranında likidite sağlayıcılara ödemesi yapılır.

Uygulamaların çalışma prensipleri arasında bazı farklılıklar bulunabilir. Var olan uygulamaların ileriki zamanda iyileştirilmesi söz konusu olacaktır.

Komisyon gelirlerine ek olarak likidite havuzuna fon eklemeye dair teşvik de yeni bir tokenın dağıtılması şeklinde kendini gösterebilir. Örneğin, bir tokenı herkese açık piyasa üzerinden düşük miktarlar haricinde satın almak mümkün olmayabilir. Ancak bu token, belirli bir havuza likidite sunulması sonucunda elde edilebilecektir.

Dağıtım kuralları, tamamıyla protokolün kendine özgü olan uygulamasıyla bağlantılı ilerleyecektir. Likidite sağlayıcılar, havuza sunmuş oldukları likidite miktarına bağlı bir şekilde kazanç sahibi olurlar.

Yatırılan fonlar genellikle Amerikan dolarına endeksli sabit coinler olarak bilinir ancak bu bir zorunluluk taşımaz. Merkeziyetsiz finans yapısı içinde en çok kullanılan sabit coinler DAI, USDT, USDC, BUSD olarak bilinir. Bazı protokoller, sisteme yatırılan coinleri temsilen yeni tokenlar çıkarmasıyla bilinir.

Yield Farming Kazançları Nasıl Hesaplanır?

Tahmini getirilerini hesaplarken genellikle yıllık bazda hesaplanır. Böylece 1 yılın sonunda elde edilebilecek getiriler konusunda tahmini bir değere ulaşılmış olur.

Yaygın olarak kullanılan ölçütler arasında APR olarak bilinen Yıllık Yüzde Oranı ve Yıllık Getiri Yüzdesi yani APY bulunur. Bunların arasında bir fark söz konusudur. APR, bileşme etkisini dikkate almazken APY ise bunu dikkate alır. Bunun sonucunda bileşmeyle daha fazla getiriye sahip olmak için kârın doğrudan yeniden bir yatırım için kullanılması durumu ortaya çıkar. Buna ilaveten APR ve APY’nin birbirinin yerine kullanılması söz konusudur.

Bu bilgilerin sadece tahmin ve öngörü olduğunu da unutmamak gerekir. Kısa vadeli ödülleri dahi doğru ve kesin bir şekilde hesaplamak çok kolay değildir. Çünkü oldukça rekabetçi ve yüksek tempolu bir piyasa özelliği taşır ve ödüllerin hızlı bir değişiklik gösterebilir. Bir yield stratejisi, olumlu sonuç verdiğinde birçok kişinin bunu kullanması durumu ortaya çıkacak, böylece stratejinin yüksek kazanç getirmesi engellenmiş olacaktır.

APR ve APY, geleneksel piyasaların üzerine kurulduğu için merkeziyetsiz finans ortamının getirilerini hesaplamak için kendi ölçütlerini bulmasına ihtiyaç oluşabilir. Merkeziyetsiz finans ortamının hızlı temposundan ötürü haftalık ve günlük tahmini getiri oranları üzerine hesaplama yapmak daha sağlıklı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir