Bitcoin Ajandası

Yıldırım Ağı Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Yıldırım Ağı Nedir?

Yıldırım Ağı Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bitcoin’i bir cüzdan üzerinden bir başka cüzdana ya da kripto para borsa sitesine göndermek istediğinizde uzun bir süre bekleme durumuyla karşılaşılabiliyor. İşte Yıldırım Ağı bu işlemi çok kısa sürede, saniyeler içinde gerçekleştirme vaadinde bulunuyor.

Yıldırım Ağı ile ilgili merak ettiklerinizin cevabı yazımızda yer alıyor. Başlıyoruz…

Yıldırım Ağı Nasıl Çalışır?

Yıldırım Ağı Nedir?
Yıldırım Ağı Nedir?

Yıldırım Ağı üzerine teknik bilgiler aktarmayı da faydalı görüyoruz. Yıldırım Ağı’nı, çift yönlü ödeme alanlarının bir mesh ağı vasıtasıyla Bitcoin, Litecoin ve Vertcoin gibi para birimlerinin küçük miktardaki ödemelerini yapmakta kullanılan P2P sistemi olarak açıklayabiliriz.

Yıldırım Ağı, orijinal ifadeyle Lightning Network’un kısaca LN ibaresiyle gösterildiği de olur. Yıldırım Ağı üzerinde yer alan fonlar, borsa veya 3. kişi-kuruma emanet edilmeden işlem yapılma özelliğine sahiptir.

Yıldırım Ağı, kişiler arasındaki transferlerin ana blok zinciri üzerinde yayınlanmadan yerine getirilmesini sağlar. Böylece madencilere bir ücret ödeme durumuyla karşılaşılmadan Bitcoin, Litecoin ve Vertcoin gibi coinlerin transferi gerçekleşir.

Yıldırım Ağı, blok zincirin temel teknolojisine bağımlı durumdadır. Bitcoin Blockchain işlemleri üzerinden Ethereum’dakine benzeyen akıllı sözleşmeli sistemler aracılığıyla yüksek hacim ve yüksek hız içinde işlem yapma özelliğinde güvenli bir katılımcı ağ meydana getirir.

Yıldırım Ağ’da iki katılımcının bulunduğu blok zincirinde her iki katılımcının da herhangi bir fon harcama imzasına ihtiyaç duyulan bir defter kütük girişi medyana getirir. Bu, Multi Signature Address olarak açıklanmaktadır. Bu adresin iki ayrı özel anahtarı bulunur. Katılımcılar birbirlerinin özel anahtarını asla bilmez. Her iki taraf da yaptıkları işleme göre bu sistem içinde bir işlem girdisi meydana getirirler. Sonuçta iki katılımcı arasında çift yönlü kanal kurulur. Fonlama haricinde hiçbir transfer ana Blockchain üzerinde yayınlanmaz. Oluşan kanalın ne kadar süre açık duracağı iki katılımcıya bağlı durumdadır.

Yıldırım Bitcoin’i Nasıl Ölçeklendirir?

Bitcoin ağı her 10 dakika içinde 1 MB’lık bloklar meydana getirir ve saniyede azami 7 transfer işlemi yapar. Bu performans oldukça iyi gibi görünebilir ancak kredi kartlarının çalışmasında etkili olan Visa sisteminin saniyede 2000 transfer işlemini yerine getirdiği düşünüldüğünde bu 7 transferin çok düşük bir performans olduğu ortaya çıkacaktır.

Son zamanda Bitcoin’e karşı artarak devam eden talep sonrasında işlemlerde de yoğunluk görülmeye başlandı. Bu yoğunluğa ve gerçekleşebilen transfer işlem adedine dikkat edildiğinde transferlerde aşırı gecikmelerin yaşanması ve mining olarak bilinen madenci ücretlerinin artışı durumuyla karşılaşılabiliyor.

Blok boyutlarının artışı sonrasında toplam Bitcoin Blockchain boyutunda da artış oluşacağı için uzun vadede Blockchain’in hızlı bir şekilde büyümesi ve ağ üzerindeki senkronizasyon süresinin uzaması ihtimalleri kendini belli ediyor.

1 Ağustos 2017 tarihinde meydana gelen çatallanma sonrasında ortaya çıkan Bitcoin Cash, blok boyutunun arttırılması sonrası ortaya çıkarak asıl Bitcoin zincirinden ayrılma durumu göstermiştir.

Yıldırım Ağı Düğümü Nasıl Kurulur?

Yıldırım Ağı Düğümü Nasıl Kurulur?
Yıldırım Ağı Düğümü Nasıl Kurulur?

Yıldırım Ağı üzerinde birkaç uygulama bulunur. Biz bir düğüm kurulumu açıklaması yaparken Eclair üzerinden örnek vereceğiz.

İlk önce Bitcoin Core’u indirip çalıştırmak gerekmektedir.

Bitcoin blok zinciri kapladığı yer bakımından 200 GB’ı geçen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple sabit diskte yeterli bir alan olması gerekir. Blockchain’in yüklenmesi sırasında istenen ayarların girilerek yapılandırma dosyasında düzenlemeye gidilir.

Bitcoin.conf dosyası uygulama içinde açılır. Dosya, Bitcoin klasörü içinde bulunmuyorsa oluşturmak gerekmektedir. Bunun için Not Defteri düzenleyicisi üzerinde bir .txt dosyası oluşturulur ve gereken satırlar yapıştırılır.

Kullanıcı adı ve şifre değiştirilir. Ardından Bitcoin.conf şeklinde kaydederek dosyayı kapatın. Bir .txt dosyası değil bir .conf dosyası açıldığından emin olunmalı.

Sonrasındaki aşamada bütün blok zincirinin senkronizasyon durumunu beklemek gerekecektir. İnternet bağlantısının hızına göre bu işlem birkaç saat ya da gün alabilir. Senkronizasyon işlemi bittikten sonra programın yeniden başlatılması gerekir. Eclair programı indirilir ve yapılandırılır. Yıldırım Ağı düğümü uygulamasını indirilir. Sonrasında clair.conf dosyası C: Users eclair dizini üzerinde açılır. Bilgisayarınızın klasör ayarlarıyla gizli dosyaların görüntülenmesi seçeneği etkin hale getirlir. Clair.conf dosyasına gerekli satırlar girilir.

İşlemler sonrasında Eclair, çekirdek Bitcoin Core ağına bağlanacaktır. Kullanıcı adı ve şifre, bitcoin.conf dosyasına girilmiş olan bilgilerle tam eşleşmelidir. Eclair ve Bitcoin Core aynı zamanda çalışmalı. Her şey yolunda gittiğinde Eclair düğümü, bir arayüz olarak açılır. Alt satır içinde özel genel anahtarını göreceksiniz. Sağ alt köşede ise ağ bağlantısına onay verilir.

Kârlı Bir Yıldırım Düğümü Nasıl Çalıştırılır?

Ücret oranı, düğümün komisyonu olarak bilinmektedir. Site üzerinden belirli bir ödemeye izin vermek amacıyla kullanıcı kendisi yükleme yapar. Komisyonun adil olması gerekir. Bu sebeple çok yüksek bir komisyon belirlenmemeli. Yoksa kimse siteniz üzerinden ödeme yapmaya yanaşmayacaktır.  Eclair’in önereceği standart teklifi de düşünerek kullanmak mümkündür.

Kullanıcıya ait site, sadece Yıldırım Ağı üzerinde ödeme gönderip alma özelliğine sahip olur. Başka bir Yıldırım Ağı cüzdanıyla kullanıcıya ait bir ödeme göndermek ya da kullanıcının, bir arkadaş cüzdanından ödeme yapmasını istemesi durumu ortaya çıkabilir. Burada bir alıcı kanalı açmak gerekir. Bunu yapıldığında Yıldırım Ağ’ına kolayca ödeme göndermek ve almak mümkün olur.

Yıldırım Ağı sistemi anında almaya izin verse de küçük komisyonlar gerektirerek yapılan ödemeler hâlâ beta test aşamasında bulunur. Bu yanıyla ağda tam bir gelişme kaydedilememiştir.

Yatırım fonlarını Yıldırım Ağ cüzdanları üzerinde saklamak ve en önemlisi bu ağ ile büyük ödemeler göndermek tehlikeli olabilir.

Bit değerinden daha fazla bir Bitcoin göndermek isteniyorsa bu durumda bir Bitcoin ağı kullanmak daha iyi olacaktır. Yıldırım Ağı henüz tam olarak kullanıma geçmedi ve aktardığımız bilgilerde güncellemelerle birlikte değişimler de olabilir.

Yine de Yıldırım Ağı ödemelerini kabul eden pek çok çevrim içi mağaza bulunmaktadır. Yıldırım Ağı’nı kurma süreci biraz zor görünse de Bitcoin ağının düşük ücretleri ve anında işlemlerini gerçekleştirdiği düşünüldüğünde yarar sağlayacağa benzemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir