Bitcoin Ajandası

Yok Edilen Coin Günleri Gösterge Olarak Nasıl Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Yok Edilen Coin Günleri Gösterge Olarak Nasıl Kullanılır?

Yok Edilen Coin Günleri Gösterge Olarak Nasıl Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
21 0

Günümüzde onlarca, hatta yüzlerce işlem sanal platformlara taşınmış ve bireylerin hizmetine sunulmuş durumdadır. Dijital ortama taşınan yatırımcılıkta adı sık duyulan kavramlardan biri de Yok Edilen Coin Günleri’dir. Yok Edilen Coin Günleri ve önemi nedir, nasıl gösterge olarak kullanılır sorularının yanıtı için yazımıza göz atabilirsiniz.

Yok Edilen Coin Günleri Nedir?

Yok Edilen Coin Günleri Nedir?
Yok Edilen Coin Günleri Nedir?

Dijitalleşmenin günden güne yaygınlık kazandığı bilinen bir gerçektir. Bireyler dijital platformlar üzerinden pek çok işlemi gerçekleştirebilmektedir. Son zamanlarda yatırımcılık da sanal ortama taşınmış ve bireylerin ilgisini kısa süre içinde çekmeyi başarmıştır. Dijital yatırıma ilgi duyan bireyler bu alanda kullanılan terimleri öğrenerek çok daha bilinçli adımlar atabilmektedir. Bu terimlerden biri de “Yok Edilen Coin Günleri” olarak kabul edilir.

Yok Edilen Coin Günleri Understanding Coin Days Destroyed ifadesinin Türkçe karşılığıdır. Kısaca açıklamak gerekirse bu terim bir kripto varlığın eylemsiz kaldığı süreyle eylem halindeki değerinin çarpılması ile elde edilen bir veridir. CDD olarak da bilinen bu terim harcanan bir varlığın sahip olduğu değerini ve söz konusu varlığın atıl halde kaldığı süreyi ölçmektedir.

Mevcut bir varlığın Understanding Coin Days Destroyed’ini elde edebilmek için varlığın değerinin atıl günleri ile çarpılması gerekir. CDD değeri çoğunlukla piyasayı etkilemeye yetecek miktarda kripto bulunan balinalar olmak suretiyle yatırımcılar arasındaki değişiklikleri incelemek amacıyla bir piyasa göstergesi olarak kullanılabilmektedir.

Coin Günleri, mevcut bir kripto varlığının eylemsiz kaldığı gün sayısına verilen isimdir. Her gün söz konusu değere eklenmektedir. En sonunda varlık taşındığı zaman bir borsaya gönderildiğinde ya da P2P yani eşler arası işlem kullanıldığında Coin Günleri’nin imha edildiği söylenmektedir. Bir diğer deyişle Coin Days sıfırlanmış olur.

Mesela 20 Bitcoin bir cüzdan içerisinde 14 gün kadar kalırsa Coin Günleri 14 gündür. Eğer söz konusu varlık sonunda on beşinci günde taşınır ise Coin Günleri sıfırlanır. CDD de bu değeri alır ve bir dizi hesaplama işleminde kullanır.

Coin Günleri Niçin Önem Arz Eder?

Bir kripto varlığı için kaydedilmekte olan günlük işlem hacmi genel olarak finansal uygulanabilirliğin bir ölçüsü olarak kullanılmaktadır. Bu tavan yaptığı zaman piyasaya daha çok alıcı ve satıcının girmekte olduğu düşünülür. Fakat bu aslen her zaman açık bir ölçüm olarak yorumlanmamalıdır. CDD, piyasaya yeni girmiş olan yeni varlıklar adına harcanmamış işlem çıktısına (UTXO) bakar. Ardından işlemin değeriyle varlığın atık kaldığı gün sayısını işler.

Söz konusu değerler yeni satıcıların ya da yeni satıcıların yahut da varlıkların piyasaya girme olasılığının çok daha güvenilir bir temsili olarak kabul edilen CDD değerlerini hesaplamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu ölçümler piyasa gücünün çok daha bilinçli bir ölçüsü olarak günlük işlem hacmini yedekleme ve özellikle uzun vadeli sahipler ile balinaların tavırlarını inceleme amacıyla kullanılmaktadır.

Yok Edilen Coin Günleri Nasıl Hesaplanır?

Coin Days Destroyed, harcanmış olan varlığın değerinin ve uykuda geçirmiş olduğu günün sayısının ürünü olarak değerlendirilir. Bu yazının en başında paylaşılmış olan tweet incelendiği zaman yatırımcı bireyin ele geçirilen işlemde aşağı yukarı 278 BTC hareket ettirdiği görülmektedir.

Mesela mevcut olan varlıklar 10,5 senedir atıl halde ise bu aşağı yukarı 3.833 madeni para günü olarak kabul edilir. Bu hesaplamanın içinde artık yıllar dahil değildir. İşlem onaydan geçtiği takdirde bu 278 bitcoin adına Coin Günleri artık sıfırlanmaktadır. Yok Edilen Madeni Para Günleri şu şekilde hesaplanmaktadır:

Coin Days Destroyed: Gönderilmiş olan değer x Para Günü

Yok Edilen Coin Günleri Gösterge Olarak Nasıl Kullanılır?

Coin Günleri hesaplamaları eylem halinde bulunan yüksek değerli varlıklara ve bunun yanı sıra çok uzun bir müddet sonra eyleme geçmiş olan varlıklara duyarlılık göstermektedir. Coin Günleri’ne ait değerleri yorumlamanın birtakım yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler şu şekilde açıklanabilir:

Kısa Vadeli Yüksek CDD

Coin Days Destroyed’de görülen ani artış ve işlem hacmindeki yükseliş uzun vadeli yatırımcıların kâr elde etmek amacıyla varlıklarının bir miktarını ya da tümünü satışa sunduklarını göstermektedir. Buna çoğunlukla o varlık adına artan bir zincir üstü etkinlik eşlik etmektedir.

Devamlı Yüksek CDD

CDD’nin gündelik işlem hacmiyle birlikte çok daha uzun süre yüksek kalması artmakta olan piyasa gücünün bir işareti olarak yorumlanır. Bu genel olarak boğa piyasalarında ve bunun yanı sıra uzun vadeli yatırımcıların piyasa şartları ya da protokolle alakalı problemler sebebi ile bir projeden ayrılmaya devam ettiği düşüş koşullarında gerçekleşir.

Kısa Vadeli Düşük CDD

Artış gösteren ya da değişime uğramayan gündelik işlem hacminin eşlik ettiği düşük bir Coin Days Destroyed, yatırımcıların varlıklarını şu anlık elinde tutuyor olduklarını ve işlem hacmindeki değişimin olağan likit varlıklardan etkilendiğini göstermektedir. Varlık adına zincir üstü aktivite, değişen gündelik hacmin ortasında düşük kalmaktadır.

Devamlı Düşük CDD

Uzun bir müddet boyunca düşük bir Coin Days Destroyed, yatırımcı bireylerin varlığa dair inancının arttığını ve yatırımcıların yatırımlarını daha uzun müddet ellerinde tutmayı planladıklarını göstermektedir. Devamlı düşük bir Coin Günleri, bir yükselme işareti olarak yorumlanır ve atıl varlıkların piyasaya geri dönme hızı yavaşladığı için bir düzeltmenin ardından tersine dönmeyi tavsiye eder.

Arz Ayarlı ve İkili CDD

CDD, çoğunlukla işlemlerdeki coinlerin eylemlerine, ne kadar süredir atıl kalmış olduklarına bağlı olarak bakar. Ayrıca arza göre ayarlanmış olan, bunun yanı sıra toplam token arzının etkisini de etkilemektedir.

Arz Ayarlı CDD

Hesaplanana karşın varlığın toplamdaki arzını dikkate almaktadır. Kripto malları varlıklarını korumaya devam ettikleri müddetçe daha çok madencilik, hak etme süresi kilidini açma ya da staking ödülleri yoluyla verilmektedir. Daha çok varlık ihraç edildiğinde Coin Günleri yükseliş göstermeye devam eder. Arza göre ayarlanmış olan Coin Günleri, arzda yer alan her bir tokenin genel Coin Günleri üstündeki etkisini açıklar. CDD’nin o andaki toplam arza bölümüyle elde edilmektedir.

Arz ayarlı CDD= Hesaplanmış olan CDD/Toplam arz

İkili CDD

CDD ayarlaması yapıldıktan sonra elde edilen değeri ortalama CDD ile karşılaştırır ve 1 ya da 0 rakamıyla simgeler. Arza göre ayarlanan ortalamanın üstündeyse 1; ortalamanın altındaysa 0 olarak ifade edilir. 1’lik devamlı bir ikili CDD yükseliş meyli gösterir. Alternatif bir ikili Coin Days ise (eşzamanlı birler ve sıfırlar) düşüş meylindedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir