Bitcoin Ajandası

Yön Veren Kripto Para Borsaları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Yön Veren Kripto Para Borsaları

Yön Veren Kripto Para Borsaları

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Yön Veren Kripto Para Borsaları

Yön Veren Kripto Para Borsaları
Yön Veren Kripto Para Borsaları

Dijital para olarak da adlandırılan sanal paralar için yatırımcılar dünyanın en büyük kripto para borsaları büyük bir fırsat niteliği taşıyor. Bu yüzden hem en güvenilir hem de potansiyel açısından en önemli kripto borsaları birçok yatırımcının ilgisini çekiyor. Biz de bu yazımızda dünyanın en büyük kripto borsaları hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Binance

Kripto para borsaları arasında en çok işlem hacmine sahip olan Binance milyonlarca kripto para yatırımcısının da buluştuğu bir platform. Özellikle pandemi sebebiyle 2020 yılından itibaren birçok kurumsal firma Binance üzerinden açtıkları hesaplarla yatırımlarını kripto paralar üzerinden yaptılar. İşlem hacmi bakımından da dünyanın en büyük kripto para borsası olma özelliği taşıyan Binance 2021 yılında altmış milyarı aşan işlem sayısıyla bu alanda tartışmasız ilk sırada oluyor.

Binance üzerinden işlem gören kripto para sayısı da oldukça fazla. Ayrıca bu paraların hemen hepsi birçok ülke tarafından da tanınıyor ve kabul görüyor. Ayrıca yeni çıkan kripto para birimlerine de Binance üzerinden ulaşmak oldukça kolay oluyor. Ülkemiz özelinde de TL kullanarak kripto para yatırımı yapılan bir borsa olması da önemli bir artısı olarak öne çıkıyor. Bu çerçevede Binance dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında ilk sıradaki yerini almış oluyor.

Huobi

Kripto para borsaları arasında önemli bir platform olarak öne çıkan Huobi 2013 yılında kurulmuştur. O zamandan bu yana birçok kez hacker saldırısına maruz kalan Huobi bu saldırıların hiçbirinde zarar görmeyerek güvenilirliğini kanıtlamış bir borsadır. Bünyesinde birçok kripto para birimi ile işlem yapmayı mümkün kılan Huobi özellikle yeni aşlayan acemi yatırımcıların ilk seçeneği oluyor. Kullanımı da bu çerçevede oldukça basit. Bu özellikler Huobi’yi dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında ön plana çıkarıyor.

Huobi borsasının dikkat çeken bir diğer özelliği de yatırımcılarına her zaman cevap verebiliyor olmasıdır. Kripto para birimlerinde yaşanan ani dalgalanmalar sebebiyle birçok kripto para borsası geçici bir süre de olsa yatırımcılarına cevap veremiyor. Huobi ise herhangi bir kesinti olmadan her türlü dalgalanmada yatırımcılarına işlem imkânı sunuyor.

Coinbase

Kripto para otoriteleri tarafından Binance’tan sonra dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında gösterilen Coinbase halka açık bir şirket olarak işlemlerini yürütüyor. ABD borsalarında listelenerek işlem yapılan borsalar arasında yer alması da Coinbase’i diğer borsalardan ayıran önemli bir özellik.

Coinbase diğer kripto para borsalarına göre kripto paralar arasında seçim yaparak işlem yapmaya olanak sağlıyor. Yani her kripto para birimini Coinbase’de bulmak mümkün değil. Bununla birlikte kullanıcılarına sunduğu yüksek likidite sayesinde yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilen kripto para borsaları arasında yer ediniyor.

FTX

Kripto para borsaları arasında önemli bir yeri olan FTX diğer borsalara göre yatırımcılarına daha fazla teknolojik imkân sunuyor. Türev yatırım araçları baz alındığında en gelişmiş borsa olarak ön plana çıkan FTX bu yatırım araçlarını üyelerine tamamen açık hale getirmiş durumda.  Türev piyasasının nabzının tutulduğu Binance’den sonra ikinci borsa konumunda olan FTX yirmi dört saatte kırk milyar dolarlık işlem hacmine ulaşarak rekor kırmıştır. Bu çerçevede dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında kendisine yer buluyor.

Gate.io

Dünyanın en büyük kripto para borsaları listemizde Gate.io da kendine yer buluyor. Bununa birlikte bu borsada işlem yapan kripto para yatırımcılarının amacı diğer borsalarda işlem yapanlardan biraz farklı oluyor. Gate.io kripto para borsası yatırımcılar açısından hem hızlı kar etmeyi hem de hızlı zarar etmeyi mümkün kılan bir borsa. Hızlı yükseliş ve düşüşlerin sık sık yaşandığı borsada hızlı kar etmek isteyen yatırımcılar daha çok işlem yapıyor.

Bunlarla birlikte yeni çıkan birçok kripto para birimini Gate.io borsasında bulmak mümkün. Bu sebeple henüz yeni çıkan ve duyulmamış bir kripto para birimine düşük miktardan yatırım yapmak daha avantajlı olabiliyor. Bu yüzden yeni başlayanlar olmak üzere gizli hazineleri keşfetmek isteyenlerin adresi Gate.io kripto borsası oluyor.

TrBinance

Binance kripto para borsasının Türkiye’deki kolu olarak değerlendirilen TRBinance da ülkemiz açısından en gelişmiş ve büyük kripto para borsalarından biri konumunda. Bu çerçevede Türk vatandaşlarının kolay ve hızlı bir şekilde yatırım yapmasını sağlayan bir platform olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanında TL cinsinden işlem yapılabilmesine de olanak sağlaması açısından büyük avantajlar sağlıyor.

Görüldüğü üzere dünyanın geleceği kripto para birimleri üzerine şekilleniyor. Yukarıdan itibaren anlatmaya çalıştığımız kripto para borsaları üzerinden yapılan işlem hacimleri trilyon dolarları bulmuş durumda. Bunun yanında birçok kurumsal yatırımcı da klasik yatırım araçlarına karşı kripto para birimlerine yatırım yapmayı daha karlı ve uygun buluyor. Bu çerçevede kripto para borsaları oldukça önem taşıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir