Bitcoin Ajandası

Ziraat Bankası Bitcoin Hesabı Açılır mı?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Ziraat Bankası Bitcoin Hesabı Açılır mı?

Ziraat Bankası Bitcoin Hesabı Açılır mı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Ziraat Bankası, Türkiye’deki devlet destekli bankalardan biri olup, aynı zamanda en güvenilir finans kuruluşu olmasıyla da bilinmektedir. Kripto para endüstrisinde birçok yatırımcı, Ziraat Bankası’nda Bitcoin hesabı açılıp açılmadığını merak etmektedir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, yatırımcıların merak ettiği Ziraat Bankası’nda Bitcoin hesabının nasıl açıldığı konusunda yanıt vereceğiz.

Ziraat Bankası’nda Bitcoin Hesabı Açılır mı?

Ziraat Bankası’nda Bitcoin Hesabı Açılır mı?
Ziraat Bankası’nda Bitcoin Hesabı Açılır mı?

Ziraat Bankası, Türkiye’de temeli oldukça eski yıllara dayanan devlet bankası olarak bilinmektedir. Ülkemizdeki en önemli ve en güvenilir finans kuruluşlarından biri olarak uzun yıllardır hizmet vermekte olan Ziraat Bankası, bu nedenle kripto para ekosistemindeki yatırımcıların sıklıkla tercih ettiği kuruluşlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitcoin ve Ethereum gibi sektörün en büyük kripto para birimleri, günümüz şartlarında önemli birer yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla piyasalarda bu gibi varlıklara ilgi gösteren yatırımcıların sayısı da bir hayli çoktur.

Bitcoin, kripto para birimleri arasında lider konumundaki bir varlık olarak ön plana çıkmaktadır. İlk olarak 2009 senesinde piyasaya sürülmesinin ardından pek çok farklı kripto para biriminin ortaya çıkmasına öncü olmuştur. Ciddi ölçüde yükselişler kaydederek yatırımcılarına büyük paralar kazandıran Bitcoin, son zamanların da en sık tercih edilen yatırım araçlarından biri haline gelmiştir. Merkezi olmayan altyapıya sahip olması sayesinde dikkatleri üzerine toplamış ve yatırımcıların ilgisini cezbetmiştir. Tecrübeli yatırımcılar kadar yeni yatırımcılar da Bitcoin, Ethereum gibi kripto para birimlerine yatırım yapmayı istemektedir.

Yatırım ve ticari işlemlerinin borsalar haricinde güvenilir platformlar üzerinden gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar, Ziraat Bankası üzerinden kripto para ticareti ve işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında araştırma yapmaktadır. Dolayısıyla “Ziraat Bankası Bitcoin hesabı açılır mı?” sorusu da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Birçok yatırımcının merak ettiği bu soruya cevap olarak; Türkiye’de hizmet veren hiçbir banka, kendi bünyesinde kripto para hesabı açma gibi bir hizmet vermemektedir. Ziraat Bankası da Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri ya da altcoinler için Bitcoin hesabı açma imkânı sağlamamaktadır. Bu durumun nedeni olarak da BDDK düzenlemeleri ve bankacılık kanunlar gösterilmektedir. 

Ziraat Bankası’ndan Bitcoin Satın Alımı

Türkiye’de hizmet veren Ziraat Bankası ve diğer bankalar, ilgili kanun ve düzenlemeler kapsamında kendi bünyesinde kripto para ya da Bitcoin hesabı açma gibi bir hizmet vermemektedir. Bu nedenle, kripto para satışı da gerçekleştirmemektedir. Fakat yatırımcıların kripto para birimi ya da altcoin satın almak istemesi halinde bankalar üzerinden güvenilir borsalara TL ve dolar cinsinden para transferi gerçekleştirebilmek mümkündür.

Günümüzde kripto yatırımcılarının güvenle kullanabileceği pek çok farklı kripto para borsası bulunmaktadır. Binance, Paribu, Bitget, Gate.io gibi örneklendirebileceğimiz bu borsalarda, kripto para birimlerinin alıp satabilmek, takas edebilmek ya da varlıkları saklayabilmek mümkündür. Bu türden borsalara TL ve döviz cinsinden para aktarılması gerektiğinde Ziraat Bankası bir aracı görevi üstlenmektedir. Bu durumda da kripto borsasına para aktarabilmek için Ziraat Bankası’nda bir hesap oluşturulması gerekmektedir. Ziraat Bankası’nda hesap açan yatırımcılar kripto para borsasına güvenli bir şekilde para aktarımı sağlayabilmekte ve yatırım yapabilmektedir.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Ne Kadar?

Yatırımcıların Bitcoin ile alakalı en çok merak ettiği konulardan bir diğeri de BTC fiyatının ne kadar olduğudur. Bitcoin fiyatı, piyasada yaşanan gelişmelere bağlı olarak oynaklık gösterebilmektedir. Coinmarketcap verilerine göre kripto para piyasalarının en büyük ve en önemli kripto para birimi Bitcoin, yazım esnasında (11 Mart 2023) 20 bin 185 dolar seviyesinden işlem görüyor. Son 24 saatlik verilere göreyse yüzde 1,74 oranında değer kazanan Bitcoin’in ilerleyen süreçlerde nasıl bir trend takip edeceğiyse merak konusu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir